Menu
TOPZINE.cz
Studium SŠ

Příjímací řízení na střední školu: Co byste měli vědět

Redakce

Redakce

26. 2. 2012

Pokud chodíte do deváté třídy a ještě jste si nevybrali, rozhodněte se rychle. Přihlášky ke studiu se musí odevzdat brzy. Vyberte si školu, která vás bude bavit, abyste později nelitovali.

Přihlášku si můžete podat na dvě různé střední školy, ale poslaná by měla být nejpozději do 15. března.

Jak si vybrat střední školu? – 1.díl

Většinou za vás posílá přihlášku základní škola. TOPZINE.cz vám přináší odpovědi na nejčastější otázky týkající se přijímacích zkoušek na střední školu.

1 . Co všechno by měla přihláška na střední školu obsahovat ?

Přihláška by měla být vyplněna na počítači nebo úhledným hůlkovým písmem. Nezapomeňte uvést  státní občanství, trvalé bydliště, vážné zdravotní problémy, název a adresu střední školy, obor vzdělání, kód a název a samozřejmě podpis žáka a zákonného zástupce. V některých případech je vyžadováno i lékařské potvrzení.

2. Kdy se přijímací zkoušky konají?

Přijímací zkoušky proběhnou v termínu od 22. dubna do 7. května.

3. Na co se připravit v případě, že na mě čekají testy Scio?

Testy Scio se skládají se ze tří částí. Na vyplnění částí obecné studijní předpoklady a matematika mají účastníci zkoušky shodně vždy šedesát minut. Otázky z českého jazyka musí zodpovědět během čtyřiceti pěti minut.

4. Je součástí zkoušky i ústní pohovor?

Ústní pohovor vyžadují  pouze některé školy. Měli byste se na něj opravdu dobře připravit. Určitě se před pohovorem nezapomeňte zamyslet nad důvody, proč jste si vybrali právě onu konkrétní školu, na kterou se hlásíte.

5. Vypisují všechny školy přijímací zkoušky?

Některé střední školy berou žáky bez přijímacích zkoušek na základě průměru vysvědčení z deváté třídy. Jestliže první kolo přijímacích zkoušek nebylo moc úspěšné, může ředitel školy vyhlásit druhé kolo. Zde se dá opravit to, co jste pokazili.

6. Jak se dozvím o přijetí nebo nepřijetí?

Zda vás na vysněnou školu přijali, se dozvíte na internetových stránkách školy nebo na vývěsce na hlavních dveřích budovy. Během měsíce vám také poštou přijde oficiální písemné oznámení o přijetí. Především si nezapomeňte poznamenat číslo, pod kterým jste psali přijímací zkoušky. Školy na veřejných vývěskách nesmí osobní údaje účastníků řízení udávat. Vaše výsledky se proto dozvíte pod číslem.

7. Nepřijali mě, co s tím?

Byli-li jste těsně pod čarou, máte ještě šanci na přijetí. Do doby přesně stanovené v oficiálním písemném rozhodnutí můžete podat odvolání. Do odvolání pište důvody, proč si myslíte, že by škola měla přijmout právě vás.

8. Vzali mě na dvě školy. Jak dám vědět druhé škole, že na ni nenastoupím?

Na vybranou školu musíte do deseti dnů zaslat tzv. zápisový lístek. Škola, která ho neobdržela, automaticky usoudí, že se uchazeč rozhodl jinak.

9. Na jaké obory se mohu hlásit?

Můžete si vybrat mezi různými obory. Patří sem gymnázia, ekonomické, elektrotechnické, podnikatelské , přírodovědné, zdravotnické, stavební, technické a další školy. Všechny obory středních škol si můžete najít na www.stredniskoly.cz

10. Jaké obory jsou nejoblíbenější?

Mezi nejoblíbenější školy patří gymnázia, hotelové školy, ICT a technické obory.

11. Na které střední školy se dostanu snáz a na jaké hůř?

Gymnázia mají na studenty velké nároky. Přijímací testy jsou velmi náročné a studenti by se na ně měli důkladně připravit. Obchodní akademie a školy mají většinou málo studentů, a tak berou i bez přijímacích řízení.

Na talentové školy potřebujete hlavně talent a důkladnou přípravu. Studenty bez talentu komise hned pozná. Technické obory vyžadují průměr do 2,5.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Příjímací řízení na střední školu: Co byste měli vědět