Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Don Juan řádil v Pardubicích. Srdce ženám nezlomil

Kristýna Plešková

Kristýna Plešková

16. 12. 2012

Don Juan na scéně VČD Východočeské divadlo uvedlo premiéru Don Juan. Komedii velkého francouzského dramatika Molièra zrežírovala Kateřina Dušková. Hlavní role ztvárnili Ladislav Špiner a Petr Borovec. Bouřliváka Dona Juana ale nezkrotili.

Inscenace režisérky Kateřiny Duškové působí jako celek velmi rozvláčně, některé scény diváka nudí a jiné pro změnu baví. Často se hercům stávalo, že ztráceli pozornost diváků i v místech, kde bylo zapotřebí jejich pozornost udržet.

Čtěte také: Kivá cadla sklidila úspěch v Českých Budějovicích

Jednoduché kulisy bravurně vystihují, co má dané prostředí říci divákům. Pavel Kocych odvedl kus dobré práce. Kostýmy Kristiny Matre Křížové důrazně podtrhují postavení i charakter postav a mysl diváků nasměrují přesně do dob Dona Juana.

Své místo v inscenaci má také hudba Dareka Krále. Je jemná a současně tajemná až mysteriózní. Každé scéně melodie přesně sedí jako ušitá přímo na míru. Zdařilé hudební podbarvení doplňovaly okouzlující choreografie Aleny Peškové.

Ladislav Špiner

Z některých scén na diváka dýchla mystika hudby doplněná okouzlujícími choreografiemi Aleny Peškové.

Ačkoli jsou kostýmy, scéna i hudba velmi zdařilé, hercům se nepodařilo všechno spojit. Inscenace vyžaduje větší spolupráci herců s tím, co jim jeviště nabízí. V některých hezky nachystaných scénách to přesto vypadalo, že se herci na jevišti necítí úplně jako doma.

V inscenaci nejvíce vynikl mladičký herec Petr Borovec v roli Sganarela, sluhy Dona Juana. Borovec místy až zastínil diváckého favorita Ladislava Špinera. Humorem a obratností, se kterými se na jevišti pohyboval, diváky nadchl. Především jeho postoje a výrazy byly přesvědčivé.

Petr Borovec

Nejlepší herecký výkon předvedl mladičký herec Petr Borovec.

Režisérce Kateřině Duškové se nezdařilo vrcholné dílo významného francouzského dramatika zcela zkrotit. Herci mohou do příštích repríz zapracovat na sžití se scénou, aby se na jevišti cítili příjemněji.

Don Juan

Východočeské divadlo Pardubice

Autor: Moliére

Režie: Kateřina Dušková

Hrají: Ladislav Špiner, Petr Borovec, Petra Janečková, Martin Mejzlík, Radek Žák, Zdeněk Rumpík, Petra Tenorová, Josef Pejchal a další

Hodnocení: 70 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Don Juan řádil v Pardubicích. Srdce ženám nezlomil