Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Navždy spolu. Aspoň dokud si to budu pamatovat

Nela Christovová

Nela Christovová

29. 3. 2012

Každý jsme asi viděli ten ohraný příběh o ztrátě paměti. Ona zapomněla, on jí pomohl si vzpomenout a žili spolu šťastně až do smrti. S čím novým lze ještě přijít? A co natočit film podle skutečné události?

Co kdybyste se jednoho dne probudili a zjistili, že si nepamatujete nic z posledních let svého života? A co byste dělali, být v roli toho divného chlápka, kterému nejde moc věřit, že je váš manžel? V tomto duchu byla natočena například romantická komedie Přes palubu s Kurtem Russelem a Goldie Hawn, akorát už o 15 let dřív.

Kanaďance Rachel McAdams se nástup v hollywoodském stylu příliš nevyvedl a po propadákové Žábě k zulíbání, kde si zahrála s trochu buranským komikem Robem Schneiderem, následovala pauza. Na plátna se ale Rachel vrátila s úspěšnými snímky jako Protivný sprostý holky nebo Zápisník jedné lásky a od té doby se v kinech objevuje čím dál častěji.

Podobně se i v dramatu Navždy spolu setkáme s Paige (Rachel McAdams), holkou z lepší společnosti, která ale posledních pár let strávila po boku zadluženého Lea (Channing Tatum). Když se probudí po autonehodě, nestačí se divit. Kdy se odstěhovala od rodičů a tohle že je její manžel?

FOTO: Navždy spolu

Z tohohle párečku zamilovanost přímo odkapává. Zdroj: distributor filmu

Takže vlastně nic nového, jedno klišé střídá druhé a vše podtrhuje série dojemných vzpomínek a upřímných slibů. Jak nám totiž vnucují tvůrci romantických filmů, manželský slib má pro americkou kulturu téměř spirituální význam. Ne nadarmo se film v originále jmenuje The Vow – dojemný slib sice v průběhu filmu uslyšíme alespoň pětkrát, jenže ten úplně nepočítá se ztrátou paměti.

Co zpočátku začíná jako klišovitá lovestory, se postupně vyvine v příjemně nenáročné drama. Tvůrci se zřejmě obávali, že by fanynky Channinga Tatuma nezvládly nějaký herecký výkon, a tak pro jistotu zase nic nepředvedl. Jenže co slaďouš z Let’s Dance zmůže, když je jeho postava opět dojemně patetická a čestná, asi jako každá druhá role, kterou hraje? Ale ruku na srdce, ani tentokrát mu nejde nefandit.

Postrádáme záporáka

Jenže každý film potřebuje svého záporáka, a tím se tentokrát stal stárnoucí Sam Neill, kterého jste mohli vidět například jako paleontologa Allana v Jurském parku. I přes jeho nepopiratelné charisma má k opravdovému padouchovi hodně daleko, přesto je jeho role otce Paige příjemnou změnou mezi hereckou omladinou.

[youtube_660]-6QVLQYmQJU[/youtube_660]

Takhle ale neexistuje žádná výrazná postava a nestačí ani postava Paige, která ztělesňuje tu mrchu, jež se nechce vrátit k manželovi. Rachel McAdams na to nemá vizuálně ani osobnostně. A tak jsou vlastně všichni zúčastnění strašně miloučcí, ale taky trochu nezajímaví.

Očima Elišky Nové: Romantická komedie schovaná pod háv něčeho o stupínek vyššího, tedy pod kolonku romantické drama. Jenže právě dramatu je tady tolik, co by se do romantické komedie vešlo, a tak se zase jeden film tváří, že je něco víc. Vcelku originální zápletka, navíc inspirovaná životem, pohořela právě na tom. Přitom i jako komedie by mohl být snímek natočen o něco chytřeji. Jenže Láska nebeská se opět nekoná a Navždy spolu navždy zapomenete.

Hodnocení: 2**

Režisérský nováček Michael Sucsy by měl sršet nápady, jenže v porovnání s ním projeví víc invence snad i severokorejský módní návrhář. Režisér nechal příběh jen tak plynout, s kamerou si starosti taky moc nedělal, a ve finále tak před námi stojí dramatický příběh zabitý všedním zpracováním.

FOTO: Navždy spolu

Svatouška Tatuma nezlomí ani charismatický Sam Neill.

Taky by bylo zajímavější zaexperimentovat s tím, co by se stalo, kdyby se Paige nevydala ve vlastních stopách. Kdyby skutečně dostudovala práva, jako kdysi chtěla. A co kdyby si vzala svého bývalého, se kterým se bůh ví proč rozešla? Pravděpodobně by zafungoval osud a vše by skončilo jako teď, ale aspoň bychom se dočkali nějaké zápletky.

Ovšem jak se dozvíme na konci, ono je to natočeno podle skutečné události. Jako by tohle byla omluva pro to, že místo hodiny a půl má divák pocit, že u filmu vysedává snad o hodinu déle. V tomhle případě by trochu větší přikrášlení neuškodilo, i přesto si tu romantické duše a zamilované párečky přijdou na své.

Navždy spolu (The Vow)

Drama / Romantický
USA / Brazílie / Francie / Austrálie, 2012, 104 min

Režie: Michael Sucsy
Hrají: Rachel McAdams, Channing Tatum, Scott Speedman, Jessica McNamee, Kristina Pesic, Sam Neill, Jessica Lange, Tatiana Maslany, Brittney Irvin, Rachel Skarsten

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Navždy spolu. Aspoň dokud si to budu pamatovat