Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Humor nezemřel. Opereta Pomsta à la netopýr ovládla Pardubice

FOTO: Jiří Kalužný a Dagmar Novotná v představení Pomsta à la netopýrZdánlivě typické téma lásky, podvodu a nástrah se ukázalo jako dobrá volba. Úspěch humorné operety Pomsta à la netopýr překvapil nejen herecký soubor, ale i diváky Východočeského divadla.

FOTO: Jiří Kalužný a Dagmar Novotná v představení Pomsta à la netopýr

Zamilované loučení před nástupem do vězení Zdroj: Ladislav Formánek, VČD

Autorem hravé operety je Johann Strass mladší a autory libreta Karl Haffner a Richard Geneé. Jejich předlohou se nechal inspirovat režisér Petr Novotný. Spoléhal na humornou stránku inscenace a spolu s tím volil i herce do hlavních rolí.

Recenzujeme: Dvanáctka rozhoduje o osudu mladého kluka

Pomsta ukazuje život Gabreila von Eisensteina, který má za banální přestupek skončit ve vězení. Místo nástupu za katr se jde ale bavit se svým přítelem Dr. Falkem.

Zatímco se jeho žena Rosalinda doma lituje při pomyšlení, že její muž už sedí ve vězení. Objeví se jí pod okny bývalý milenec a inscenace začíná nabírat na obrátkách.

FOTO: Ladislav Špiner a Václav Dušek v operetě

Dr. Falke (Ladislav Špiner) chystá svou velkolepou pomstu

Živý orchestr byl velmi dobře ozvučený a hraje hravé melodie. Takže ten, kdo nemá rád operní tóny, si nemusí zoufat. Melodie vás překvapí vlídností a nenuceností.

Pochválila bych také Romana Šolce. Postaral se o krásné dobové kostýmy, které upoutaly zrak diváka svou noblesou a pestrobarevnou škálou.

FOTO: Václav Dušek a Dagmar Novotná v operetě

Rosalinda je utěšována Frankem, že vše dobře dopadne

Hlavní postavu Gabriela von Eisensteina si zahrál Jiří Kalužný. Byla to excelentní volba herce. Kalužný dodal postavě osobitý šarm a humor sobě vlastní.

Herečka Dagmar Novotná ztvárnila Rosalindu, manželku Gabriela von Eisensteina. Tato herecká dvojce byla perlou nejen humorných scén, ale i scén vážného charakteru.

Nepřehlédněte: Tragédie Trójanky se blýskla

Všechny herecké výkony byly velmi dobré. Měly ale jednu vadu na kráse. Hercům se párkrát stalo, že se nechali natolik unést humorem inscenace, až zapomněli text.

Ukázali ale výbornou schopnost improvizace a nenechali diváky dlouho čekat. Hned věty domýšleli z hlavy a každé představení bylo svým způsobem unikátní.

FOTO: Josef Vrána v operetě

Milenec Josef Vrána v manželově pyžamu

Tento velký nedostatek částečně kazil dojem z operety, ale na celkové kráse jí po zhodnocení všech kladů přidělal pouze drobné jizvičky.

Nesmrtelný humor

Pomsta se hraje ve Východočeském divadle už třetím rokem a stále se drží na hlavních příčkách divácké popularity. Inscenace je velice oblíbená a stále stejně humorná.

Opereta Pomsta à la netopýr nebude nikdy ohraná, díky nenucenosti a nevšednímu humoru, a na prknech divadla se udrží ještě dlouho.

Pomsta à la netopýr

Východočeské divadlo Pardubice

Autor: Johann Strauss ml.
Libreto: Karl Haffner, Richard Geneé

Režie: Petr Novotný

Hrají: Jiří Kalužný, Dagmar Novotná, Josef Vrána, Ladislav Špiner, Martina Sikorová, Jan Musil, Václav Dušek, Jan Hyhlík a další

Hodnocení: 80 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Humor nezemřel. Opereta Pomsta à la netopýr ovládla Pardubice