Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: 7 dní v Havaně je jako nekonečná jízda. Unaví i ty nejotrlejší

Nela Christovová

Nela Christovová

24. 8. 2012

Hudba, tanec a hektolitry bílého rumu, tak si mnozí představují život na Kubě. Drama 7 dní v Havaně tuto myšlenku nevyvrací, ale současně naráží i na trochu existenciálnější otázky. A to všechno v latinskoamerických rytmech.

Povídkovým filmům se v posledních letech daří. Jenže po Paříži, miluji tě má jejich kvalita spíš klesavou tendenci, ať už se přesuneme do jakékoliv světoznámé metropole. A proto není divu, že i 7 dní v Havaně se umístilo v přízemí pomyslného žebříčku.

Mezi režiséry, kteří se na filmu podíleli, najdeme pár jmen zajímavých i pro ne zrovna skalní fanoušky hispánských snímků. Pro herce Benicia Del Tora šlo teprve o druhý režisérský zářez. Zato z dílny Julia Medema už vyšlo několik kontroverzních filmů jako Sex a Lucía nebo Milenci ze Severního pólu.

Strukturu filmu tvoří sedm zhruba dvacetiminutových příběhů, které propojuje pouze pár hlavních nebo vedlejších postav. Jenže to trvá zhruba pět dílů, než se na plátně objeví někdo z dřívějších povídek. Do té doby člověk spíš tápe, proč tvůrci narvali film tolika nesourodými příběhy. Co tím chtěli říct?

FOTO: 7 dní v Havaně

O skvělou hudbu není ve filmu nouze. No, aspoň něco. Zdroj: H. C. E.

Každý ze sedmi režisérů dostal na starost jeden z příběhů, který si natočil úplně podle svého. Ač se to na první pohled nezdá, podobné experimenty občas dopadají dobře a ani tentokrát nevidím v režii problém.

Je libo trocha reálného socialismu?

Myšlenkou bylo zobrazit současnou kubánskou kulturu a běžný život lidí, kteří si sice sotva vydělají na jídlo, ale život si pořád umí náležitě užít. Kubánci jsou zkrátka temperamentní, přátelští, pohostinní a taky neuvěřitelně hluční. Těžko uvěřit, že do takového prostředí někdo zasadí tak nudné a zdlouhavé příběhy.

Je pravda, že se najde i pár slušných povídek. Hned první příběh o začínajícím herci (Josh Hutcherson), který si užívá volný den odmítáním lehkých žen a balením zmalovaných krasavic, dává naději, že první recenze možná mýlily.

[youtube_660]C_7A3woNpCc[/youtube_660]

I druhá povídka se nese v odlehčeném duchu. Srbský herec a režisér Emir Kusturica neváhal zpodobnit sám sebe jako znuděného ožralu, který si jede do Havany převzít nějaké druhořadé filmové ocenění. Místo snobské party se ale dostane tam, kde to skutečně žije.

Očima Pavlíny Nouzové: Kdo by to byl řekl, že herec a začínající režisér Benicio Del Toro natočí do povídkového filmu ten nejlepší zářez? Je to až škoda, protože Kuba skrývá mnoho prvků odlišných od Česka, tudíž našeho diváka by tak mohla snadno zaujmout. Navíc jména podepsaná pod povídkami nejsou žádní diletanti. Výsledek ale bohužel zklamal. U povídkových filmů jsme zvyklí, že se průběžně střídají ty vydařenější kousky s méně zvládnutými, zde ale zhlédnete dva výborné snímky, které vás navnadí, a pak už jde jen všechno do kopru, ze kterého poťouchle vykukuje maestro Gaspar Noé.

Hodnocení: 2**

Už jenom ten pohled na socialistický skanzen musí člověka ze začátku hrozně bavit. Průměrný Kubánec bydlí v polorozpadlém pavlačovém domě a po hlavním městě se vozí v oprýskané ladě nebo embéčku. Patrně každý Kubánec je taky silně muzikální a hluboce věřící, ať už věří v cokoliv.

FOTO: 7 dní v Havaně

Život v Havaně je jedna velká fiesta. Jenom z vás pak občas můžou chtít vymítat ďábla.

A to samé uvidíte a uslyšíte ve všech povídkách pořád a pořád dokola. Postupně ale začne zajímavost příběhů klesat a čtvrteční, tedy čtvrtá povídka už působí téměř nesnesitelně. Jedno malé plus ale získává první a poslední zmínka o Fidelovi v podobě komické karikatury, která celý den jen řeční a řeční. A jakmile vysvitne naděje, že je projevu konec, omyl! Jásající publikum si přece zaslouží řádný přídavek.

7 dní v Havaně je sice příjemně anonymní snímek, ale také dost nevyvážený. Ne každý překoná nudnější pasáže, ale po nich opět následuje světlejší chvilka. Otázkou pro mě ale až do závěrečných titulků zůstalo, jestli by leccos vyřešilo víc známých tváří. Nebo si pár povídek jednoduše odpustit.

7 dní v Havaně (7 días en La Habana)

Drama
Francie / Španělsko, 2012, 129 min

Režie: Laurent Cantet, Benicio Del Toro, Julio Medem, Gaspar Noé, Elia Suleiman, Juan Carlos Tabío, Pablo Trapero
Hrají: Josh Hutcherson, Daniel Brühl, Emir Kusturica, Elia Suleiman, Jorge Perugorría, Mirta Ibarra, Vladimir Cruz, Daisy Granados, Luis Alberto Garcia

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: 7 dní v Havaně je jako nekonečná jízda. Unaví i ty nejotrlejší