Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Pussy Riot se zítra dočkají verdiktu. Několikaletému trestu asi neuniknou

Redakce

Redakce

16. 8. 2012

Od února letošního roku do 30. července čekaly členky ruské skupiny Pussy Riot v předběžné vazbě na soud. Očekávaný ortel bude vznesen již zítra a s ním i odpověď na otázku, zda je v dnešní době ještě možné trestat umělecký projev.

FOTO: Pussy Riot

Pussy Riot Zdroj: youtube.com

V únoru letošního roku zazpívala ruská feministická kapela Pussy Riot v katedrále Krista Spasitele na protest Putinově vládě svůj speciální kousek – Bohorodičko, vyžeň Putina. Záměrem neohlášeného koncertu v největším pravoslavném kostele na světě bylo upozornit na stoupající vliv církve v zemi, patriarchát a vládu Vladimíra Putina, která v zemi podporuje oligarchii.

Jak to celé začalo

Akt kapely, která byla založena v říjnu minulého roku a svým hudebním projevem propaguje rovnoprávnost žen a socialismus v Rusku, se ale setkal s odvetou z vyšších sfér. Tři členky kapely, Naděžda Tolokonnikovová, Marija Aljochinová a Jekatěrina Samucevičová byly zadrženy v průběhu února a března. Vedle nařčení ze znesvěcení posvátného místa ruských pravoslavných byly obžalovány z chuligánství s povahou organizovaného zločinu.

Kauza očima redaktorky Nikoly Prokopcové: Není to zas dávno, kdy jsme se za rudovlády báli říct, co si myslíme. Mocnáři se zlatou hvězdou na čele byli schopní za nevyžádaná slova i zabít. Rusko je ohromná velmoc a díky své velikosti nahání strach. Přesto se najde někdo, kdo i přes hrozící nebezpečí vysloví slova pravdy. Za jednu píseň mohou dívky strávit tři roky za mřížemi. Za píseň! Je vidět, jak zbabělý Putin je, když se bojí slov a schovává se za církev. Argument, že byl výstup kapely náboženskou urážkou, je ubohý. Svoboda vyjádřit svůj názor by měla být dnes již samozřejmostí.

Na soud, který měl rozhodnout o vině či nevině v bodu této obžaloby, čekaly ženy ve vazbě téměř půl roku. Již během předběžného zadržení si stěžovaly na špatné podmínky, které je sužovaly. Nedostatek jídla, spánku a prostoru je prý na denním pořádku. Vyčerpání se u všech obviněných projevilo hlavně při zahájení řízení 30. července. Obžalovaným navíc byla odepřena lékařská prohlídka. I přesto se na mnohých fotografiích ze soudní síně usmívají.

[youtube_660]ALS92big4TY[/youtube_660]

Obžalované spolu se svým obhájcem Markem Fejginem vznesly během procesu hned několik stížností na obžalobu včele a soudkyni Marinu Syrovovou. Jejich nařknutí, týkající se převážně údajné předpojatosti soudu, byla pokaždé striktně odmítnuta. Obhajoba dokonce žádala změnu soudce, ale nebylo jí vyhověno. Právě tato skutečnost vrhá na proces stín politické vykonstruovanosti. Bývalý ropný magnát Michail Chodorovskij dokonce vyjádřil dívkám ze sibiřského vězení svůj obdiv za to, že tuto středověkou inkvizici zvládají.

Ke kauze se vyjádřil i Putin

Povaha obvinění i délka hrozícího trestu se v průběhu posledního půl roku lehce změnily. Hlavní bod obžaloby se z chuligánství přesunul spíše k urážce pravoslavné církve a místo původních sedmi let vězení už obžaloba žádá pouhé tři. Nutno ale připomenout, že i k původnímu sedmiletému trestu se 49 procent Rusů vyjádřilo jako k přiměřenému.

Čtěte také: System Of A Down lidem nekážou, co je správné

Možná, že ke zmírnění trestu i přístupu k celé kapele nakonec paradoxně pomohl sám Putin, který prohlásil, že by Rusko nemělo prohřešek Pussy Riot trestat příliš tvrdě. Jeho jediná věta by tak mohla odvrátit hrozbu exemplárního trestu.

Kauza očima sociologa Vojtěcha Bednáře: Nechápu, proč zdejší média považuji Pussy Riot za oběti soudního systému autoritářského režimu. Podle mého soudu jsou to výtržnice, které se dopustily výtržnictví takového druhu, které v jejich zemi považují za obzvlášť pohoršující a které vadí nejenom Putinovi, ale drtivé většině normálních rusů. Dva roky natvrdo je podle mně tak akorát, ale měly ještě dostat veřejně prospěšné práce.

Zdroj: facebook

 

Obhájci kapely jsou si ale téměř jisti, že členky kapely se trestu nevyhnou a trest je neodvratitelně čeká. Jedná se prý už jen o jeho výši. U soudu kapela odmítla projevit lítost za svůj čin a její členky se i nadále cítí být nevinné. Omluvu pronesly jen k řadám věřících, a to za znesvěcení jejich svatostánku. I závěrečné projevy všech žen byly silné a odvážné a setkaly se s potleskem přítomných. Ten však soudkyně Syrovová potlačila jako neklid v soudní síni. „Nejsme v divadle,“ dodala pak.

Umělci nesouhlasí

Zdali bude mít Evropa po dlouhé době své vězně svědomí se rozhodne už zítra, 17. srpna. O tom, že si umělci svou tvůrčí svobodu nechtějí nechat ohrozit, svědčí i velká podpora kapely z jejich strany. O jeden z nejodvážnějších protestů se zasloužil umělec Petr Pavlenski z Petrohradu, který vyjádřil svůj odpor vůči politickému procesu a ohrožení umělecké nezávislosti tak, že si zašil ústa a spolu s transparentem stál tiše před Kazaňskou katedrálou.

Jeden z posledních případů odsouzeného zpěváka se týkal v roce 2008 Lapira de Mbangy z Kamerunu. Ten byl zadržen během protestní akce a následně vězněn až do roku 2011. Zásluhy za trest si zřejmě vydobyl svými politickými texty a kritikou prezidenta Paula Biyi.

Proti věznění všech žen se vyslovili například Madonna (celý článek), Franz Ferdinand, Red Hot Chilli Peppers a u nás třeba Plastic People of the Universe nebo Čokovoko. Po celém světě se konají akce za propuštění kapely, postavila se za ní Amnesty Intrnational, jejímž prostřednictvím se může proti případnému nepřiměřenému rozsudku ohradit každý.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pussy Riot se zítra dočkají verdiktu. Několikaletému trestu asi neuniknou