Menu
TOPZINE.cz
Literatura

RECENZE: Hladový oheň. V druhém díle Vraní dívky už nevraždí chlapečky

Tereza Tlachová

Tereza Tlachová

19. 11. 2014

Hladový oheň. Druhý díl švédské detektivky jen pro silné povahy Vraní dívka přišel po půlroční pauze na pulty českých knihkupců. Dozvíme se konečně, kdo je vrahem všech chlapců? A jak to bude dál se Sofií Zetterlundovou a Jeanette Kihlbergovou?

Začínáme tam, kde jsme skončili. Únosem Jeanettina syna Johana. Následují hodiny hledání, Johan je nalezen zdopovaný utišující látkou. Na průběh únosu si nepamatuje a jediné, co ví, je, že ho oslovila nějaká žena. Jeho vztah s matkou se komplikuje.

Pro Jeanette přichází další rána. Její manžel Ake ji opouští s mladší milenkou. Přichází zklamání a bolestné vystřízlivění, definitivní rozpad vztahu s mužem, jehož práci celou dobu finančně podporovala, pocit osamění a nepotřebnosti. Ani Johanova uzavřenost a odmítání komunikace situaci nepomáhá.

Krize rodiny a vztah dvou žen

Krize vztahu se synem, manželem i krize rodiny přivádí komisařku Kihlbergovou zpět do náruče ženy, k níž ji stále více něco přitahuje. Vztah dvou žen ani tak není idylický. Rozštěpená osobnost Sofie alias Victorie alias Vraní dívky stále více vyplouvá na povrch.

FOTO: Autorská dvojice Erik Axl Sund

Dvojice Erik Axl Sund je v Česku. Představila druhý díl thrilleru Vraní dívka. Zdroj: Sandy Haggar

Do toho dochází k další vraždě. Tentokrát se obětí stal úspěšný obchodník. Vše ukazuje na čin motivovaný pomstou. Kdo a proč to mohl udělat? Sofie Zetterlundová má na starost (avšak pouze neoficiálně) sestavit profil pachatele. Pomůže polici s vyšetřováním?

Formální stránka knihy zůstává stejná jako u prvního dílu. Členění na minulost a přítomnost čtenáře jasně upozorňuje, o jaké časové rovině se mluví. Prolínající se Victoriiny vzpomínky však vše trochu zčeřují.

Victoria psycholožku raději nenazývá jménem. Ráda myslí na oči té staré ženy, pod jejich pohledem se cítí v bezpečí. Terapeutka jsou ty oči, a proto ji tak pojmenovala. V nich může být Victoria sama sebou.

Více do popředí vystupuje také postava Jeanettina kolegy Jense Hurtiga. Jako suplující manžel komisařky Kihlbergové není  stoprocentní náhradou. Třeba si autoři ještě se vztahem těchto dvou postav pohrají.

Druhý díl je v mnohém překvapivější a dramatičtější než první část detektivního thrilleru. Označení jen pro silné povahy už můžeme klidně úplně ignorovat. Dochází zde sice k dalším vraždám, ale na styl autorů jsme si už stihli zvyknout. Ani záblesky z minulosti, znásilňování dívek, šikana na internátní škole nejsou ničím, co by nás mělo šokovat víc, než co od knihy očekáváme.

Těšit se můžeme na rozuzlení celého příběhu, které, jak věříme, určitě není jednoduše čitelné. Autoři dokážou totiž vždy něčím překvapit a odvést pozornost jinam. Když už si myslíme, že víme a chápeme, přijde něco, co příběh zatemní. Budou-li pokračovat stejně i ve třetí části, máme se rozhodně na co těšit.

Ona sama je Ještěrka, která dělá jen to, co cítí, a Náměsíčnice, která se dívá, jak život ubíhá, ale nic nepodniká. Ještěrka jí a spí a Náměsíčnice stojí opodál a dívá se, co dělají ostatní Victoriiny části, aniž by zasáhla. Náměsíčníci má ráda nejméně ze všech, ale zároveň ví, že právě ona má největší šanci přežít, že tuhle část musí kultivovat. Ostatních je třeba se zbavit. A pak je tu ještě Vraní dívka. Victoria ví, že téhle své části se zbavit nedokáže. Vraní dívku nijak kontrolovat nelze.

Název: Hladový oheň. Název originálu: Hungerelden. Autor: Erik Axl Sund. Přeložila: Viola Somogyi. Vydalo nakladatelství Euromedia Group, k. s. – Knižní klub, Praha 2014, 360 stran. Doporučená cena: 349 korun.

Hodnocení 75 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Hladový oheň. V druhém díle Vraní dívky už nevraždí chlapečky