Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Antiku zažijete v Pardubicích. Tragédie Trójanky se blýskla

Redakce

Redakce

15. 1. 2012

FOTO: Zdena Bittlová a Jindra Janoušková v antickém dramatu TrójankyVýchodočeské divadlo (VČD) přichází opět s novinkou. Tentokrát mladý dramaturg Zdeněk Janál zvolil Euripídovu antickou tragédii Trójanky. Hlavní roli svěřil do rukou jedné z nejvýraznějších hereček VČD Zdeně Bittlové.

FOTO: Zdena Bittlová a Jindra Janoušková v antickém dramatu Trójanky

Trójanky překvapily nejen hudebním zpracováním Zdroj: vcd.cz

Okolo Trójanek se sešel velmi mladý kolektiv tvůrců. Kostýmní výtvarnice Zuzana Mazáčová vsadila na jednoduchost, čímž podtrhla jejich autentičnost. Hudební nastudování a korepetice se chopili Pavel Trojan a Tomáš Vespalec.

Nevíte, kdo je korepetitor? Nahlédněte do divadelních profesí

Hudba hraje v Trójankách významnou roli a utváří celkovou atmosféru. Přímo na jevišti je po celou dobu přítomen živý komorní orchestr, tvořený studenty pardubické konzervatoře. Soubor má představovat božstvo, v čele s bohem Poseidónem – dirigent, kterého představuje vždy jeden z autorů hudby.

V určitých okamžicích hudba bohužel přehlušila hovořící ženy. Sólového zpěvu se skvěle zhostila Kristina Jelínková, jež představovala bohyni Pallas Athénu.

Herecké výkony

Jednoznačně nejobdivuhodnější herecký výkon předvedla Zdena Bittlová v roli Hekabé – královny matky. Po celou dobu představení neopustila jeviště, přičemž vedla dlouhé složité monology.

Za vyzdvižení též stojí výkon Jindry Janouškové v roli královniny snachy Andromaché. Vdova po Hektorovi, jejíž syn, trójský korunní princ Astyanax, má být svržen z trójských hradeb, a jeho rod tak definitivně vymýcen.

FOTO: Sbor zajatých trójských žen

Trójské ženy ukazují jak zoufalství, tak i obrovskou sílu žít

Složité, emočně proložené taneční vystoupení předvedla i mladá členka hereckého souboru Petra Tenorová v roli Kassandry, Hekabiiny dcery. Spolu s herci na jevišti tančil, zpíval a promlouval sbor trójských žen. Tvořily ho ženy a dívky různých věkových kategorií.

O čem Trójanky jsou?

Divák musí být připraven na náročný příběh bez výrazné dějové linie. Nacházíme se okolo roku 1500 př. n. l., v době po trójských válkách. Trója je vypleněna řeckými bojovníky, všichni muži jsou pobiti a ženy mají být odvedeny do otroctví. Trójské ženy lkají nad ztrátou mužů a přemítají o své budoucnosti – žít, či zemřít.

Představení trvalo necelé dvě hodiny a do hry nebyla zařazena přestávka, což mi přišlo nešťastné. Trójanky jsou náročné představení vyžadující soustředěnost. Z divadla jsem však odcházela s krásným zážitkem a plna všemožných pocitů.

Trójanky

Východočeské divadlo Pardubice

Autor: Eurípidés

Režie: Pavel Ondruch

Hráli: Zdena Bittlová, Jindra Janoušková, Petra Tenorová, Romana Chvalová, Kristina Jelínková, Martin Mejzlík, Václav Dušek a další

Hodnocení: 80 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Antiku zažijete v Pardubicích. Tragédie Trójanky se blýskla