Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Profesionální manželka na DVD: Ozon natočil feministický film plný hrůz

Eliška Nová

Eliška Nová

22. 9. 2011

Za to, co teď napíšu, mě většina lidí, kteří Profesionální manželku viděli, případně uvidí, asi ukamenuje. Takže než to celé začne, dám vám za pravdu!

Profesionální manželka s celou svou rodinou. Zdroj: H.C.E.

Film

Profesionální manželka je žánrově zasazená mezi komedie. Komedií není. A popravdě těžko říct, kam ji zařadit, takže právě komedie jí sedne, protože se za ní dnes schovává kde co. To za prvé.

Za druhé: Z příběhu přímo křičí hesla jako emancipace a feminismus. Ale stylem takovým, že antifeministy naštve a feministy jakbysmet. Jsou totiž naprosto prvoplánovaná, křiklavá a rozhodně samy sebe neobhájí. Hlavní hrdinka navíc silně připomíná Hillary Clinton. Kromě toho vás ve filmu několikrát vyloženě namíchne. Ale aspoň nečekaně, nepředvídatelně.

Francouzská herečka Catherine Deneuve má ve Francii úspěch. A nejen tam. Na filmovém plátně se poprvé objevila, když jí bylo třináct. Později se ale proslavila hlavně díky rolím, ve kterých ztvárňovala ženy v domácnosti. Prorazila nakonec i do Hollywoodu a za roli ve filmu Indochine byla nominována na Oscara.

K tomu přidejte leckdy nelogické dialogy (například když Gérard Depardieu vyznává hlavní hrdince v podání Catherine Deneuve lásku), trochu krkolomné machání rukama a vůbec prapodivná gestikulace atd. O bezpointovém konci, kdy Deneuve jako vítězka voleb zpívá píseň do kamery o tom, jak je život krásný, ani nemluvě.

A teď ta část, která míří k ukamenování. Film se mi líbil a nemusela jsem si ani výše popsané odmýšlet. Stačí se nad to prostě povznést, dotyčný snímek brát opravdu jako ryzí komedii, na kterou koukáte s překvapeným nechápavým výrazem. Zkrátka si tak trochu přimyslet, že je to vlastně lehká parodie. Námitky stylu, že to se dá udělat u každého špatného filmu neberu, jednoduše proto, že nedá. Film tak sice dostane trochu jiný rozměr, než tvůrci zamýšleli, takže i tak se jeho kvalita nezvedá, ale je to příjemnější zážitek. Zařadí se tak do kategorie: Už nikdy si to znovu nepustím, ale bezpečně si to budu pamatovat.

Rozklíženost žánru, propaganda a všechno to ostatní činí z Profesionální manželky hvězdičkový až dvouhvězdičkový film. Já dávám tři, protože tohle dlouho nikdo nenatočil a dlouho ani nenatočí. Navíc –  Denevue je krásná.

Srandy kopec!

DVD

Obal DVD Profesionální manželky silně připomíná plakát nedávno uvedeného filmu Šéfové na zabití. Je vlastně stejný, jenom jsou tam jiné hlavy herců, kteří mají navíc na hlavách přilepené různé nápisy. Není nevkusný a pro komedii vcelku patřičný.

Samotný disk má základní vybavení. Nic víc, nic míň. Nabízí výběr kapitol a nastavení, ve kterém můžete volit mezi češtinou a francouzštinou. Podkreslení nabídky už je ale docela kýčovité. V obraze zarámovaném kytičkami běhají ukázky z filmu.

Profesionální manželka (Potiche)

Komedie
Francie, 2010, 99 min

Režie: Francois Ozon
Hrají: Catherine Deneuve, Gérard Depardieu, Fabrice Luchini, Judith Godreche

Zvuk: 5.1 česky, 5.1 francouzsky
Titulky: české
Bonusy:

Hodnocení filmu: 3***
Hodnocení DVD: 2**

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Profesionální manželka na DVD: Ozon natočil feministický film plný hrůz