Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Divadlo Palace v zajetých kolejích. Jo, není to jednoduché pobaví

Jana Kumherová

Jana Kumherová

28. 2. 2013

Jo, není to jednoduché. Na to upozorňuje svým názvem konverzačka, která se nyní objevila na repertoáru Divadla Palace. Přináší příjemnou atmosféru a diváky jednoznačně pobaví. Novinkou v tvorbě ale rozhodně není.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/jonenitojednoduche/]

Postarší profesor a mladičká žačka. On se s ní chce pro své morální zásady rozejít, ona by ho ráda dotáhla před oltář. Jejich utajovaný poměr uvádí celý děj. Není však jediným podivuhodným vztahem na pódiu.

Učitelova dcera si začala románek s mužem, který také není zrovna jejím vrstevníkem. Rodiče ho vyhodili z bytu, a tak se ocitá v profesorově domě s přáním, zda by se mohl nastěhovat.

Profesor se usilovně snaží ututlat vše před svojí ženou, která s ním už nežije, ale několikrát se zastaví na návštěvu. Chvíli před ní manžel skrývá mladou milenku, chvíli dceřina přítele. Ona v tom má ale jasno – její muž se schovává v bytě svého milence.

FOTO: Jo, není to jednoduché

Profesor se dlouho nemůže donutit, aby vztah s krásnou žačkou ukončil. Zdroj: Divadlo Palace

Ze začátku se děj vleče. Konverzace jsou vtipné, jen trochu statické a příběh pro diváka příliš neodsýpá. O to příjemnější nastane překvapení, když se konečně inscenace rozjede a běží do samotného konce. Ten naopak mírně zaniká a schází mu vyvrcholení. Na druhou stranu vybočuje ze standardního a zajetého konceptu závěrů komedií – ne každé drama končí á la Moliére.

Čtěte také: Podívejte se v Lidoskopu lidem do hlavy

Všechny herecké výkony si zaslouží chválu. Je však znát, že inscenace umělecky stojí na Jiřím Langmajerovi, kterému i jeho kolegové nechávají spoustu prostoru. Kulisy vykreslují jednoduchý a poněkud vyprázdněný pokoj starého a osamělého profesora. Kostýmy, které dokážou i pobavit, dodávají každé postavě osobitý charakter. Ať už jde o ztřeštěný účes i šaty mladé dcery nebo učitelovy růžové trenýrky se srdíčky.

FOTO: Jo, není to jednoduché

Když muž očekává příchod milenky, může se dočkat zklamání.

Z celkového hlediska Divadlo Palace s inscenací Jo, není to jednoduché ani trochu nevybočilo z rámu, do kterého zasazovalo své dosavadní inscenace. Komedie proti sobě staví zábavným způsobem osoby, které by se mnohdy raději minuly velkým obloukem. Rozličné charaktery se vzájemně tlučou a vše se zaplétá do těžko řešitelného hlavolamu.

Jako u jiných dramat se ale i na tomto vystoupení příjemně pobavíte. Vtipem tato komedie dokonce převyšuje dosavadní tvorbu divadla.

Jo, není to jednoduché, Divadlo Palace, autor: Jean-Claude Islert, režie: Petr Hruška, hrají: Jiří Langmajer, Adéla Gondíková, Monika Timková, David Punčochář, Karolína Krejčová

Hodnocení: 70 %

Ohodnoťte tento článek:
3,2
Právě čtete

RECENZE: Divadlo Palace v zajetých kolejích. Jo, není to jednoduché pobaví