Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Dřevěný Sherlock pronásleduje Psa Baskervilleského

David Mičke

David Mičke

24. 6. 2010

Dnes je jen poskrovnu takových loutkových divadel, která dokáží zaujmout širší spektrum diváků. Pes Baskervillesský se řadí mezi tyto ojedinělé případy. Tohoto nejklasičtějšího případu Sherlocka Holmese se chopilo divadelní uskupení Buchty a loutky. Dát duši Holmese a Dr. Watsona loutkám je nápad vskutku originální a nevšední. Jak to tedy všechno dopadlo?

Pes Baskervillský

Zdroj: svandovodivadlo.cz

Sir Arthur Ignatius Conan Doyle Sherlockem Holmesem položil základy k modernímu pojetí detektivních žánrů. Tvorba nemála autorů se odvíjela od jeho fantazie, důvtipu a originality. Inspiraci si v něm našla kupříkladu Agatha Christie ve svém Herculu Poirotovi.

Jeho nadčasové smýšlení se nepromítlo pouze do detektivních žánrů, ale vedlo také k budoucímu vytvoření postav, které se vymykaly svobodomyslností, suverenitou, ale především, genialitou. Tudíž bychom mohli považovat i tento svérázný a jedinečně dokonalý charakter  za výtvor Sira Artura C. Doyla.

Buchty a loutky

jsou divadelní uskupení, které již od roku 1991 baví diváky svými dovednostmi a vtipem. Z jejich tvorby stojí za zmínku uvedený Pes Baskervillský nebo Rocky IX a hra Artuš neboli Artuš. Ani dětské publikum není opomíjeno. Do této kategorie spadá Zlatá husa, Tři malá prasátka a další. V poslední době tvořili důležitou roli ve štábu filmu Kuky se vrací.

Děj příběhu Pes Baskervillesský je zasazen do prostředí Anglie 19. století, kdy je na Baskervillesském zámku usmrcen sir Charles Baskervill. Jeho smrt je obestřena záhadou, ale jak se zdá,  vypadá to na legendu o pekelném psu. V tamní oblasti o něm koluje mnoho zvěstí a povídaček. Údajně se skrývá v ponurých blatech v blízkosti zámku a vyhlíží si své oběti. Pořád je tu ale Sherlock Holmes a nebyl by to on, kdyby tomu nechtěl přijít na kloub.

Pes Baskervillesský je v detektivkách folklórní záležitostí. Nabízí Holmesovu vychytralost, napětí, akci, ale do jisté míry i prvky nadpřirozena a hororu. Samozřejmě, bez nadpoloviční většiny těchto aspektů si Sherlocka nelze představit, ale loutkové divadlo má možnosti omezené, tudíž improvizace je nevyhnutelná a vzhledem ke knižní variantě (a ta je výčtem všech vypsaných vlastností) nelehká k originálnímu provedení. To by se ale představení nesměl zhostit zmiňovaný ansámbl.

Smějete se, až se za břicho popadáte

Střed sálu tvoří malé jeviště, na kterém herci oživují loutky. Hra nabere od začátku svižné tempo. Divák se baví nad humorně konstruovanými dialogy a žasne nad rozmanitými pohyby loutek. Kulisy miniaturního jeviště se mnohokrát promění a různorodost prostředí je zárukou soustavné pozornosti. Holmesova inteligence je přirozeně začleněna a Watsonův rozvážný charakter též nelze opomenout. Dokonce dojde i na Holmesovo umění hry na housle.

Komedie je v nepravidelných intervalech rušena prostřihy, ve kterých herci dají své manuální zručnosti odpočinout a danou scénu zahrají sami. Tyto citlivě umístěné výchylky dávají odpočinout určenému převládajícímu konceptu a hru oživí.

Role Sherlocka se zde ujal Tomáš Procházka, který hru i napsal a režíroval. Dr. Watsona ztvárnil Radek Beran a  Stapletona rozpohyboval Vít Brukner.

Jeviště

Zdroj: svandovodivadlo.cz

Hra je místy doprovázena klavírem, který se přizpůsobuje událostem na místě, kam se upírají pohledy publika. Ovšem melodie, které by ve vztahu k méně odlehčeným hrám dotvářely napětí, působí v kontextu se zmiňovanou komediální inscenací dojmem parodie. Pro klidný spánek herců nutno říct, že cíleně.

Na tvářích cyniků by Pes Baskervillský v provedení  Buchet a loutek mohl vyvolat posměšné úšklebky či v ústech vytvořit nelichotivé poznámky, avšak hru s čistým svědomím hodnotím pozitivně. Působí uceleně a dynamicky. Za celé dvě hodiny se opravdu nenudíte.

Sherlock Holmes přežíval ve světě plném nástrah a nevole. My se s ním v dnešní době můžeme směle ztotožnit. Chvil oddechu a smíchu rozhodně není nazbyt. Na závěr si nelze odpustit násilný leč vhodný zásah do známého lidového rčení: starého Psa Baskervillského novým kouskům naučíš.

Pes Baskervillesský

Švandovo divadlo

Režie: Tomáš Procházka

Výprava: Milena Dubšíková

Hudba: Vít Brukner

Obsazení: Tomáš Procházka, Radek Beran, Vít Brukner, Kristin Maděrič

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dřevěný Sherlock pronásleduje Psa Baskervilleského