Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: John Wick. Keanu Reeves se vrací v poctivém akčňáku

Nela Christovová

Nela Christovová

26. 10. 2014

Připravili ho o všechno, co měl rád, teď se vrací unavený a hlavně pekelně naštvaný. Takový je John Wick, nová akční podívaná, která slibuje pořádný bojový nářez.

Čerstvý padesátník Keanu Reeves je zase ve formě! Coby drsný John Wick zase mydlí hordy záporáků hlava nehlava a co víc – sám si troufl i na parádní kaskadérské kousky. O pořádnou akční podívanou vážně není nouze a snad každý milovník poctivé akce si tu přijde na své.

Fanoušky stříleček potěší přestřelky za použití různých kalibrů, po kterých následují efektní výbuchy či padající auta. A když dojdou náboje, není nic jednoduššího než si to jít vyřídit hezky postaru. Ani není třeba dodávat, že kdo se dostane pod ruku Keanu Reevesovi, ten to má spočítané.

O co víc můžeme jásat nad realistickými souboji a nepřepálenými efekty, o to menší nadšení sklidila samotná zápletka. Příběh začíná v době, kdy Johnu Wickovi zbyl už jen jediný přítel – roztomilá fenka Daisy, poslední dárek od zesnulé manželky.

video
play-sharp-fill

Jenže během vykrádačky vedené Josefem (Alfie Allen), synkem ruského mafiána, Johnovi nejen ukradnou nablýskaného Mustanga, ale taky zabijí Daisy. To už je na citlivku Johna moc, a tak mu nezbývá než si pro toho rozmazleného hajzlíka dojít. A bohužel pro Josefa je John bývalý profesionální zabiják.

Poctivou akci ruší dojemná zápletka

Potud je děj ještě v pořádku. Tedy pokud přihnouříme oko nad tím, že se hlavní protagonista kvůli mrtvému štěněti rozhodl vymýtit ruskou mafii na východním pobřeží USA… Ano, ten pes sice byl vzpomínka na milovanou ženu, ale i tak je jasné, že jen tohle vám důvod k nekompromisnímu vyvražďování moc nedá.

Režisér Chad Stahelski tak musel přitlačit na pilu, aby pajdavé zápletce dodal punc legitimity. Hlavní postavy se sice berou děsně vážně a sem tam pronáší procítěné dialogy, jenže slzičku z vás stejně nevymáčknou. Není divu, když kromě těch pár chvil působí jako stroje na zabíjení bez jediné známky emocí.

FOTO: John Wick

Mít za tatínka mafiána je někdy dost o krk… Zdroj: Bontonfilm CZ

Příběhu ale nasadí korunu až překombinovaný závěr, který si mohl Stahelski bez výčitek odpustit. On totiž vrchol celého filmu (souboje plné headshotů a Reevesových kaskadérských kousků v líbivém, neokoukaném prostředí) přišel celkem brzo. A dojemný závěr v téhle záplavě testosteronu a krvavých šplíchanců působí zbytečně vyměkle.

Verdikt:

Kaskadéři mají štěstí, že ne každý herec je takový blázen jako Keanu Reeves. Jinak by zřejmě byli brzo bez práce, protože padesátník Keanu zvládl všechny krutopřísné akční kousky na jedničku. Další devizou filmu jsou i vizuálně pěkné a čisté pěstní souboje. To vše navíc doprovází soundtrack s úměrně tvrdou muzikou, která vás chytne.

Je zkrátka znát, že na film dohlížel mistr bojových umění a režisér poctivých béčkových akčňáků Chad Stahelski. Škoda, že samotná zápletka někdy pěkně pokulhává.

Hodnocení: 80 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: John Wick. Keanu Reeves se vrací v poctivém akčňáku