Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Hon. Děti nelžou, jenom z vás udělají pedofila

Nela Christovová

Nela Christovová

9. 1. 2013

Do kin míří nenápadný dánský snímek, který by ale filmoví fajnšmekři neměli přehlédnout. Mrazivé drama Hon vypráví příběh o tom, že stačí nevinná dětská lež a z vás už je na celý život psanec.

Severská dramata jsou známá svým chladem a drsnou syrovostí. O navození typicky severské atmosféry se pokusil i režisér Thomas Vinterberg, jehož drama Hon se zakládá hlavně na emocích. Na strachu, hněvu, nejistotě. A právě to z něj dělá výjimečný filmařský počin.

Dánského režiséra Thomase Vinterberga si možná vybavíte ve spojení s jeho kolegou Larsem von Trierem. Společně totiž vytvořili manifest Dogma, podle kterého pak natočili i drama Rodinná oslava. Film byl oceněn porotou v Cannes a dodnes to byl Vinterbergův nejvydařenější počin. Trumfne ho nové drama Hon?

Příběh sám o sobě je triviální a ve své podstatě i trochu přihlouplý. Čtyřicátník Lucas (Mads Mikkelsen) neměl v minulosti moc štěstí, ale konečně se všechno začíná obracet k lepšímu. Po rozvodu se k němu chce nastěhovat jeho syn, má přítelkyni, a navíc získal místo ve školce. Lucas je zkrátka sympaťák každým coulem.

[youtube_660]wJW972manF0[/youtube_660]

Jenže Mikkelsen do role uťáplého Lucase, zbožňovaného sousedy i jejich dětmi, zkrátka nějak nepasuje. V minulosti jste ho taky mohli vidět v trochu odlišném typu rolí, ať už to byl záporák z Casina Royale nebo dvorní lékař v Královské aféře. A tyhle postavy k Mikkelsenovu drsňáckému kukuči seděly přeci jen víc.

Tady vládnou děti

Když se všechno zdá ideální, je jasné, že na sebe nějaký ten průšvih nedá dlouho čekat. Podivínka Klara (Annika Wedderkopp), o kterou se Lucas ve školce stará, se do svého učitele zamiluje. Když ale zjistí, že její city neopětuje, vymyslí si, že jí Lucas sexuálně obtěžoval. Ano, zhruba čtyřleté dítě je schopné vymyslet takovou pomstu.

Lucas má navíc tu smůlu, že žije v uzavřené předměstské komunitě, kde jeden soused vidí druhému až do talíře. Ideální prostředí pro vypuknutí masové hysterie, která s sebou přináší spoustu vyhrocených situací. Škoda, že režisér nevyužil situace a příběh se vyvíjí jednoduše a bez vedlejších dějových linek.

FOTO: Hon

Mads Mikkelsen ani přes psí oči nezakryje, že má duši drsňáka. Zdroj: CinemArt

Banální zápletku ale ozvláštňuje absurdní chování buranských obyvatel, kteří nemají daleko k tomu, aby popadli vidle a rozpoutali hon na novodobou čarodějnici. Dostal tak i zabrat vztah mezi Lucasem a jeho nejlepším kamarádem a současně otcem Klary Theem (Thomas Bo Larsen), který sám neví, čemu věřit.

Pavlína NouzováOčima Pavlíny Nouzové: Snímek, který ohromil diváky na festivalu v Karlových Varech, se v lednu konečně podívá i do běžných českých kin. Mads Mikkelsen se zde setkává s tak naturalisticky zobrazenou nenávistí, až má divák pocit, jako by trpěl spolu s ním. Stejně tak během sledování snímku opovrhujete obyvateli podivného městečka a cítíte jakousi lítost spolu s malou dívenkou, která si postupně uvědomuje, že způsobila něco hrozného. Pocity jsou tím hlavním tématem, ale i efektem tohoto filmu. Zvěsti o tom, že u Honu pláčou především muži, nejsou daleko od pravdy.

Hodnocení: 5*****

„Děti přece nelžou.“ Tuhle pitomost ve filmu uslyšíte několikrát a právě na tak vratkém základě je vystavěn celý příběh. Vůbec nevadí, že se jim Klara několikrát pokusí vysvětlit, že si to vymyslela, reakcí je vždycky jenom věta: „Ale ne, ty si to jenom nepamatuješ.“

Podobně přihlouplých dialogů bychom ve filmu našli víc, všechny jsou ale našroubovány tak, aby se docílilo pocitu, že v komunitě od začátku nikdo nepochybuje o tom, co se stalo. Do toho ještě útoky na Lucase eskalují a on nemá kam utéct… Režiséru Vinterbergovi se podařilo navodit atmosféru stísněnosti a beznaděje, až vás z toho bude mrazit.

FOTO: Hon

Kromě vážných situací spatříte i scény, o kterých se vám (radši) ani nesnilo.

Vinterberg ale tlačí na pilu ještě dál a v emocionálních momentech najíždí kamerou do detailu obličeje, snad abyste si mohli prohlédnout hrdinovo utrpení pěkně zblízka. Nejenom že to působí účelově, ale na pohled i dost nepřirozeně. Přece jenom Hon není žádný televizní film, aby se po celém plátně rozkládala půlka Mikkelsenova obličeje.

Drama Hon je film plný rozporů. Můžete ho nesnášet kvůli patrné umělosti, nebo se na vás podepíše nepříjemný dojem z prostředí, ve kterém si o presumpci neviny můžete nechat zdát. Ale Hon vás zkrátka nenechá v klidu.

Hon (Jagten), Drama / Thriller, Dánsko, 2012, 111 min, Režie: Thomas Vinterberg, Hrají: Mads Mikkelsen, Alexandra Rapaport, Thomas Bo Larsen, Susse Wold, Annika Wedderkopp, Lasse Fogelstrøm

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Hon. Děti nelžou, jenom z vás udělají pedofila