×
TOPZINE.cz

RECENZE: Hranaři. Česká herecká elita špásuje v nejhorším filmu roku

Saša Rašilov útočí s bambitkou v ruce na občany naší malé zemičky již více než měsíc. Drsné drama Hranaři se vnutilo zákeřnými prostředky do popředí zájmu. Má na to ale kvality?

[album:

Korupcí prolezlá země, též známá jako Česká republika, přímo vybízí mladé nadějné autory k přetavení spletitých pletich do zajímavého seriálu popřípadě prvotřídního kriminálního celovečeráku. A proč zajímavý námět rovnou nespojit se špetkou efektní stylovosti? Tak nějak mohl přemýšlet celovečerně debutující režisér Tomáš Zelenka. U přemýšlení naneštěstí zůstalo.

Herec Saša Rašilov má talent také jako dabér. V roce 2008 daboval hlavního hrdinu animované komedie Kung Fu Panda. Svůj hlas propůjčil hlavnímu hrdinovi, obtloustlému pandímu medvídkovi jménem Po. Jeho hlas jste také mohli slyšet v rodinném filmu Tima Burtona Alenka v říši divů či ve snímku Karlík a továrna na čokoládu, kde namluvil samotného Johnnyho Deppa.

Začínáme zhurta, na černé obrazovce se objeví vysvětlení slovíčka hranař. Pozorný divák už v tento moment vytuší čistokrevný průser (ano, problém by bylo příliš slabé slovo). No, přimhouříme oči a pokračujeme dále. Během úvodních pěti minut filmu je nám představeno přibližně 153 hlavních postav a 268 vedlejších charakterů. Samozřejmě trochu přeháním, i když překvapivě ne zas tak moc.

Podívejte se také na fotografie z natáčení, kdy se film ještě jmenoval Hrana

Hromada špinavých podnikatelů a mafiánských bossů se pak kočkuje, podvádí, zabíjí, popřípadě podvádí zabité. A ne nutně v tomto pořadí. Scenáristický maglajz nejhrubšího zrna.

Jan Tříska a jeho cool face, Zdroj: distributor filmu

Hranařů sálá na všechny strany nezkušenost Tomáše Zelenky. Hromadu postav nedokáže ani na vteřinu ukočírovat v jakémkoli uceleném příběhu vedoucím odněkud někam. Je až s podivem, že herecká skvadra čítající taková jména jako Jan Tříska, Saša Rašilov, Milan Kňažko nebo Václav Postránecký působí do jednoho suše a nezajímavě. A to i přesto, že mají jejich postavy obrovský potenciál.

Když nevíte co by, prohrajete

Se špatným režisérským vedením v podstatě každý co chvíli sklouzává až za hranici nechtěné parodie. Jedinou výjimku tvoří Jiří Langmajer, který je daleko za touto hranicí neustále, což je ale vzhledem k filmu, jenž ho obklopuje, celkem osvěžením.

Očima Nely Christovové: Hranař je člověk, který se pohybuje na hraně, a podobně je na tom i tento thriller. Jak jinak popsat, že něco skvěle technicky zpracovaného může být zároveň naprosto debilní? Nejenže se v gazilionu vedlejších postav až do konce filmu nevyznáte, ale kvůli zběsilému tempu ani nepochopíte, o co vlastně jde.

Hloupé dialogy střídá pitvoření Jiřího Langmajera a Dejdarův rádoby chraplák, a tak v mnoha momentech připomínají Hranaři spíš parodii… Ačkoli pochybuji, že zrovna to byl Zelenkův úmysl.

Hodnocení: 1*

Prohnilý scénář pohřbívá v podstatě jakýkoli záblesk režisérského nebo hereckého umu. Jako by se tvůrci nedokázali rozhodnout, zda chtějí nastavovat nemilosrdné zrcadlo současnému stavu českých zbohatlíků, nebo tlačit na pilu stylovosti tak trochu ve duchu gangsterek od Guye Ritchieho. Výsledkem je obludný patvar, při jehož sledování se diváctvo smíchem prohýbá u zcela vážných momentů, u prvoplánově vtipných naopak nehne ani brvou.

[album:

V podstatě žánrový spřízněnec Kajínek vychází ze souboje s partou Hranařů vítězně, a to na celé čáře. Přitom stačilo tak málo a dílo Tomáše Zelenky mohlo být stylovou jízdou po vzoru Czech Made Mana, jehož pokračováním měli podle původního scénáře Hranaři opravdu být.

Jako obrovský kontrast k jinak amatérskému počinu pak působí nečesky precizní technická kvalita snímku. Mnohdy nevzhledná výtvarnost digitálního formátu si v Hranařích vzala dovolenou a namísto ní kreslí režisér celou řadu výtečných obrazových kompozic, které se navíc nebojí podpořit i vydařenou hudbou od Zdeňka Merty.

Rusáci špehujou na louce

Vše se ale rozpadá do stále se opakující série podařenějších a čistokrevně špatných epizod, které navíc ztrácejí zbytek půdy pod nohama ve chvíli, kdy se snaží poukazovat na některé současné společenské problémy. Jak může divák brát vážně, byť jen na sekundu, film, který je rámován sledováním ruské tajné služby, jež má odposlouchávací a kamerová zařízení i v liduprázdném poli? Těžko.

Hranaři jen narážejí na ostrou hranu současného stavu české kinematografie. Jen minimum tvůrců se odváží přijít s čistým žánrovým filmem, který by se rekrutoval z jiné kategorie, než je teplá hřejivá komedie pro masy. Pokud tvůrci opustí tento chlíveček jistoty, vždy musí balancovat na linii mezi vážností a humorem. To bohužel umí jen málokdo a jen absolutně výjimečně má navíc za zády pojmenování režisér z České republiky.

Recenzentský smutek z českých filmů tak v poslední době zahnal jen Alois Nebel a nenápadná Poupata. Zda je to málo nebo hodně, to už je otázka. Hranaři se k těmto světlým bodům letošní české úrody bohužel neřadí, a to ani zdaleka. A když se nad tím tak zamyslím, předchozí text je ve své podstatě absolutně zbytečný, celkový dojem z filmu se dá jednoduše shrnout tímto videem.

Hranaři

Krimi / Drama / Thriller
Česko, 2011, 96 min

Režie: Tomáš Zelenka
Hrají: Saša Rašilov nejml., Kateřina Brožová, Miroslav Etzler, Vilma Cibulková, Michal Dlouhý, Jiří Langmajer, Václav Postránecký, Milan Kňažko, Jan Tříska, Vladimír Kratina, Norbert Lichý, Michal Pavlata, Martin Dejdar, Radim Fiala, Jiří Korn, Vladimír Marek, Zuzana Vejvodová, Martin Písařík, Tomáš Magnusek, Jana Bernášková

Hodnocení: 1*1 Komentář RECENZE: Hranaři. Česká herecká elita špásuje v nejhorším filmu roku

  1. Škoda peněz za film, jediné co film ukazuje je kam jdou naše peníze nebýt lobbistů a podobných šmejdů tak je dost peněz ve státní kase a bylo na všechno.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..