Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Do ABC vtrhl Rváč. Milostný trojúhelník má dva protipóly

Jana Kumherová

Jana Kumherová

28. 11. 2012

Turgeněvova klasika se dočkala nového ztvárnění, neobvyklé podání ale čekat nemůžeme. I tak je inscenace velmi zdařilá. Divadlo ABC uvedlo Rváče v režii Ondřeje Zajíce.

Co se týče tématu, nic nového pod sluncem. Když se mezi dva přátele postaví krásná žena, všichni můžeme domýšlet, jak to nejspíš dopadne. Turgeněvův příběh ale nabízí o moc víc než tuto plochou linii. Střetávají se proti sobě odlišné charaktery a diváci mají možnost nahlížet do myslí velmi zajímavých osobností.

Poručík Kistěr je příkladem ctnostného a za každých okolností ohleduplného muže. Naproti tomu Lučkov je klasický rváč a provokatér. Málokdy vypustí z úst větu, ve které by nestálo slovo souboj. Vyhledává konflikty a slovo morálka mu příliš neříká.

FOTO: Rváč

Počestnému Kistěrovi zkříží cestu nenapravitelný rváč Lučkov. Zdroj: MDP

Ačkoli se představitel Kistěra Martin Písařík i režisér Ondřej Zajíc shodují, že zlo a dobro ve hře nefungují černobíle, vytvořili dva přesné protipóly. Zastánce nebe oproti peklu by snad ani nemohl být zřetelnější, ale takový koncept není na škodu.

Gentleman Kistěr si s úsilím získá přátelství protivníka a na chvíli se pokusí nahlédnout na svět jeho očima. Přitom zůstává čestným dobrákem. Lučkov skrývá bezohlednost za tvář tajemnosti. Právě tato povaha učaruje divoké Máše, která se tak ráda dostává do nebezpečných situací.

FOTO: Rváč

I přes zdánlivě dobré způsoby dostane občas Máša chuť chovat se jako zmije

Střet Martina Písaříka a Tomáše Novotného na jevišti výborně funguje. Do toho Veronika Kubařová dodává skvělý a ojedinělý náboj. Na začátku nasadí masku vcelku způsobilé dámy, která je tak trochu do větru. Proti Písaříkovi se záhy postaví jako bezohledná mrcha a při setkání s Novotným ukáže opět novou tvář. Zatímco každý z mužů má svoji povahu, v ní se jich mísí mnoho.

Recenzujeme: V Ostatních světech za všechno můžou muži

Inscenace rychle plyne a je plná napětí i překvapení, dokud krátce před koncem rytmus nepoklesne. Divácké očekávání najednou opadlo, protože se dá předpokládat, kde zamotané klubko vyústí.

Děj ztratí svižnost a projev Máši v poslední, vypjaté scéně nepůsobí věrohodně, jakkoli dobře sehrála Kubařová své předchozí výstupy. Vyústění navíc nabralo na rozvláčnosti, když se dostalo do úst členům vojenského sboru.

FOTO: Rváč

Hodní muži se mohou snažit sebevíc, u žen vždycky vítězí padouši

Kdyby se představení useklo o něco dříve, dostalo by lepší hodnocení. I s těmito nedostatky na závěr ale příjemně překvapilo. Kromě zmiňovaných hereckých výkonů třeba i písněmi čtyřčlenného mužského sboru.

Poněkud jednoduché scéně dodává kouzlo obloha promítaná na plátně. Pro Mášino snění o křídlech a létání v oblacích by se ani lepšího pozadí nenašlo. Rváč navíc vytvořil na pódiu zajímavou atmosféru a publikum rozhodně neodcházelo zklamané.

Rváč

Divadlo ABC

Autor: Ivan Sergejevič Turgeněv/Antonín Máša

Režie: Ondřej Zajíc

Hrají: Tomáš Novotný, Martin Písařík, Veronika Kubařová, Hanuš Bor, Stanislava Jachnická, Evellyn Pacoláková a další

Hodnocení: 80 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Do ABC vtrhl Rváč. Milostný trojúhelník má dva protipóly