Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Máme několik tipů na dovolenou za hubičku u sousedů ČR

Strávit prázdniny v některém z našich sousedních států není vůbec špatný nápad. Lákadel kousek za hranicemi je spousta, TOPZINE.cz vám představuje některé z nich.

FOTO: Schönbrunn

Vídeňský Schönbrunn okouzlí jak samotným zámkem, tak zahradami. Foto: Kristýna Motlová, TOPZINE.cz

Chtěli byste vyrazit na dovolenou do ciziny, ale máte pocit, že vám chybí potřebné finance? Řešením je odjet na dovolenou do jedné ze sousedních zemí České republiky. Všechny ukrývají spoustu zajímavých turistických cílů a mají jednu obrovskou výhodu – jsou od nás blízko, a tak ušetříte nemalé peníze za dopravu.

Do Rakouska za památkami a horami

Náš jižní soused má dvě velká turistická lákadla – Vídeň a Alpy. Alpské pohoří přitahuje cestovatele v zimě i v létě. Míří sem především vášniví sportovci, neboť pohoří nabízí ideální prostory pro celou řadu aktivit od klasické turistiky až po dobrodružné feraty. V Alpách se dá taky skvěle relaxovat, zdejší prostředí a kouzelné scenérie dokážou perfektně uklidňovat.

Čtěte také: Vídeň, město plné Habsburků a Mozartových melodií

Hlavní rakouské město láká především historií a krásnými památkami. V jejich pomyslném čele stojí palác Schönbrunn s krásnými zahradami, ZOO, vídeňská radnice, parlament nebo katedrála Stephansdom. Oproti klasickým budovám je příjemným zpestřením barevná nepravidelná stavba Hundertwasserhaus. O zábavu se postará Prater se spoustou pouťových atrakcí a občerstvením.

V historickém Polsku vás zamrazí

Řada Čechů vyráží do Polska poznat  smutnou evropskou minulost – koncentrační tábor v Osvětimi. Tento výlet je rozhodně poučný a svým způsobem stojí za to.

FOTO: Náměstí v Krakově

Náměstí v Krakově, bývalém hlavním městě Polska, má nezapomenutelnou atmosféru. Zdroj: sxc.hu

Pro méně otrlé zůstává historickou klasikou město Krakov, které se pyšní řadou krásných budov a historických objektů. Mezi turisty jsou oblíbenými místy Wawelské návrší, kostel svatého Petra a Pavla nebo bývalá židovská čtvrť Kazimierz. V druhém největším městě Polska je opravdu z čeho vybírat.

Německo láká na kulturu a lego

Území Německa je bohaté na památky UNESCO, kterých je tady víc než třicet a které jsou rozloženy ve většině spolkových zemí. Ať tedy pojedete téměř kamkoliv, budete mít některou z památek světového kulturního dědictví ve své blízkosti. Díky řadě umělců, na které je německá historie bohatá, jsou zdejší velká města plná kulturních akcí.

Podívejte se také, co všechno navštívit při návštěvě Berlína

Pokud vyrážíte na dovolenou s dětmi, nejvíc asi v jejich očích uspějete s návštěvou Legolandu. Ten v německém Günzburgu byl otevřen v roce 2002 a rozhodně se v něm nebudou nudit ani dospělí. Výbornou zábavu přináší například tzv. Lego miniland, v němž se nachází miniaturní modely pamětihodností a budov z celého světa vytvořené z milionů pravých lego kostek.

Slovenská příroda slibuje dobrodružství

Na horské túry po Slovensku nedá řada cestovatelů milujících turistiku dopustit, některé stezky ve Slovenském ráji ocení i příležitostní poutníci. Pro zmíněnou oblast jsou totiž typické kaňony a rokliny, návštěvníkům v jejich překonávání pomáhají žebříky či stupačky, což proměňuje klasickou turistiku v malé dobrodružství.

FOTO: Slovensky raj

Bez žebříků byste ve Slovenském ráji daleko nedošli. Foto: Kristýna Motlová, TOPZINE.cz

Další akční zábavou, i když tentokrát znatelně dražší, je aquapark Tatralandia v Liptovském Mikuláši, který není pouze největším vodním parkem Slovenska, ale překonává i Českou republiku a Polsko. V létě je zde zpřístupněno 30 tobogánů, 14 bazénů a spousta dalších atrakcí. Mezitím, co si budou děti užívat vodních hrátek, mohou rodiče relaxovat v sauně či minerální lázni.

Turistické možnosti v každé z našich sousedních zemí jsou mnohem bohatší. Rakousko oslní nabídkou vídeňských galerií i podmínkami pro rafting či canoying. V Polsku je vedle kouzelných měst také krásná příroda. Do Německa jezdí sportovci čím dál častěji díky skvělým podmínkám pro in-line bruslení. Slovensko se zase vedle krás přírodních pyšní i těmi architektonickými.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Máme několik tipů na dovolenou za hubičku u sousedů ČR