Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Proč zapomínáme své úmysly při odchodu z pokoje? Mohou za to dveře

Famous

Famous

20. 11. 2011

FOTO: Dveře - ilustrační fotoI mladým lidem se stává, že se rozhodnou pro něco jít či jít něco udělat do jiné místnosti, ale v momentě, kdy do ní přijdou, nevědí, pro co tam šli. A podle amerických psychologů za to mohou právě pokoje a především dveře.

FOTO: Dveře - ilustrační foto

Zdroj: sxc.hu

Fenomén zapomnění zamýšlené akce v momentě, kdy opouštíme jednu místnost a vstupujeme do té, v níž k akci či činu mělo dojít, je znám téměř všem lidem.

Mozek totiž funguje tak, že s místností a jejím obsahem spojuje také určitou myšlenkovou epizodu. Pokud pak člověk tuto místnost opouští, myšlenková epizoda končí a mozek má tendenci ji uzavřít a nevěnovat se jí. V tu chvíli dochází k zapomenutí toho, co člověk v oné jiné místnosti chtěl vlastně dělat. Vymyslel to totiž v původní místnosti a mozek to s touto místností spojil.

Čtěte také: Alzheimerova choroba je Němec, který mi schovává věci po domě

Při experimentálních pokusech na University of Notre Dame du Luc v Indianě psychologové zjistili, že lidský mozek při opouštění místnosti a při procházení dveřmi výrazně sníží výkon paměti. Je zajímavé, že nezáleží na velikosti pokoje a tedy na prostoru a čase. Když jde člověk z malého pokoje do vedlejšího, zapomínání se dostavuje při průchodu dveřmi, i když překonává jen malý kousek prostoru a trvá mu to chvíli.

Velká místnost je na pamatováka dobrá

A naopak pokud se zamýšlená akce má vykonat ve stejné místnosti, ale ta je veliká, mozek v pamatování a myšlenkovém pochodu neochabuje, i když mezi pomyšlením na činnost a vykonáním činnosti je velký prostor a delší časový úsek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Proč zapomínáme své úmysly při odchodu z pokoje? Mohou za to dveře