Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Pýcha a předsudek jako videoblog? Internetový seriál sklízí ceny Emmy

Tereza Turzíková

Tereza Turzíková

19. 5. 2014

Moderní adaptace románu anglické autorky Jane Austen se dočkala ohlasu diváků i kritiky. The Lizzie Bennet Diaries je projekt, který vypráví klasický příběh originálním způsobem.

FOTO: The Lizzie Bennet Diaries

Do seriálu byli obsazeni mladí, neznámí herci. Zdroj: Reprofoto Youtube

Pýcha a předsudek poprvé vyšla v roce 1813 a patří k nejznámějším dílům světové literatury. Dočkala se mnoha filmových, televizních i divadelních zpracování, avšak žádné z nich se nepustilo do tak odvážného kroku – vyprávět známý příběh formou videoblogů na Youtube.

Svobodný muž, který má slušné jmění

The Lizzie Bennet Diaries je internetový seriál vyprávěný pomocí videoblogů postav knihy. Hlavní hrdinka Lizzie Bennet se internetu zpovídá ze svých strastí a bolestí. Ve videích často účinkují i její sestry nebo přítelkyně. V této adaptaci je Lizzie vysokoškolačkou, která sdílí byt se svými dvěma sestrami.

Každý ví, že svobodný muž, který má slušné jmění, se neobejde bez ženušky, a ukázalo se, že příběh o mladé dívce bojující proti tomuto přesvědčení má divákům ještě stále co říci.

Postavy jako arogantní pan Darcy, povrchní Lydie a silná a inteligentní Lizzie se mezi námi vyskytují i v 21. století a v seriálu často působí komickým způsobem. Seriálové zpracování je obecně daleko vtipnější než knižní předloha – můžou za to tvůrci Bernie Su a Hank Green, kteří rozhodně smysl pro humor nepostrádají.

Kromě převyprávění známého příběhu se však dočkáváme i rozvíjení životních osudů vedlejších postav a dozvídáme se více o vztazích v rodině Bennetů. Tvůrci seriálu neopomíjejí ani náhled do psychologie postav, která je v knize velmi důležitá.

Seriál má 150 dílů, které dohromady trvají téměř deset hodin. The Lizzie Bennet Diaries se může pyšnit více než 400 miliony zhlédnutí a mnoha věrnými fanoušky. V roce 2013 byl seriál oceněn prestižní cenou Emmy.

K dostání je i nedávno vydaná kniha The Secret Diary of Lizzie Bennet, která je kombinací seriálu a knižní předlohy. Můžeme vidět, jak by vypadal tajný deník Lizzie, kdyby žila v 21. století a získat nový pohled na klasickou novelu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pýcha a předsudek jako videoblog? Internetový seriál sklízí ceny Emmy