Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Kapka medu pro Verunku. Pilné včelky zavítaly do Hybernie

Redakce

Redakce

3. 10. 2012

FOTO: Kapka medu pro Verunku premiéraŽil byl JUDr. Pixa, který vymyslel pohádku pro vnoučata. Ta se převyprávěla, přisladila, zhudebnila, okořenila tříděním odpadu a tadá, Kapka medu je na světě. Že to zní děsivě? Nebojte, pohádky přece vždy končí dobře.

[album: |width=660]
Zdroj: Martin Koubek

Zná to každé malé dítě. Princ navlékl Popelce střevíček, Jiřík splnil úkoly pro Zlatovlásku a Hloupý Honza si zasloužil princeznu. Potom žili všichni šťastně až na věky. Ale autorům tento konec zřejmě nestačil, vždyť věčnost je tak dlouhá doba.

Co když se z Popelkova stala průmyslová oblast vyrábějící botičky na míru, ze Zlatovláskova dřevařská velmoc a z Honzovska zemědělský stát? Tak všichni žili a prosperovali a jejich jedinou starostí bylo, jak co nejlépe provdat ratolest – prince Mirka, prince Honzu a princeznu Verunku.

Čtěte také: Kalich po sté hledal Osmý světadíl

Taky vám to nevychází? Dva princové a jen jedna princezna. Z toho kouká pěkný průšvih, ne-li válka. A co teprve, když se přírodní královna Kapeska rozhodne zkontrolovat, zda lidé dodržují její pravidla soužití s přírodou. Nedodržují a Kapeska si to nenechá jen tak líbit.

FOTO: Skřítek Maxižvýk z Kapky medu pro Verunku

Je nutné si uvědomit, že Kapka medu pro Verunku je muzikál pro děti. Nečekejte dechberoucí árie a metaforicky propracované texty. Melodie jsou jednoduché a rytmické, jako tomu bývá u dětských písniček. To ale neznamená, že by nic nezaujalo dospělého diváka. Především písně královny Kapesky se dají považovat za vrchol muzikálu.

Zápletku prokoukne každý dospělák, jen co se zvedne opona, ale to neznamená, že si příběh nemůže užít. Gagy a slovní přestřelky se proplétají celým dějem a žádné z nich nejsou nadbytečné, ani nevhodné. Najdou se zde i narážky, které pochopí pouze dospělý doprovod. Zatímco děti se jim alespoň zasmějí.

Očima Barbory Šimečkové: Hodnotit premiéru není tak úplně fér, protože v hledišti většinou sedí kolegové a známí herců plus novináři všech kategorií. Tentokrát však téměř polovinu sedadel obsadily děti a ty nefér hodnotit neumí. Více než dvouhodinové představení přijaly s upřímným smíchem, občas pravým divadelním strachem, ale především v klidu, bez vrtění a kňourání, kdy už bude přestávka. Lepší potvrzení, že nový rodinný muzikál Kapka medu pro Verunku sklidil úspěch, si představit neumím.

Hodnocení dospěláka: nápaditý příběh stavící na klasických pohádkách, krásná scénografie, líbivá, i když někdy až příliš hlasitá hudba, stabilní pěvecké výkony, které nebývají pravidlem. Druhá polovina sice byla trochu utahanější a místy přetékala jednostrannými moralistickými odkazy typu třiďte odpad, přesto by se mnozí muzikáloví tvůrci mohli od Verunky učit.

Hodnocení: 80 %

Herecké výkony jsou v podstatě standardní. Dobré, nikterak vybočující. Je to dáno i tím, že v pohádce zkrátka nenajdete part hodný oskarové nominace. Což je škoda vzhledem k výborným zpěvákům jako Kamil Střihavka či Jiří Zonyga, kteří nedostali možnost ukázat své pěvecké dovednosti.

Naopak Kapeska v podání Báry Basikové si zcela získala publikum, stejně jako Peter Strenáčik. Ten v roli hajného působí zpočátku zcela nenápadně, ale o to více překvapí v druhé polovině muzikálu, kdy ve svém sólu a následném duetu s Verunkou potvrdí, že není jen zpěvák vedlejších rolí.

FOTO: Králové z Honzovska z Kapky medu pro Verunku

A žili šťastně dokud… no, těch možností je víc.

„Když řekneme, že to je o lásce, zklameme milovníky akce. Když řekneme, že je to dobrodružství, nebude se to líbit romantikům. A když řekneme, že to je o ekologii, bude se to líbit málokomu,“ řekli autoři, manželé Pixovi. Byla by škoda Kapku medu odsoudit kvůli ekologické nálepce. Poučení zní příjemnou formou, kterou rodiče  skousnou, starší děti budou ignorovat a ty mladší nepostřehnou.

Kapka medu pro Verunku by rozhodně neměla uniknout vaší pozornosti, zvláště pokud doma máte něco malého, co má rádo pohádky. Trocha morálního poučení, spousta humoru a příjemných melodií, které si získají nejednoho fanouška. To je už velmi dobrá kombinace na strávení společného odpoledne.

A největší důkaz, že skutečně jde o velmi dobrý muzikál pro děti? Časomíra odpočítala téměř dvě a půl hodiny, a přesto malí návštěvníci premiéry seděli a hltali. Jaký větší důkaz si přát?

Kapka medu pro Verunku

Divadlo Hybernia

Námět: JUDr. Jan Pixa

Scénář: Alena a Jan Pixovi

Hudba: František Pytloun, Petr Kutheil, Tomáš Beran

Režie: Jaroslav Hanuš

Hrají: Bára Basiková, Kamil Střihavka, Jiří Zonyga, Felix Slováček ml., Peter Strenáčik, Kristýna Leichtová, Petra Doležalová, Martina Pártlová a další

Hodnocení: 80 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Kapka medu pro Verunku. Pilné včelky zavítaly do Hybernie