Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Film Vrtěti ženou vám ukáže, jak byl vynalezen vibrátor

Eliška Nová

Eliška Nová

20. 4. 2012

Hysterie jako nemoc, sufražetka, pokrokový doktor a nový vynález jménem vibrátor. Zní to lákavě! Bohužel je ale Vrtěti ženou průměrný film, kterému ani ty vibrátory nepomohly.

Snímek v koprodukci Velké Británie, Francie, Německa a Lucemburska natočila americká režisérka Tanya Wexler. Obavy však stranou, příběh z pozdní viktoriánské Anglie si přeci jen z velké části zanechal jistou britskost.

Režisérka původem z amerického Illinois Tanya Wexler v našich končinách moc známá není. Na svém kontě má tři filmy – kromě Vrtěti ženou ještě komediální drama Tanec v domě (2001) a film Finding North (1998) téhož žánrového zaměření.

Z velké části proto, že Vrtěti ženou je ve skutečnosti vážně britský film. Je chytrou, laskavou komedií, tak jak je právě Britové umějí točit. Jenže stejně tak z něj čpí Hollywood, který si ani se solidním tématem neumí poradit, a tak pro jistotu připlete milostnou zápletku. Zaplať pán bůh, že aspoň ne přímočarou, ale poněkud neobvyklou.

Je libo uvolnit stres nebo orgasmus? Zdroj: distributor filmu

Mortimer Granvill čte pokrokové knihy a věří na bakterie. Po sáhodlouhém hledání práce získá místo u doktora Roberta Dalrympleyho (který má dvě krásné dcery, jen si vybrat), jenž se specializuje na léčbu žen trpících hysterií. Po nějakém čase, kdy Mortimer stimuluje ženské pohlavní orgány za účelem zbavit je stresu, vynalezne se svým přítelem věc, která bude schopná odvést jeho práci místo ruky.

Očima Pavlíny Nouzové: Britové umí točit velice příjemné romantické komedie, odlišné od hollywoodské produkce, kde neustále sledujete ty samé herce pořád dokola, jak se afektovaně pitvoří (kromě pár výjimek). Vrtěti ženou opět patří mezi nadprůměr. Hlavní hrdinové jsou sympatičtí, vtipy jsou výborné a rozesmějí vás. Jen ta sociální myšlenka, že bohatí by měli rozdávat svoje peníze, aby i chudý lid se měl dobře… Takováhle témata, navíc nešikovně podaná, vždycky dokážou zkazit celkový dojem z filmu.

Hodnocení: 3***

Kromě milostné zápletky pak přidává ještě ženskou emancipaci v podobě jedné z dcer veleváženého doktora. Charlotta (Maggie Gyllenhaal) volá po spravedlnosti pro chudé a volebním právu pro ženy. Jako by ale byla na svou dobu až příliš pokroková a ve filmu působí jak pěst na oko.

[youtube_660]4FWReqkTWfA[/youtube_660]

Ostatně když na jedné straně vidíte bohaté paničky, které navštěvují lékaře, aby jim to udělal rukou, protože věří, že jsou nemocné hysterií a o sexuálním podtextu nemá nikdo tušení, a na straně druhé Charlottu, která se jim všem směje, něco tady nehraje.

Po řemeslné stránce snad není co filmu vyčítat. Jenže celou dobu se divák nemůže zbavit pocitu, že to je až moc decentní, až moc jednoduché a především málo vtipné. Obraz doby, který přinesl z dnešního pohledu tak směšné téma, je totiž nakonec upozaděn a jde především právě o feminismus a doktora zasnoubeného s jednou, ačkoli ho to táhne za druhou sestrou.

Černý anglický humor se tedy nekoná. Jediný, kdo v komedii nakonec neztrácí šmrnc, je postava vynálezce a nejlepšího přítele Mortimera, který také představuje jistý pokrok, ale věrohodný. Vrtěti ženou tak jako jeden z dalších snímků sešel z cesty a místo toho, aby z něj byla chytrá zábava se vším všudy, je z něj tuctová romantická komedie.

Vrtěti ženou (Hysteria)

Romantický / Komedie
Velká Británie / Francie / Německo / Lucembursko, 2011, 100 min

Režie: Tanya Wexler
Hrají: Maggie Gyllenhaal, Hugh Dancy, Rupert Everett, Felicity Jones, Jonathan Pryce, Tobias Menzies, Gemma Jones, Anna Chancellor, Jules Werner, Sheridan Smith, Leila Anaïs Schaus, Ashley Jensen

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Film Vrtěti ženou vám ukáže, jak byl vynalezen vibrátor