Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Jaká bude láska třetího tisíciletí? Překvapivá a zábavná

Eva Síčová

Eva Síčová

3. 1. 2012

FOTO: Něco v ní jeNárodní divadlo Moravskoslezské nabízí v Ostravě hru britského dramatika Alana Ayckbourna. Něco v ní je režíruje Filip Nuckolls. Představte si filmy Já, robot nebo Číslo pět žije na divadle.

FOTO: Něco v ní je

Láska naivního muže a živé androidky, má to budoucnost? Foto: R. Šťastný, NDM

Inscenace Něco v ní je popisuje soužití lidí a robotů v blízké budoucnosti. Díky Ayckbournovi se ocitáme uprostřed natáčení nekonečného seriálu, ve kterém stroje nahradily živé herce.

Režisér, asistentky i majitelka filmového studia, ti všichni jsou skuteční lidé a považují robotické umělce za nadbytečnou, ale nutnou přítěž.

Čtěte také: Dynamická hra Cenci balancuje

Ke kdysi slavnému režisérovi Chandlerovi Tateovi (Jan Fišar) přichází nadšený scenárista Adam Trainsmith (Ondřej Brett). Přes svou naivitu a nezkušenost nevidí v Tateovi zkrachovalého alkoholika, ale svého idola, od kterého se chce učit.

Do studia se Trainsmith dostává hlavně díky majitelce studia Carle Pepperblomové (Pavlína Kafková), která si na Adama dělá nároky nad rámec přátelství a vyniká především zneužíváním moci.

FOTO: Něco v ní je

Komedie nepostrádá zamotané situace a napětí

V seriálu hraje android JCF 31333 (Andrea Mohylová). Žena se nechová podle nastaveného programu, ale projevuje dávku vlastního humoru. Sleduje živé lidi a přetváří si jejich chování dle svého. Adam si toho všimne a začne Jacie, jak jí říká, brát jako člověka.

Alan Ayckbourn patří mezi nejuznávanější současné dramatiky. Před dvěma lety oslavil sedmdesát let a na svém kontě má více než šedesát her. Jeho komedie se překládají do mnoha jazyků a sklízejí četná ocenění. Další jeho inscenaci Včera Tě zabiju! můžete vidět v hudebním divadle Karlín.

Okolní svět pro takové chování nemá pochopení, a proto se Adam s Jacie musí skrývat. Krásná dívka se sice chová jako živá osoba s vlastním mozkem, ale občasné výpadky prozrazují její původ. Příběh se tak zamotává a končí překvapivě, i když na love story možná trochu netradičně.

FOTO: Něco v ní je

Filmování bizarního seriálu na scéně divadla

Výběrem této hry rozšiřuje Národní divadlo Moravskoslezské nabídku repertoáru, o kterém se dá říct, že je dobře namíchaný. Ayckbournova hra si zahrává s typickým tématem umělé inteligence a velmi humorným způsobem podává ženské myšlenkové pochody.

Plusy a minusy

Ocenit musím především herecké výkony Andrey Mohylové, která patří k velkým talentům NDM a Jana Fišara, stálici souboru ostravské scény. Sympatickému Ondřeji Brettovi schází v roli Adama dech a vedle Mohylové, která dokáže využít veškerý potenciál svých replik, stojí pouze na pozici sekundáře.

FOTO: Něco v ní je

Díky Adamovi zažívá Jacie nové věci, mezi které patří i návštěva restaurace

Další postavy už jsou více, či méně šedé barvičky v paletě duhy a nic moc nepřinášejí. Možná by stačilo postavy vyškrtnout nebo jim naopak dát více příležitostí dopsáním replik a zviditelnit jejich kvality. Velký dojem na mě udělala především scéna s množstvím minimalistických prvků funkčně přizpůsobená ději a hudební doprovod Ondřeje Švandrlíka dodává inscenaci šmrc.

Něco v ní je

Národní Divadlo Moravskoslezské – Divadlo Antonína Dvořáka

Autor: Alan Ayckbourn

Režie: Filip Nuckolls

Hrají: Andrea Mohylová, Ondřej Brett/Dalibor Dufek, Jan Fišar, Pavlína Kafková, Renáta Klemensová, Gabriela Mikulová, František Večeřa, Miroslav Rataj, Petr Houska, Marie Logojdová, Robert Kozmík, Lukáš Adam, David Schreiber, Anna Bangoura

Hodnocení: 80 %

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Jaká bude láska třetího tisíciletí? Překvapivá a zábavná