Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Jack Reacher. Poslední výstřel Toma Cruise překvapivě zasáhl cíl

Nela Christovová

Nela Christovová

29. 12. 2012

Ještě než začne natáčení páté Mission: Impossible, tak si její režisér vyzkoušel spolupráci s Tomem Cruisem v thrilleru Jack Reacher. A docela jim to šlape, Cruise má i jako stárnoucí superhrdina šmrnc.

Tom Cruise se vrací na plátna v roli muže drsného, vtipného a nekompromisního. V roli muže, kterým se zřejmě chce stát tak moc, že ho hraje v každém druhém filmu. Nový Jack Reacher ale měl být ještě tajemnější a drsnější, zkrátka takový superhrdina. A vůbec nevadí, že Tom už má padesátku na krku.

Christopher McQuarrie se proslavil jako autor scénáře filmu Obvyklí podezřelí, za který získal Oscara. Ve vlastní režijní filmografii má zatím jen pár dokumentů a slabší krimi drama Únosci. V budoucnu ale o něm uslyšíme víc, v roce 2014 by se měl pustit do natáčení pátého dílu Mission: Impossible. Kromě Cruise by se ve filmu měl objevit i Jeremy Renner a Paula Patton, která si zahrála už v předchozím díle.

Film vznikl na motivy úspěšné knižní série Jack Reacher, k níž čeští distributoři, kdo ví proč, přidali podtitul Poslední výstřel. Jak se dozvíme na začátku filmu, superhrdinskou pověst Reacher získal díky své schopnosti nepozorovaně zmizet.  Bývalého vojenského vyšetřovatele prý najdete jen tehdy, kdy on sám chce. Škoda že nám během filmu moc kousků hodných Davida Copperfielda nepředvede.

FOTO: Jack Reacher

Takhle máme Cruise nejraději. Když sám zbije bandu o hlavu vyšších rváčů. Zdroj: Bontonfilm

Reacher je samozřejmě mega drsný, ultra spravedlivý a v boji za svou věc nezná hranic. Už jenom z tohoto popisu patos skoro odkapává, a to ještě ani nejsme u zápletky. Bojovník za spravedlnost přijel vyšetřit zdánlivě náhodné odstřelení šesti lidí, kteří spolu na pohled nemají souvislost. Do akce ho povolal hlavní podezřelý, kterého kdysi Reacher usvědčil z podobného činu.

Že je podezřelý nevinný, víme už od začátku. Postupně se seznámíme se strůjcem celé konspirace a jeho poskoky, zatímco Reacher ještě pořád tápe, což děj občas natahuje. Navíc když konečně objeví nějaká nová fakta, většinou z nich polovinu známe.

Je Reacher parodie, nebo thriller?

Příběh stojí hlavně na dialozích a během dvouhodinové stopáže se dočkáme jen dvou nebo tří akčních scén. Cruisovi ale i tahle role sedla a spolu s Robertem Duvallem tvoří skvělou dvojku stárnoucích cyniků. Jen škoda, že hlavní záporák Werner Herzog nedostal víc prostoru, aby předvedl svou děsivou hereckou etudu, kterou ve svých několika scénách dobře rozjel.

video
play-sharp-fill

Abychom nebyli nespravedliví, tvůrcům se podařilo natočit staromilskou detektivku, jejíž zápletka pozvolna graduje do velkého, nikoliv však překvapivého finále.  Se seriózní tváří filmu ale kontrastují střelené scénky, které se objeví ve chvíli, kdy se schyluje k vážnější události. Třeba nemotornou rvačku dvou kriminálníčků o to, kdo si Reachera podá, byste čekali u jiného žánru než thrilleru.

Očima Marka Bendy: Jack Reacher v úvodní dynamické sekvenci, jako vystřižené z Temného rytíře, naladí na správnou vlnu. Beze slov v rychlém sledu chrlí záběry z různých úhlů. Postup správným směrem k napínavému, akčnímu filmu je však zmařen prozrazením identity skutečného vraha. Dynamika se vytratí a nastupuje pouhé doplňování chybějících částí skládačky.

Divák přihlíží prostému příběhu, jakési rekonstrukci událostí bez možnosti myšlenkově se podílet na jeho podobě. Přesto není čas na nudu. Postava Jacka Reachera v podání Toma Cruise je natolik povedená, aby udržela pozornost. Je to jeho charakteristika neohroženého tajemného bojovníka, který není nikdy pokořen, a drsný humor, jež drží film zdařile pohromadě. Ve výsledku tvůrci namíchali oddychový, lehce nadprůměrný nevánoční koktejl s honičkou, která simuluje pocity z herní série Need for Speed.

Hodnocení: 4****

Podobné vtípky, které si utahují z Reacherova drsňáctví, posouvají příběh směrem k parodii. Jenže nakonec to působí, jako by si ani režisér Christopher McQuarrie nebyl jistý tím, co chce vlastně natočit. Vnímat snímek jako vážný a vtipný zároveň je jako chtít, aby byl Cruise aspoň jednou vyšší než jeho filmová partnerka.

FOTO: Jack Reacher

Reacherův parťák v podání Roberta Duvalla je taky pěkné kvítko.

Ačkoliv to podle názvu nevypadá, je dost pravděpodobné, že tímhle pokusem o komediální thriller Jack Reacher nevystřelil naposled. V příštích letech se možná dočkáme dalších dílů, filmaři totiž mají údajně v úmyslu stvořit bourneovskou sérii akčních thrillerů.

Jack Reacher: Poslední výstřel (Jack Reacher)

Akční / Krimi / Drama
USA, 2012, 130 min

Režie: Christopher McQuarrie
Hrají: Tom Cruise, Werner Herzog, Rosamund Pike, Robert Duvall, Richard Jenkins, Jai Courtney, David Oyelowo, Alexia Fast, Joseph Sikora, Scott A. Martin

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Jack Reacher. Poslední výstřel Toma Cruise překvapivě zasáhl cíl