Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2022

RECENZE: Brněnský Limonádový Joe přijel do Prahy. Propagoval abstinenci

Jana Kumherová

Jana Kumherová

3. 6. 2012

FOTO: Limonádový JoeLimonádový Joe zavítal na pražský festival Dítě v Dlouhé. Proslulá tak zvaná koňská opera se v režii Městského divadla Brno dočkala zajímavých přínosů.

FOTO: Limonádový Joe

Divadlo Radost Brno vsadilo na českou klasiku Zdroj: Jef Kratochvil, DRB

Příběh české parodie na westerny je nejspíš každému dobře znám. Limonádový Joe horlivě propaguje, aby ve všech barech tekla pouze nealkoholická Kolaloka. Sen o Divokém západě bez oparů whisky sní i naivní dívenka Winifred.

Dvojice k sobě zahoří láskou, jejich idylickou budoucnost jim ale hodlá překazit celá řada padouchů. Zkažená Tornádo Lou, která zoufale touží po lásce a nesmíří se s tím, že jí Limonádový Joe zlomil srdce. A mnoho dalších, kteří se s nově nastoleným zákoníkem odmítají smířit.

FOTO: Limonádový Joe

Limonádový Joe je oblíbenou parodií na westerny

Hity znějící v tomto díle již zlidověly, zatímco okřídlené repliky a narážky na děj slýcháme na každém rohu. Brněnské divadlo přesto dovedlo hru obohatit.

Očima Kateřiny Valalik Čermákové: Limonádový Joe brněnského divadla Radost je určen primárně malým divákům, ale i dospělí si v něm najdou to své. Dětem se bude líbit romantický vztah Joea a jeho milé Winifred, dospělé pobaví dvojsmyslné narážky všech postav. Pro všechny diváky je pak do představení zasazena mediální a marketingová výchova. Celá inscenace působí jako zmatek nad zmatek, ale pokud se v něm nebudete snažit hledat hluboké myšlenky, budete se dobře bavit.

Hodnocení: 70 %

Nejpodstatnější nápad, který režisér do inscenace přináší, je osoba bláznivé šéfredaktorky Fuzzy. S ní začíná celý příběh a také diváky po celou dobu provází. Její plátek Arizonská polnice je na úpadku, nezbývá než se pokusit ho vzkřísit nějakým tím sólokaprem.

Recenzujeme: Na festivalu Dítě v Dlouhé se ukázala šumperská Pipi Dlouhá punčocha

Přichází tedy se story o abstinujícím kovboji. Hrdinům, kteří vzešli z jejího pera, je potom po celou dobu nablízku a pomáhá jim dovést příběh ke konci.

FOTO: Limonádový Joe

S fantazií na kostýmy a kulisy tvůrci nešetřili

Městské divadlo Radost se věnuje především loutkářské tvorbě, což je z nápaditosti kulis i kostýmů docela znát. Vizáž některých účinkujících skutečně pobaví, stejně jako hadroví panáci, kteří zastali role několika hospodských rváčů.

Limonádový Joe je sám o sobě klasikou, která baví již celé generace filmových i divadelních generací, stejně jako čtenáře. Úprava Městského divadla Brno zachovává jeho kvality, zároveň ale přidá i své vlastní. Převyprávění příběhu je místy střelené, zalíbí se ale mladším i starším divákům.

Limonádový Joe

Divadlo Radost Brno

Autor: Jiří Brdečka, Vlastimil Peška

Režie: Vlastimil Peška

Hrají: Vilém Čapek, Pavel J. Riedl, Jiří Hájek, Michaela Kotěrová, Helena Pešková, Radim Sasínek, Zdeněk Ševčík a další

Hodnocení: 80 %

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Brněnský Limonádový Joe přijel do Prahy. Propagoval abstinenci