Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: HaDivadlo zbouralo tabu. Krutá vánoční hra Porucha rozkašlala publikum

Redakce

Redakce

16. 12. 2011

FOTO: PoruchaV německé hře Porucha se střídá černý humor a ironie. To vše v kulisách vánočních svátků. Představení brněnského HaDivadla si pohrává s psychologií postav i odolností publika.

FOTO: Porucha

Šťastné, veselé a trochu poruchové Vánoce Zdroj: hadivadlo.cz

Divadelní inscenace Porucha má podtitul krutá vánoční elegie. Věrná svému názvu představuje příběh plný poruch. Poruchy osobnosti, mezilidských vztahů i techniky.

Sleduje postavy v různých situacích a duševních rozpoloženích. Rodinnou štědrovečerní večeři střídá dramatický rozchod homosexuálního páru, zatímco okolo bloudí opuštěné dítě.

Alternativní brněnské HaDivadlo uvedlo hru Porucha jako první českou premiéru. Osobitá komorní scéna divadla nabízí ideální prostředí pro černý humor svérázného autora hry Falka Richtera.

Kdo je Falk Richter?

NěmFOTO: Falk Richterecký dramatik a režisér je významnou postavou současného politického divadla. Rád provokuje, bourá tabu a kritizuje současnou společnost. Věnuje se i opeře a píše společensko-kritické eseje. Hra Porucha měla premiéru v roce 2005 přímo pod jeho režijním vedením.

„Mlha, sníh, světelné reklamy, byty modře ozářené, všude seděli osamělí lidé před svými televizory a dívali se na rodiny, které společně oslavovali.“ Úryvek z Richterovy hry ilustruje náladu, která se nesla celou inscenací. Scénář je však natolik propracovaný, že nezabíhá do zbytečného patosu. Právě naopak.

Vánoční řetěz v rukou šílence

Osamocenost, deprese a bezútěšnost světa vyznívají díky černému humoru absurdně. V představení tak nebyla nouze ani o vtipné situace. Zároveň hra přinesla zamyšlení nad podobou dnešní společnosti.

Kam na Silvestra? Můžete vyrazit na muzikál i činohru

Pod režijním vedením uměleckého šéfa divadla Mariána Amslera se v představení objevuje celý soubor HaDivadla. Dále zde hostuje ještě Eva Novotná, bývalá herečka Národního divadla Brno.

Za zmínku stojí zejména výkony Jana Grundmana a Martina Siničáka. Původem slovenský herec Marián Chalány byl v roli malého opuštěného chlapce dojemně zábavný, ale jeho akcent trochu tahal za uši.

FOTO: Porucha 2

Zajímavé scénické řešení oživilo inscenaci

Postavy měly možnost rozvíjet svůj potenciál díky originální scéně a kulisám. Hra se odehrávala v několika dimenzích. Na jevišti, na ulici vytvořené ve výšce, v oknech i za průhlednou stěnou.

Ozdobený stromeček stál v pozadí, coby připomínka svátečního času Vánoc. Vánoční řetěz ze stromečku však nakonec skončil jako pouta v rukou šílence. Černý humor par excellence.

Bouřlivý potlesk, bouřlivý kašel

Tvůrci představení využívali množství kouřových efektů a také umělý sníh. Oboje sice zaručí efektní podívanou, ale zároveň komplikuje život všem zúčastněným.

FOTO: Porucha 3

Falešný sníh a kouřové efekty způsobily komplikace na jevišti i v hlediště

Herci a herečky například půlku představení klouzali na sněhu, divže si nezlámali vaz. Diváci doprovázeli scénu zahalenou mlžným oparem skutečně originálním zvukovým doprovodem.

Znáte to. Jakmile začne kašlat jeden, okamžitě tím spustí lavinovou reakci. A za chvíli pokašlává celé hlediště.

Čtěte a hlasujte: Výběr nejlepších divadelních herců

Inscenace přistupuje k tématu lidské marnosti tak specificky, že se však klidně mohlo jednat o záměr režiséra. Prostě jen jedna z mnoha poruch. Porouchané plíce diváci po představení úspěšně znovu nastartovali a herce odměnili nadšeným potleskem.

Celkově přináší hra Porucha osvěžující kritiku společnosti bez zbytečných klišé. Je tísnivá i sarkastická zároveň. Repertoár brněnského HaDivadla se nese v duchu experimentálního divadla, proto byla tato vánočně laděná inscenace dobrou volbou.

Porucha

HaDivadlo

Autor: Falk Richter

Režie: Marián Amsler

Hrají: Cyril Drozda, Jan Grundman, Marián Chalány, Jan Lepšík, Marie Ludvíková, Miloslav Maršálek, Simona Peková a další

Hodnocení: 70 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: HaDivadlo zbouralo tabu. Krutá vánoční hra Porucha rozkašlala publikum