Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2023

RECENZE: Modelka XXL. HaDivadlo přivezlo zpověď Miss Věstonické Venuše

Redakce

Redakce

1. 6. 2012

Tvůrci z brněnského HaDivadla přivezli na letošní, 21. ročník festivalu Mezi ploty boubelatou podívanou. One woman show o dnešním chápání fyzické krásy naplnila bohnický sál téměř do posledního fleku.

FOTO: Modelka XXL

Jak zhubnout a nezblbnout? Zdroj: HaDivadlo

V sobotu krátce po poledni mohli návštěvníci festivalu Mezi ploty vidět neotřelou tragikomedii z pera Venduly Borůvkové s názvem Modelka XXL aneb Moje stehna v proklatým detailu. Z Brna ji sem přijelo představit HaDivadlo a jediná herečka Vanda Drozdová.

Nepřehlédněte: Na Mezi ploty se představilo i Divadlo Na zábradlí se hrou Denně

Jednoduché scéně dominovaly lednička a rotoped, což už samo o sobě diváku napoví, o čem bude řeč a mezi jakými dvěma póly se bude hrdinka pohybovat. Jak lze i z názvu předpokládat, příběh se točí kolem obtloustlé třicátnice, která není spokojena se svým dosavadním životem, přítomností ani vyhlídkami do budoucnosti. Za všechno může nevyhovující body mass index a společnost, která na něm staví pilíře životního štěstí a úspěchu.

Modelka XXL

Miss XXL, Venda Koblížková

Vše začíná situací, kdy cvičením a dietami zbídačená singlovka Venda Koblížková natáčí medailon pro finále soutěže Miss XXL. Netouží ani tak po úspěchu jako po uznání a porozumění. Už ji nebaví dívat se na vyzáblé blondýnky, které dobývají svět. Chce rovnoprávnost pro svá celulitidová stehna.

Očima Anny Kottové: Na scéně se objeví jen sporadické množství rekvizit a celou inscenaci odtáhne jediná herečka. Přesto jde o velice zdařilou věc, která ženy pobaví a mužům nabídne sondu do našeho světa každodenních problémů. Formát one woman show je překvapivě dynamický a skládá se ze skečů nabízejících mnoho různých pohledů na jeden problém, vzhled ženy v 21. století.

Hodnocení: 80 %

Herečka Vanda Drozdová se úkolu zhostila výborně, obdiv si zaslouží i za to, že takovou roli, kde obecenstvo neustále upozorňuje na své špeky a zadek, přijala a zahrála s noblesním nadhledem. Od zakomplexované dívky přešla ve vyzrálou ženu, která nakonec rezignuje na boj s chutěmi, svědomím a fyzičkou a na závěr přichází usmíření, které se ale dalo čekat.

Modelka XXL

Hubnout se bezbolestně asi nedá

Režisérka Janka Ryšánek Schmiedtová připravila inscenaci, která pobaví, možná někoho pobouří, upozorní na problémy, které už všichni známe a více méně se s nimi potýkáme denně. Hra je přiměřeně dlouhá, svižně ubíhá, pobaví a potěší ty, kteří se do divadla přišli zasmát, možná i nad vlastními trápeními.

Modelka XXL aneb Moje stehna v proklatým detailu

HaDivadlo

Autor: Vendula Borůvková

Režie: Janka Ryšánek Schmiedtová

Hraje: Vanda Drozdová

Hodnocení: 80 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Modelka XXL. HaDivadlo přivezlo zpověď Miss Věstonické Venuše