Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Pseudonym Rowlingové prozradil její právník. Dostal pokutu 30 tisíc

Redakce

Redakce

27. 2. 2014

J. K. Rowlingová zřejmě doufala, že zůstane v utajení mnohem déle. Odhalena byla ale krátce po vydání knihy Volání kukačky, kterou napsala pod pseudonymem Robert Galbraith. Tajemství paradoxně vyzradil její právník, kterému soud uložil pokutu v přepočtu 30 tisíc korun.

FOTO: J. K. Rowling

J. K. Rowlingová napsala detektivku pod utajeným pseudonymem. Zdroj: Nakladatelství Albatros

Christopher Gossage se svěřil nejlepší kamarádce své manželky, že za románem Volání kukačky od Roberta Galbraitha se schovává J. K. Rowlingová.

Slavná spisovatelka zvolila záhadou obestřené jméno jako pseudonym, aby po letech slávy okusila, jaké to je vydat knihu bez mediálního humbuku a očekávání. Přestože Gossage ženě důvěřoval, pravda o autorství si ihned prorazila cestu do The Sunday Times. Rozhořčená Rowlingová viníka zažalovala a ten musí zaplatit pokutu 1000 liber, tedy zhruba 30 tisíc korun.

Ihned po odhalení muselo vydavatelství Littler Brown, ve kterém Volání kukačky vyšlo, zajistit dotisky. Kniha totiž začala okamžitě mizet z pultů knihkupců a okamžitě se dostala na první místo prodejních žebříčků.

Volání Kukačky vyšlo vloni v dubnu a už tento rok publikuje J. K. Rowlingová další příběh s hlavním hrdinou Cormoranem Strikem. Jak se ale nechala autorka slyšet, pseudonymu Robert Galhraim se nevzdá.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pseudonym Rowlingové prozradil její právník. Dostal pokutu 30 tisíc