Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Průvodce Tokiem. Poradíme, co si nesmíte nechat ujít během 24 hodin

Linda Svobodová

Linda Svobodová

2. 12. 2011

Tokio je kombinací moderního života a starého světa, high-tech vynálezů a kreslených postaviček, město přelidněné, ale i podivuhodně tiché. Jeho krásu ale nikdy nespatříte na první pohled.

FOTO: Centrum Tokia, Japonsko

Centru Tokia dominují mrakodrapy, Zdroj: sxc.hu

Krása japonského hlavního města se skrývá mezi stopami starého Japonska a moderními mrakodrapy, nákupními středisky a dopravními tepnami. Podívejte se s námi na deset míst, jež byste při návštěvě Tokia neměli vynechat.

1. Rybí trh Tsukiji

Využijte nespavosti způsobené časovým posunem a před úsvitem zajděte na rybí trh Tsukiji, nejhektičtější trh na světě. V hlavní budově čeká nejzajímavější podívaná. Jsou zde vystaveni obrovští tuňáci, které zde napichují na hák a táhnou na aukci. Kdo si opravdu přivstane, může sledovat každodenní aukci ryb oznamovanou zvukem zvonu.

FOTO: Rybí trh, Tokio, Japonsko

Na návštěvu rybího trhu si musíte přivstat

2. Sumo

Zapomeňte na tradiční divadlo kabuki, sumo je daleko lepší představení. Největší turnaje se konají po patnáct dní v lednu, květnu a září v sumo hale Ryogoku Kokugikan. Sumo souboje jsou krátké, ale o to intenzivnější. Za 20 dolarů zde zápasy můžete sledovat třeba celý den.

Divácky zajímavý je začátek nového kola, když zápasníci přicházejí do arény. To je spojeno s krátkou ceremonií v ringu. Pokud přijedete do města mimo turnajovou sezónu, můžete se dostat i do míst, kde zápasníci žijí a trénují.

3. Svatyně Meiji

Nejznámější tokijská šintoistická svatyně je místem klidu a střídmosti. Na rozdíl od jiných asijských náboženských míst jeho výzdoba nehýří pestrými barvami. Dominantou je dvanáctimetrová vstupní brána. Celá svatyně je navíc obklopena parkem tvořeným prastarými cypřiši.

FOTO: Modlitební zeď, Japonsko

Věřící napíší modlitbu na destičku a zavěsí ji na zeď

Na očistném místě se můžete před modlitbou omýt. Na maličké kousíčky papíru pak napíšete svoje přání a přivážete je na stěnu modliteb. Pokud toto místo navštívíte v neděli, pravděpodobně se vám poštěstí spatřit i svatební procesí pod velkým červeným deštníkem.

4. Park Yoyogi

V přeplněném městě jako Tokio jsou parky místa pro setkávání klubů, sportovní tréninky či dokonce nácviky divadelních her. Park Yoyogi přitahuje nejrůznější talenty od klasických muzikantů, tanečníky hip hopu po fanoušky japonského manga oblečené podle vzoru svých oblíbených postav.

Za malý poplatek můžete parkem projíždět na vypůjčených kolech, ať už na normálním, nebo na tandemu.

5. Shinjuku Gyoen National Garden

FOTO: Japonský park

Parky a zahrady patří mezi jedny z mála klidných míst

Zatímco park Yoyogi je nejzábavnější zelenou plochou, národní zahrada Shinjuku Gyoen je tou nejkrásnější. Je rozdělena do čtyř sekcí: anglické, francouzské, tradiční japonské a sekcí pro matky s dětmi.

Nejkrásnější pohled na park je z taiwanského pavilonu. V březnu a dubnu je sezóna třešňových květů. V této době je park opravdu ohromující a piknik je příjemným zpestřením pobytu v jeho areálu.

6. Pohledy na město

Nejlepší pohledy na město se nabízí z některé věže populárního Roppongi Hills komplexu, kde se nachází zahrada, kino a velké množství obchodů a gastronomických zařízení. Nejlepší je začít v Mori Tower, kde můžete nejen pohlédnout na město z vyhlídkové terasy, ale navštívit i muzeum Mori Art Museum. Z komplexu můžete panorama stále rušného Tokia obdivovat i po setmění.

Pokud nemáte města z výšky ještě dost, můžete navštívit také blízký hotel Park Hyatt Tokyo, který se objevil ve filmu Sofie Coppoly Ztraceno v překladu.

7. Křižovatka Shibuya

Pokud jste v Tokiu, tak se musíte projít po křižovatce okolo stanice Shibuya. Když se světla semaforů rozsvítí všechna naráz a do všech směrů, vypukne chvíle organizovaného chaosu. Doprava se kompletně zastaví a do křižovatky se ze všech stran valí masy chodců.

FOTO: Křižovatka Shibuya, Tokio, Japonsko

Shibuya je synonymem pro organizovaný chaos

Pokud se tohoto chaosu nechcete účastnit osobně, můžete ho sledovat z některé z mnoha kaváren.

8. Večeře a drinky v Ebisu

Nedaleko Shibuyi se nachází čtvrť Ebisu, plná malých levných barů a grilů. Společně s obyčejnými obyvateli Tokia si zde můžete vychutnat grilovaná masa, zeleninu a jiné pokrmy. Odvážní strávníci si v restauraci Momotaro mohou objednat menu, které obsahuje sérii jídel ze všech jedlých částí kuřete.

9. Karaoke

K oblíbeným nočním aktivitám patří karaoke. Japonci si tuto zábavu obvykle užívají v soukromých místnostech, ale v mnoha barech mají i pódia. Například v karaoke baru Smash Hits se na pódiu obvykle střídají zaměstnanci z kanceláří s opilými britskými turisty.

10. Kimono a Yukata z Daimaru

Pokud budete jako většina návštěvníků města odjíždět z Tokyo Station, nezapomeňte navštívit blízký obchodní dům Daimaru. Najdete zde renomovaného výrobce kimon, jejichž cena vám vyrazí dech.

FOTO: Japonky v kimonu

Cena tradičního kimona vám na chvíli vyrazí dech

V obchodě najdete ale i velké množství doplňků, například hřebínky, ponožky, páskové sandály, peněženky nebo vějíře. Mnohé z nich jsou na rozdíl od kimon cenově dostupné.

Za cenu kolem 50 dolarů také pořídíte tradiční yukatu, lehounké bavlněné roucho s geometrickými nebo orchidejovými vzory.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Průvodce Tokiem. Poradíme, co si nesmíte nechat ujít během 24 hodin