Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Poděbrady: Projděte se po francouzské kolonádě. Město je prostoupeno léčivou energií

Redakce

Redakce

5. 10. 2012

Když vyjdete z poděbradského nádraží, spatříte zeleň a s ní prostor, který zabírá poděbradská kolonáda. Hned po prvních pár krocích máte pocit,  jakoby vás někdo zabalil do příjemné hedvábné látky. Ne vaše tělo, ale vaši duši.[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cestovani_podebrady_2012/|width=660]
Zní to jako z pohádky, ale v Poděbradech tomu tak skutečně je. Stačí se napít z jednoho z veřejných pramenů (pozor, odběr je omezen na pouhých šest litrů na osobu), projít kolonádou nebo podle Labe a ucítíte to sami. Jistě není náhoda, že právě zde jsou léčivé prameny a lázně.

Celé město dýchá klidnou náladou, která hýčká. V ulicích a uličkách vidíte ozdobné domy, městem vedou široké ulice lemované alejemi. Až čekáte, kdy kolem vás projde nějaká měšťanka s paraplíčkem v doprovodu muže ve fraku s buřinkou na hlavě.

Kolonáda

Vaše první kroky, pokud přijedete vlakem či autobusem, by měly rozhodně vést ke kolonádě prof. Libenského. Na jejím severním konci je Trnkův pramen, uprostřed (v nádherném altánu) Eliščin pramen a na jižním konci jsou Lázně Poděbrady, od nichž je jen kousek k Riegrovu prameni.

Altánky chrání léčivou vodu svedenou k pohodlnému načerpání a jsou po celém městě. Pokud půjdete kolonádou po východním okraji (od nádražní budovy po levé straně), nalevo od vás budou obchůdky, napravo prostorná světlá kolonáda a vy si můžete připadat jako ve Francii.

Dojem potvrdí i ohromná kašna uprostřed, kde začíná sloupořadí, odkazující svým vzhledem k antickým budovám. Jen o kousek dál naleznete poděbradské Květinové hodiny, které jsou funkční. Nedaleko je, chráněný nízkým plůtkem, trpaslík odbíjející čas na svou houbu.

Kolonáda přechází plynule v Lázeňský park, kudy dojdete až k soše TGM. Můžete pořídit klasické turistické foto (kdo by odolal) a vydat se podle tekoucí vody. Cesta začíná fontánkou s mnoha sloupci, za níž je  v betonovém korýtku svedený další z pramenů, doplněný o krytý dřevěný altán a obklopený nádhernou zelení.

Čtěte také: Máme 7 důvodů, proč navštívit město Přelouč

Ulice Divadelní vás pak od parku dovede na klasické náměstí. Tomu dominuje socha Jiřího z Poděbrad, jednoho z nejznámějších českých panovníků, který se zde snad i narodil. Oproti jezdecké soše našeho krále stojí morový sloup s panenkou Marií na vrcholu. Na jedné straně náměstí pak můžete obdivovat novou a na druhé straně starou radnici.

FOTO: Lázně Poděbrady

Lázně Poděbrady se zaměřují na léčbu srdečních chorob. Foto: Vladimír Nešetřil, TOPZINE.cz

V té staré je městské kulturní centrum. A zámek? Ten není z náměstí zdaleka tak krásný jako od vody – tedy hurá k vodě. Řeka Labe protéká celým městem a očividně udávala hranice, jimž se město od počátku přizpůsobovalo. Doporučujeme přejít po Pražském mostě, na jehož konci se dá sejít po schodech dolů (bezbariérově to zde bohužel řešeno není) a vydat se podle vody proti proudu. Naproti ihned spatříte dominantu zámecké budovy. A jelikož jsou Poděbrady městem nevídaných možností, třeba budete mít štěstí a potkáte pasáka se stádem ovcí.

Cyklostezka po toku Labe

Cyklostezka, po níž půjdete, vede od Zlatých písků až po Riensberg a sleduje tok Labe. Řeka samotná je pak na začátku Poděbrad přepažena zdymadlem, jehož součástí je plavební komora a hydroelektrárna. Zde se můžete rozhodnout, zda chcete jít ještě dál  nebo se vrátíte nazpět do města

Doporučujeme při návratu projít buď po Zámeckém nábřeží nebo kolem kostela Povýšení sv. Kříže k Polabskému muzeu a až k Riegrovu prameni, odkud se dá snadno napojit zpátky na Kolonádu. Dáte si nejkrásnější část trasy ještě jednou (při zpáteční cestě na nádraží),  osvěžíte se sklenkou pramenité vody a pak domů.

Čtěte také: Máme několik tipů na dovolenou za hubičku u sousedů ČR

Místa v článku popsaná jsou jen částmi tohoto úžasného města. Dál už pouze odkážeme na Hotel Zámeček, Poděbradskou Oboru či koupaliště Jezero. Město je prostoupeno domy z počátku dvacátého století a první republiky, na něž je potěšením se dívat, protože sloupy a věžičky jsou nadčasový motiv.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Poděbrady: Projděte se po francouzské kolonádě. Město je prostoupeno léčivou energií