Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Čarodějnicím z Edmontonu odzvonilo. Nevyužily svůj potenciál

Eva Síčová

Eva Síčová

26. 2. 2012

FOTO: Čarodějnice z EdmontonuDivadlo Disk uvedlo premiéru hry Čarodějnice z Edmontonu. Propletený příběh několika lidí, kteří se halí do masky falešnosti, pojal francouzský režisér velmi minimalisticky.

FOTO: Čarodějnice z Edmontonu

Nevěrný pes a přísný soudce v jedné osobě ďábla Zdroj: DISK

Divadelní prostor Disku nabízí úžasné množství flexibility a tvůrci každé inscenace se mohou doslova vyřádit se scénou, prostorem i tvárnými studenty DAMU.

V případě Čarodějek si režisér Aleksi Barrière nepohrál se scénou, ale zaměřil se na příběh. Ke spolupráci si přizval také studenty nižších ročníků a nabídl tím divákům širší spektrum potencionálních hereckých osobností.

FOTO: Čarodějnice z Edmontonu

Na počátku zrady stojí vždy láska a peníze

Inscenaci rozděluje přestávka a překvapuje netradiční délkou na studentské divadlo. Časový úsek inscenaci neškodí, protože se musí vyrovnat s propletencem několika příběhů osob a vrstev pochopení. Autor si hraje s dobovým přístupem ke vztahu ženy a muže, manželstvím, postavením a finanční stránkou.

Zajděte si do DISKu: Podařenější inscenace Les

Hlavní myšlenku hry si však tvůrci nechali na konec. V tomto příběhu nejde o lásku, zradu nebo vykonanou vraždu, jde tady především o lhostejnost lidského chování a slabost člověka, který se pod tlakem okolí uchýlí ke zlu, aby se pomstil. Smlouvu s ďáblem podepsal i Faust, tak proč ne zhrzená žena z Edmontonu.

FOTO: Čarodějnice z Edmontonu

Ukázat prstem na jiného je vždy jednodušší, než si zamést před vlastním prahem

Herci po celou dobu zůstávají na jevišti, nikam neodcházejí a stávají se diváky, jako by sledovali film. Překvapivě není tato forma nijak rušivá.

Na stránkách prezentujících Čarodějky se dočtete, že tvůrci děkují jisté firmě za zapůjčení zdravotnických pomůcek. Ty jsou součástí kostýmů herců, ale jejich význam mi popravdě unikl a spíše se stal kuriózním, až rušivým elementem jinak prostých oděvů z doby minulého století.

Očima Šárky Skřivánkové: Katedra činoherního divadla přišla s minimalisticky pojatým ztvárněním tematicky rozsáhlé hry. Na prázdném jevišti a s téměř žádnými rekvizitami tak vynikly nevyrovnané herecké výkony mladých umělců. Představení, které balancuje na pomezí tragiky a komiky, chyběl spád, což trochu nahrazovaly vtipné hlášky. Otázkou zůstává, zda vyskytující se komické prvky byly autorským záměrem nebo dílem náhody. Inscenace Čarodějnice z Edmontonu obsahuje části méně záživné i strhující, celkově však nenaplňuje svůj potenciál.

Hodnocení: 50 %

O hereckých výkonech by se k množství herců na jevišti dalo mluvit dlouho, ale shrnu vlastní dojem jen na hrstku z nich. Hlavní postavu čarodějnice matky Sawyerové ztvárnila Anna Císařovská a její hraní převyšovalo nad všechny ostatní. Přirovnala bych její výkon ke Kamile Šmejkalové v Médee. Ta naopak od této role zapadá mezi ostatní spolužáky, což přisuzuji nedostatku hereckého prostoru.

Sympatické zlo

Mužskou hlavní postavou je Frank Thorney, kamínek, který sesune celou lavinu. Vuk Čelebić přehnaně dramatizuje a přehrává, což v zrcadle ostatních kolegů připomíná frašku. Myslím, že by si jeho postava zasloužila vypilovat. Otázkou je, zdali místo hraní nespoléhá Čelebić na to, že jeho vzhled působí charakterně.

FOTO: Čarodějnice z Edmontonu

Matka Sawyerová (Anna Císařovská) a Cuddy Banks (Michal Švarc)

Jako záchrana nejen matce Sawyerové, ale celému představení přichází pes Nina Horáková, která díky humornějším replikám představuje paradoxně tu nejsympatičtější postavu z celé hry. Možná proto, že ví, jak se lidé chovají hloupě a jak rychle se stane z křivdy pomsta.

V jednoduchosti je kouzlo

Představení trvá déle. Inscenaci doplňuje kulturní vložka, která působí lacině a zbytečně. Rádoby zábavná kapela s nesmyslými hracími nástroji přeruší několikrát představení, podivně naruší děj a vyprchá jako pára nad hrncem. Pro mě nesourodý řez do složitého představení, který bych oželela.

FOTO: Čarodějnice z Edmontonu

Matka Sawyerová, čarodějnice, nešťastnice, ale především zhrzená žena

Čarodějnice z Edmontonu by měly velký potenciál, ale v tomto případě dobrý scénář zabalený do špatného balíku. Možná jsem já ten špatný adresát, ale tentokrát jsem byla více zklamaná. Ocenila jsem jednoduše vypíchnutou pointu, ale to už průměrné dílko nezachránilo. Trocha nápaditosti, která obohatila hry Les nebo Hosté, by jistě neškodila.

Čarodějnice z Edmontonu

Divadlo DISK

Autor: Thomas Dekker, John Ford, William Rowley a další

Režie: Aleksi Barrière

Hrají: Anna Císařovská, Pavla Dostálová, Nina Horáková, Anna Losová, Kamila Šmejkalová, Zuzana Volavá, Patrik Děrgel a další

Hodnocení: 40 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Čarodějnicím z Edmontonu odzvonilo. Nevyužily svůj potenciál