×
TOPZINE.cz

Balada pro banditu v Divadle Husa na provázku: Budete ji v uších slyšet ještě dlouho!

FOTO: Brněnská Balada pro banditu Zdroj: Divadlo Husa na provázkuKořalka, ženy, zpěv. Hodně žen a hodně zpěvu. Spousta honiček. Hlasitá hudba. Dupání. Loupení. Vysmívání se policistovi. A lekající střelba z pušky. To vše vás čeká na představení Balada pro banditu, kterou uvádí brněnská Husa. 

Foto: Balada pro banditu
Nikola Šuhaj v podání Jana Zadražila Zdroj:Husa na provázku

Je to tak, brněnská Balada pro bandituDivadle Husa na provázku je trochu mužská záležitost. Avšak ne že by si ji dostatečně neužilo i něžné publikum. Pohled na nahou hruď (nejen) Jana Zadražila, představitele loupežníka Nikoly, je rozhodně příjemný.

U mě dobrý!

Balada pro banditu je hodně volné zpracování románu Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj Loupežník, nicméně po celou dobu hry jde hlavně o to jedno: Zabít Nikolu! Proto po jevišti neustále někdo běhá nebo střílí. A Eržika smutní, popřípadě hájí svého šuhaje či se atraktivně vrtí do melodických rytmů piana, houslí a basy. Nemá to holka jednoduché. Avšak rozhodně se na ni fakt pěkně kouká!

FOTO: Skvělá Eva Vrbková alias Eržika
Eva Vrbková a její skvělý hlas Zdroj: Národní divadlo Brno

Režisér Vladimír Morávek, který je za celou hru zodpovědný, se ujal zpracování koločavského loupežníka mírně netradičně, ale hlediště je vyprodané již 38. sezónu. A proč? Protože je to prostě dost dobrý. Inscenace má v sobě stálý náboj a akčnost, zároveň útočí na city a publikum se u ní také od srdce zasměje.

Zabili, zabili… naštěstí ani zdaleka ne hlas Evy Vrbkové

Naprosto nepřekonatelný je hlas Evy Vrbkové (Eržika). Píseň Zabili, zabili… si budete v jejím podání pamatovat ještě hodně dlouho, pokud na ni vůbec kdy zapomenete. Eva Vrbková je jednoznačně skvělá a bez ní by Balada byla nesmírně chudá. Spolu s Janem Zadražilem tvoří krásný pár, a tak divák v závěrečné pseudosmutné scéně musí zákonitě truchlit, i kdyby nechtěl.

FOTO: Brněnská Balada pro banditu
S čarodějkami jde všechno líp... Jak kdy Zdroj: Divadlo Husa na provázku

Ani sexy houslistka vás nenechá chladné, ať už báječným ovládáním smyčce, hlasitými skřeky, pohazováním vlasů nebo odvážnými kroutivými pohyby.

Dobře panenko, dobře je… když jste (ne)polití vodou

Scéna je udělaná poněkud netradičně, jeviště je totiž umístěno úplně doprostřed. Tato vychytávka nabízí zajímavé pohledy a snad mnohem větší kontakt a spříznění s divákem.

Efektní házení mincí a tisíci bankovek, spousta vody – i rozšplíchané, vtipný pianista i zvukař. A zejména pomalu se vysvlékající Petr Jeništa. Je tu celá řada důvodů, proč si posedět na sedadle Husy tři hodiny.

Košile od Šuhaje

Zkrátka, je to až hloupé, ale Balada pro banditu od Vladimíra Morávky si nezaslouží nic jiného, než jen další a další chválu. A spoustu dalších diváků. Třeba (i) mužů.

Poznámka na závěr: Asi není vhodné sedat si do prvních tří řad. Při mrskání po sobě prostěradlem nacucaným vodou byste nemuseli zůstat suší. Na druhou stranu sličný koločavský šuhaj vám rád poskytne úsměv i svou košili, tudíž to nakonec není taková hrůza.

Balada pro banditu

Divadlo Husa na provázku

Režie: Vladimír Morávek

Hrají: Eva Vrbková, Jan Zadražil, Petr Jeništa, Vladimír Hauser, Kateřina Jebavá, Jiří Kniha, Jiří Hajdyla, Gabriela Štefanová ad.

Hodnocení: 5 *****

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..