Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Divá Bára zaútočila na banditu. V muzikálovém souboji obstála

Redakce

Redakce

10. 4. 2012

FOTO: Divá BáraMěstské divadlo Brno láká na nový muzikál Divá Bára. Duo Milan Uhde a Miloš Štědroň přepracovalo klasické dílo na originální muzikálový počin. Vtipné texty a dialogy dostaly publikum do kolen.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/diva-bara/]

Dramatik Milan Uhde a hudební skladatel Miloš Štědroň opět spojili své síly. Na konci března uvedlo Městské divadlo Brno premiéru nového muzikálu Divá Bára. S každým novým projektem dvojice Uhde-Štědroň publikum čeká na zopakování neopakovatelného úspěchu Balady pro banditu.

Bylo tu, není tu. Balada pro banditu je tu stále

Divá Bára sice slavnějšího muzikálového bratra nepřekonala, ale postavila se mu se ctí. Představení bylo koncipované jako drsnější adaptace klasického díla Boženy Němcové. „Divou Báru nelze převrátit naruby ani levně parafrázovat. Konflikt jsem ale zkusil přitvrdit. U Boženy Němcové je to poloidylka,“ komentoval svůj autorský záměr Milan Uhde.

FOTO: Divá Bára

Divá Bára se statečně pere s muži i životním osudem Foto: Jef Kratochvil, Tino Kratochvil, MdB

Příběh vypráví o životě venkovské dívky Báry v podání Andrey Březinové, která naráží na nenávist pověrčivých vesničanů. Nebojácnost a divý vzhled Báry jsou jim proti mysli. Když se Bára, převlečená za strašidlo, rozhodne vymanit kamarádku Elišku z domluveného sňatku, vesničané ji potrestají nocí strávenou v márnici. Nakonec ji však vysvobodí tajemný myslivec a příběh končí happy endem.

Konec idylky v Čechách

Myšlenka, že povaha člověka nesouvisí s jeho vzhledem, je v podání Němcové skutečně obalená do vesnické idylky. Muzikálové podání Divé Báry přitvrdilo jak v příběhu, tak i ve scénickém a kostýmním zpracování.

FOTO: Divá Bára

Divá Bára přitvrdila, přesto publikum odcházelo s úsměvem na rtech

„S výtvarnicí Zuzanou Štefunkovou-Rusínovou jsem se domluvil na tom, aby návrhy kostýmů a masek vypracovala tak, že když se Bára objeví u hřbitovní zdi, musí se jí obecenstvo leknout. Má to být výjev jako z hororu a Báře za to hrozí lynč,“ vyjádřil se Uhde. Z rozzuřeného lynčujícího davu šla hrůza a scéna na hřbitově byla skutečně efektní. Přesto se diváci celou dobu hlasitě smáli.

Dvě brněnské legendy Uhde a Štědroň

Dramatik Milan Uhde a skladatel Miloš Štědroň patří mezi klasiky muzikálu. Na společném kontě mají například muzikály Nana a Červený a černý. Jejich nejslavnější dílo Balada pro banditu na motivy Olbrachtova Nikoly Šuhaje loupežníka se dodnes hraje v brněnském divadle Husa na provázku. Dočkalo se i filmového zpracování s Miroslavem Donutilem v hlavní roli.

Uhdeho umění spočívá v tom, že dokáže napsat dramatický příběh, a přesto pobavit. Za významného přispění Štědroňovy osobité hudby a režie Juraje Nvoty dokázal téma zpracovat tak svérázně, že se lidé v hledišti nestačili divit.

FOTO: Divá Bára

Husí tanec publikum odrovnal

Vtipné lidovky rozesmávaly publikum od začátku až do konce, tanec hus a ovcí skvěle navodil atmosféru vesnice. Vrcholem představení byly bezesporu hlášky faráře v podání Jana Mazáka.

„Pro Faráře jsem napsal píseň, kterou mně možná bude někdo mít za zlé. Její refrén zní: Kdo chce s lidmi býti, musí s nimi žíti, kdo chce s vlky žíti, musí s nimi výti. Je to vlastně tak trochu farář–populista, ve skutečnosti prototyp současného politika,“ popsal Uhde postavu faráře.

FOTO: Divá Bára

Farář populista musí s vlky výti

Narážky na současnost se v inscenaci objevily několikrát. Sedlák si stěžoval, že mu pojišťovna neproplatila zapálenou stodolu, správce rozdával šeky, ptáci pomřeli na ptačí chřipku. Nenápadné propojení s realitou dnešní doby přiblížilo publiku dobu Boženy Němcové bez toho, že by ji nějak parodovalo.

Hit typu Bylo tu, není tu z Balady pro banditu se sice nekonal, ale originální vesnické odrhovačky by za pár let klidně mohly zlidovět. Tento pocit v člověku vyvolá málokterý autor. I proto je dvojice Uhde a Štědroň dnes už zárukou kvality.

Divá Bára

Městské divadlo Brno

Autoři: Milan Uhde a Miloš Štědroň

Režie: Juraj Nvota

Hrají: Andrea Březinová, Vojtěch Blahuta, Marta Prokopová, Jan Mazák, Viktor Skála a další

Hodnocení: 90 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Divá Bára zaútočila na banditu. V muzikálovém souboji obstála