Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Pussy Riot by dostaly v Čechách pravděpodobně stejný trest jako v Rusku

Jana Popelková

Jana Popelková

24. 8. 2012

Ruská feministická skupina Pussy Riot, jejíž členky byly 17. srpna odsouzeny za výtržnictví ke dvěma letům vězení, vydaly nový song Putin Lights Up the Fires.

FOTO: Pussy Riot

Pussy Riot Zdroj: youtube.com

Pussy Riot představily nový song během čtení verdiktu u soudu. V refrénu nové písně vyslovují členky feministické kapely naději na odpoutání se od stávajícího režimu a v závěru se pro sebe dožadují dokonce osmnáctiletého trestu.

Schwarzenberg se diví, zákony ale hovoří jasně

Verdikt není ostatnímu světu lhostejný. Americké ministerstvo zahraničních věcí se obává, jaký dopad bude mít na svobodu slova v Rusku a navrhuje přehodnocení. Český ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg vyslovil domněnku, že se Rusko vzdaluje Evropě, když za čin, který by byl u nás potrestán maximálně pokutou, požaduje tak přísný trest.

Pussy Riot – Putin Lights Up the Fires

Ovšem dle paragrafů 358 (hanobení hrobu a historicko-kulturní památky, hrubé narušení shromáždění nebo obřadu lidí) a 356 (omezování svobody náboženské skupiny) trestního zákoníku ČR by Pussy Riot i u nás čekal za stejný prohřešek trest v délce dvou až tří let.

Čtěte také, jak celá kauza Pussy Riot probíhala

Ruská justice v pátek rozhodla, že tři členky Pussy Riot, Naděžda Tolokonnikovová, Marija Aljochinovová a Jekatěrina Samucevičová, půjdou na dva roky do vězení. Kvůli svému vystoupení v chrámu Krista Spasitele v Moskvě byly Pussy Riot obviněny z výtržnictví a náboženské nenávisti. Trest mohl být původně dokonce i vyšší – žaloba navrhovala až sedmileté odnětí svobody.

Nesouhlas s rozsudkem vyjádřilo mnoho osobností z celosvětové hudební branže, včetně Madonny a Björk.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pussy Riot by dostaly v Čechách pravděpodobně stejný trest jako v Rusku