×
TOPZINE.cz

Pseudonym Rowlingové prozradil její právník. Dostal pokutu 30 tisíc

FOTO: J. K. Rowling
Kouzelný svět nepatří jen Rowlingové, říká zakladatel potterologie. Zdroj: Nakladatelství Albatros

J. K. Rowlingová zřejmě doufala, že zůstane v utajení mnohem déle. Odhalena byla ale krátce po vydání knihy Volání kukačky, kterou napsala pod pseudonymem Robert Galbraith. Tajemství paradoxně vyzradil její právník, kterému soud uložil pokutu v přepočtu 30 tisíc korun.

J. K. Rowlingová napsala detektivku pod utajeným pseudonymem. Zdroj: Nakladatelství Albatros

Christopher Gossage se svěřil nejlepší kamarádce své manželky, že za románem Volání kukačky od Roberta Galbraitha se schovává J. K. Rowlingová.

Slavná spisovatelka zvolila záhadou obestřené jméno jako pseudonym, aby po letech slávy okusila, jaké to je vydat knihu bez mediálního humbuku a očekávání. Přestože Gossage ženě důvěřoval, pravda o autorství si ihned prorazila cestu do The Sunday Times. Rozhořčená Rowlingová viníka zažalovala a ten musí zaplatit pokutu 1000 liber, tedy zhruba 30 tisíc korun.

Ihned po odhalení muselo vydavatelství Littler Brown, ve kterém Volání kukačky vyšlo, zajistit dotisky. Kniha totiž začala okamžitě mizet z pultů knihkupců a okamžitě se dostala na první místo prodejních žebříčků.

Volání Kukačky vyšlo vloni v dubnu a už tento rok publikuje J. K. Rowlingová další příběh s hlavním hrdinou Cormoranem Strikem. Jak se ale nechala autorka slyšet, pseudonymu Robert Galhraim se nevzdá.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..