Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Konečná. Schwarzenegger opět začíná hrát a drsně hláškovat

Marek Benda

Marek Benda

6. 2. 2013

OBR: KonečnáArnold Schwarzenegger byl za poslední roky maximálně dvakrát postradatelný. Nyní se ze slunné Kalifornie naplno vrací k herectví, aby byl uklizen do zapadlého amerického městečka u mexických hranic.[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/konecna/]

Vyprahlá zem, ostré slunce, poklidný život, zkrátka místo, kde chcípnul pes. Místní šerif (Arnold Schwarzenegger) dohlíží na pořádek, který tu beztak panuje. Sbor strážců zákona zahrnuje další tři osoby, které si z nudy udělali u stanice střelnici a zkoušejí silnou bouchačku. Klid a mír však nebude trvat věčně. Takto vypadá jedna rovina příběhu.

Režisér snímku Kim Ji-un se narodil v Soulu, hlavním městě Jižní Korey. Dosud tvořil pod záštitou své domoviny. Film Konečná je jeho prvním americkým počinem.

Druhá linie filmu seznamuje diváka s promyšleným útěkem vězně při převozu a jeho cestu do Mexika. Střih přeskakuje z jednoho prostředí do druhého. Nevyhnutelné zkřížení je předurčeno. A můžete stokrát hádat, jestli se uprchlý zločinec dostane před bývalého guvernéra. Jeden pokus postačí.

Úvod filmu zabírá noční krajinu, skrz niž vede silnice. Široko daleko je pouze jedno auto. Uvnitř policejní příslušník pojídá děravou koblihu a popíjí kávu. Z dálky se řítí černý přízrak, prosviští okolo radaru, který hlásá přes tři sta kilometrů za hodinu. Řemeslný um snímku se projevuje už v této scéně.

OBR: Konečná

Říkal jsem, že se vrátím. Zdroj: Bontonfilm

Nástup eskorty a příprava na převoz jsou zpracovány v dynamickém rytmu, který vyvrcholí při útěku a následné honičce. Režisér se snaží o zdokonalení běžných postupů a místy připomíná ambiciózní tah na branku kvalitního filmu. Velmi povedený je například dlouhý záběr, kdy hlavní padouch sjíždí po laně z jedné střechy na druhou, přičemž ho kamera opouští a dosedne až na zem, kde se šikují členové speciálních jednotek.

Oldřich MánertOčima Oldřicha Mánerta: Arnold je zpátky! Horší úvod komentáře už si člověk ani vymyslet nemůže, bývalý guvernér Kalifornie se totiž za poslední rok vracel už několikrát. Až v Konečné však naplno předvedl, že na to pořád má a na vlastních bedrech dokáže utáhnout solidní akčně-oldschoolovou oddechovku, kde na všechny strany cákají hektolitry krve, suché hlášky a žánrový sebeparodický humor.

Kdo v mládí rád na zaprášených VHSkách sledoval bývalého rakouského kulturistu, jak porcuje šmejd z vesmíru nebo vypouští páru z dvojníka Freddieho Mercuryho, ať rovnou běží do kina. Pro ostatní budiž barometrem líbivosti to, zda se dokáží zasmát scéně, kdy je jeden z padouchů rozstřelen na tisíce kousků, které za čvachtavého zvuku dopadají na rozpálenou silnici.

Hodnocení: 4****

Samostatnou kapitolou je upravená Corvette ZR1. Potenciál nablýskané káry s vražednou rychlostí je do posledního smyku využit. Kolegové z Rychle a zběsile mohou jen závidět a uznale smeknout klobouk. Jízdy jsou nesmírně akční, ať už nadupaný motor řve na rovné silnici, nebo když musí řidič předvést úhybné manévry s nějakou tou stovkou na tachometru. Na scéně se odehrává adrenalinová show. Řidič na své cestě za svobodou dělá z policajtů pouhý komparz.

[youtube_660]7Z36wM3ermc[/youtube_660]

Film tak budí dojem vážné akční krimi. Arnie však nenechá nikoho na pochybách, že se zejména v druhé půli jedná o klasický béčkový film. To výsledku výrazně neuškodí. Přimíchává typický humor, zbrojní arzenál a tuny létajícího olova.

Pozor na nevýrazné babičky

Divoké přestřelky jsou plné vynalézavosti. Padají drsné hlášky a dochází k nečekaným úsměvným situacím. Stará babka vytáhne flintu, aby z okna bez mrknutí oka odpráskla padoucha a zachránila tak šerifovi život. Hlavní zločinec řve na šerifa, že mu zničil káru, ten suše odvětí, že on mu zničil den volna. A jestli během honičky po uprchlém vězni uvidíte pobíhat pár chlápků s oranžovými mikinami, vězte, že to jsou zarytí fanoušci holandského fotbalového týmu.

Ryze béčková stránka má i své stinné momenty. Určitá strnulost hlavního hrdiny ve prospěch údernosti hlášek nebo vysvětlování zjevných věcí, jako kdyby na to nikdo jiný nepřišel. Když Arnold s vážnou tváří objasňuje farmářovu smrt, staví diváka do role úplného tupce. Některé postavy (Peter Stormare trestuhodně nemá prakticky co hrát) nedostávají dostatečný prostor a jsou zde jen účelně pro danou roli. Celkový dojem však nezkazí.

OBR: Konečná

Podívej, tady je skvrna!

Konečná vystavila stopku nudě a umožnila plnohodnotný návrat rakouského rodáka. Přes tendenčnost chování postav lze film s čistým svědomím označit za povedený. Směsice vtipů, situační zábavy, přehlídka rychlých kol, zbraní a výstřelů nenechá ani nanuk zcela chladným.

Konečná (The Last Stand), Akční / Thriller / Krimi, USA, 2013, 107 min., Režie: Kim Ji-un, Hrají: Arnold Schwarzenegger, Peter Stormare, Forest Whitaker, Eduardo Noriega, Jaimie Alexander, Luis Guzmán, Johnny Knoxville, Christiana Leucas, Zach Gilford, Rodrigo Santoro, Genesis Rodriguez, Sonny Landham

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Konečná. Schwarzenegger opět začíná hrát a drsně hláškovat