Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Prosluněné Kapské město a drsný Johannesburg jsou jako kráska a zvíře

Redakce

Redakce

25. 3. 2012

FOTO: cape town
Dvě největší města Jihoafrické republiky nemohou být rozdílnější. Drsný Johannesburg, centrum kriminálních živlů, versus klidné Kapské město plné usměvavých lidí a krásných prosluněných pláží.

Centrum jihoafrické historie s vysokou kriminalitou

Joburg, jak je Johannesburg často nazýván, je centrem jihoafrické historie. Najdete tu ohromné a velmi působivé muzeum apartheidu i dům Nelsona Mandely, který je v očích místních vnímaný jako polobůh.

Ve čtvrti Soweto, kde se v minulosti odehrály nejtvrdší boje za zrovnoprávnění černých a bílých, žijí bohatí vedle těch nejchudších. Za drobný úplatek vám obyvatelé chudinské čtvrti ukážou celý slum a vysvětlí, jaká tu vládnou pravidla.

Turisté by měli navštívit město s místním průvodcem, který ví, kam jít a kam ne. Kriminalita v Johannesburgu je jedna z nejvyšších na světě. „Buďte obezřetní, ale nepropadejte panice,“ píše se v turistických průvodcích. „Nechoďte pěšky, nejezděte veřejnou dopravou a nesnažte se vypadat jako turisté.“

FOTO: slepá spravedlnost zobrazená na ulici Joburgu

Slepá spravedlnost zobrazená na ulici Joburgu. Foto: Barbora Babčanová, TOPZINE.cz

V mnoha ulicích je cítit zoufalství a strach. Do Joburgu se stěhuje spousta lidí z různých částí Afriky za vidinou bohatého města, ve kterém najdou práci. Zlaté doly jsou ale zavřené, práce se tu hledá těžko, a tak zoufalým přistěhovalcům často nezbývá než si peníze sehnat s pomocí revolveru.

Jsou tu ale i luxusní a bohaté obchodní čtvrti, jako například Santon, kde sídlí spousta bank, hotelů a nákupních center. Žít tady musí být jako ve zlaté kleci.

Kapské město je africkou Miami Beach

Cape Town působí mnohem klidněji než Joburg. Čisté ulice, usměvaví lidé, vůně moře, dlouhé písečné pláže jako na Miami Beach s hotely, luxusními byty a opálenými turisty. V centru města najdete široké promenády, trhy se suvenýry a krásné zahrady, které dřív sloužily námořníkům k odpočinku.

Čtěte také: Magický Mys Dobré naděje hlídají opice. Turistům kradou svačiny

Nad městem se vypíná působivá Table Mountain, neboli Stolová hora, která svým tvarem skutečně připomíná obrovský stůl. Na její vrchol vede lanovka i několik pěších stezek. Výhled ze Stolové hory vás ujistí o tom, že Cape Town je jedno z nejkrásnějších měst na světě.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Prosluněné Kapské město a drsný Johannesburg jsou jako kráska a zvíře