Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Rallye smrti 2 na DVD: Boj o svobodu se vrací na začátek

Jan Novotný

Jan Novotný

10. 4. 2011

FOTO: Rallye smrtiJiž podruhé se ocitáme v brzké budoucnosti, kdy soukromé korporace budou vlastnit vězení a vydělávat hromadu peněz pomocí trestanců a vrahů. Jenže toto druhé pokračování nezačíná tam, kde by leckdo čekal. Uzavírá se totiž v místě, kde příběh vražedných závodů započal.

FOTO: Rallye smrti

Střelba, exploze, krev. To je Death Race, Zdroj: distributor filmu

Jak jsem avizoval už minule. Drsný přebal v sobě skrývá dvojici DVD s Rallye smrti a Rallye smrti 2. Po prvním díle musím říct, že mě film mile překvapil. A to i přes rádoby nabroušenou image se spoustou béčkových hlášek. Ale co druhý díl?

Film

Už od prvního pohledu, kdy potisk DVD zdobí ksichtík herce Luka Gosse namísto Jasona Stathama z prvního dílu, mě přepadl pocit, že už to asi nebude ono. Znáte to – pokračování snímku, ale s jinou postavou v hlavní roli a změnou režiséra (Roel Reiné), to většinou není úspěšná volba. Jenže tady je to tak trošku jiné kafe.

U toho diváka, který jde do filmu, aniž by se předtím koukl na nějaký server s hodnocením nebo s recenzí (můj případ), to bude příjemné překvapení. Toho, kdo už před začátkem ví, o co tak zhruba poběží, mnoho nečeká.

První minuty filmu, první krev, první honička luxusních aut. Po krátkém úvodu zase v base. Tady se objeví další milé překvápko v podobě zdejšího otloukánka Dannyho Treja coby drsného automechanika. Jenže krátkou euforii na čas zastaví zjištění, že pár původních herců zůstalo – a zrovna takoví, kteří lezou každou svou poznámkou na nervy, myslím tím tu mluvící encyklopedii. Příjde mi, jako by si scenárista pojistil mlčení ve stopáži. Když chybí dialog, alespoň poučíme diváka skrze bezbranného lempla co a jak. Takže se například dovíme, co je to Nascar nebo kdy a proč vzniklo.

Oproti prvnímu dílu se film věnuje i jiné linii příběhu, a to důvodu hrdinovy vazby. Ten je o třídu jasnější a pochopitelnější, zkrátka logičtější než v díle číslo jedna. Co musím dodat, je, že na úkor zabijáckých závodů. Těch si tady divák neužije tolik jako v předešlém díle (a když už, tak ničím novým nenadchnou – krom skákajícího Apače z auta na auto), ale zato dostane příjemné překvapení.

FOTO:Rallye smrti 2

Danny Trejo jako zkušený navigátor

Již od půli filmu se totiž začíná odkrývat fakt, že Rallye smrti 2 je v podstatě díl nultý. Jinými slovy je to děj předcházející úvodnímu Rallye smrti. Něco jako Pomsta Sithů ve Star Wars. Dozvíme se tedy, kdo to vlastně Frankenstein byl, proč nosil ohyzdnou železnou masku a jak ve skutečnosti vypadal. Otázky, které si člověk může klást u prvního dílu, jsou všechny zodpovězeny.

Když porovnám akci (o kterou nám přece jde), rozhodně nedosahuje prvního dílu. Při tomhle faktu bych byl nucen film ohodnotit jako podprůměrný, ale konec dotažený do bodu, kde se první díl napojí na druhý, se zkrátka povedl.

DVD

Začátek, tak jako minule, je v rukou reklam. První na technologii Blu-ray, druhá představuje sci-fi komedii Paul, která dorazí do českých kin v červnu, další na romantické sci-fi Správci osuduMattem Damonem v hlavní roli, příběh Scotta Pilgrima proti zbytku světa a horor ve výtahové šachtě Ďábel. Po této smršti novinek vás uvítá menu o výběru scén, titulků a bonusů.

FOTO: Rallye smrti 2

Tady jde vážně o život

Titulky až na rumunské, které se nahradily řeckými, zůstávají stejné. Tady upozorním na zřejmě tiskařskou chybu, kde se povedlo na obal filmu vypsat v řadě titulků polštinu dvakrát. Tu tam dvakrát opravdu nenajdete.

Z bonusů, kterých je tady celá řada, vytknu hlavně krátké představení závodících vozů a Oklamanou smrt, neboli kaskadéry v akci. V prvním případě zde například zjistíte reálný název vašeho oblíbeného fára nebo jaké ty kulomety a vychytávky kdo ve filmu měl. U kaskadérských kousků zase oceníte odvahu a profesionalitu dublérů, kteří to při natáčení rozhodně lehké nemají. Zvuková kvalita až na polskou verzi (z 5.1 na 5.1 VO) zůstavá stejná.

Rallye smrti 2 (Death Race 2)

Akční/Sci-Fi/Thriller
USA / Nový Zéland / Německo / Jižní Afrika, 2010, 96 min

Režie: Roel Reiné
Hrají: Danny Trejo, Sean Bean, Lauren Cohan, Tanit Phoenix, Luke Goss, Ving Rhames, Robin Shou, Warrick Grier, Patrick Lyster

Zvuk: (DD 5.1) český, anglický, polský DD 5.1 VO
Titulky: české, anglické, polské, bulharské, řecké
Bonusy: Vynechané scény, Závod začíná: Vznik Rallye smrti, Oklamaná smrt: Kaskadérské kousky Rallye smrti 2, Rychlá auta a střelné zbraně: Auta Rallye smrti 2, Nepoužité záběry, Komentář režiséra Roela Reina

Hodnocení filmu: 3***
Hodnocení DVD: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rallye smrti 2 na DVD: Boj o svobodu se vrací na začátek