Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Francouzština trochu jinak. Šanson zní v Divadle v Celetné

Redakce

Redakce

14. 2. 2013

Lehkou lekci francouzštiny v podobě šansonu a netradiční pohled na zdánlivě neslučitelné umělecké osobnosti u jednoho mikrofonu nabízí Chanson? Šanson! V Divadle v Celetné si tak divák může vychutnat hudební zážitek i se sklenkou vína.

FOTO: Chanson hromadna pisen

Rozdílné umělecké osobnosti u jednoho mikrofonu. Zdroj: Divadlo v Celetné

V rámci projektu Zbytky sil, který otevřel nedělní večery nápadům herců, měla premiéru hudební inscenace Chanson? Šanson! Diváky, kteří tomuto hudebnímu stylu zrovna nepodlehli, mohl název odradit. Obavy se ale ukázaly jako zbytečné.  

Recenzujeme: Hledám tě v tomto městě připomíná Václava Hraběte

Inscenace sice měla specificky orientovaný hudební základ, ale ani ke konci nezačala upadat v monotónnost. Především proto, že se díky rozličným uměleckým osobnostem u mikrofonu střídala klasická francouzština s angličtinou, češtinou a ne úplně se tak hodící němčinou. Ale chápu, že v případě Marlene Dietrich nemohla nemít němčina zastoupení.

Marlene Dietrich či Edit Piaf ale nezůstaly při svých životních zpovědích na pódiu osamoceny. U mikrofonu se vystřídali kupříkladu Jiřina Salačová, Jacques Brel, Gilbert Bécaud a další. Ač se v reportoáru objevila i mužská jména, překvapilo výlučně ženské obsazení.  Jak si představitelky poradily s mužskými rolemi? Herečky přišly na scénu v kabátech a kloboucích, tedy mužském oblečení. Poté kabáty sundaly a měly večerní šaty.

FOTO: Chanson Edit Piaf

Francouzština zazní z úst Edith Piaf.

Po hlasové stránce nejvíce vynikala Jitka Nerudová. Její jemně zastřený hlas přesně zapadal do chansoniérského prostředí. Francouzština z úst Elišky Mesfin Bouškové zněla příjemně. Co se kladného hodnocení týká, nesmím zapomenout na hudební doprovod Jaroslava Kohoutka a Zdeňka Dočekala. Jejich hudba adekvátně dotvářela celkovou atmosféru.

Určitě se tedy nenechte odradit názvem inscenace. Protože v Chansonu? Šansonu! se kromě hudby a zpěvu skrývají i texty o lásce a životě, jež vám sice neodhalí smysl šťastné existence, ale stojí za zamyšlení. K dotvoření té pravé atmosféry posloužilo i speciálně upravené hlediště rozšířené o malé stolky. Divák si tak mohl k představení popíjet třeba sklenku vína.

Chanson? Šanson! mohl oslovit i diváky, kteří nemají tento hudební styl v lásce, ale přesto lze inscenaci považovat za specifickou pro úzký okruh diváků. A to je jedna z vad na kráse. Koho by tedy zajímal pohled na šanson po česku, určitě je mile vítán v Divadle v Celetné.

Chanson? Šanson!, Divadlo v Celetné, scénář a režie: Eliška Mesfin Boušková, hrají: Eva Elsnerová, Jitka Nerudová, Martina Prášilová, Milena Steinmasslová, Eliška Mesfin Boušková

Hodnocení: 80 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Francouzština trochu jinak. Šanson zní v Divadle v Celetné