Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Přežít s vlky na DVD: Projděte se válečnou Evropou s holčičím Bearem Gryllsem

Jan Novotný

Jan Novotný

10. 9. 2011

FOTO:Přežít s vlkyŽížaly, hlína a čerstvě zaříznutý zajíc čekaly při natáčení v lese nejenom mistra přežití Beara Gryllse. Ukázku toho, co je člověk kvůli rodině ochotný protrpět, nám uprostřed běsnivé války předvádí odhodlaná malá dívenka putující starým kontinentem.

FOTO:Přežít s vlky

Nejlepší kamarádi, Zdroj: distributor filmu

Film

Kdybych se po zhlédnutí tohoto DVD, vycházejícího v edici Filmparáda, nepodíval na přebal a nezjistil, že se vlastně celý příběh odehrál i ve skutečnosti, mé dojmy by byly usainovským tempem fuč. Filmů se zvířecím dobrodinstvím bylo už více než dost a válečných dramat snad x-násobně. Tak v čem je film tak jiný, že jsem byl po zbytek večera myšlenkami doslova v lese?

Jedenáct let po vydání knižní předlohy se v roce 2008 její autorka přiznala, že celý příběh o putující dívce napříč Evropu je hoax neboli zcela vymyšlený. Už článek v Boston Globe z roku 2001 toto dílo zpochybňoval, ale autorka textu Misha Defonseca tenkrát trvala na tom, že vše pravda je.

Sama ve válce a mezi vlky, praví zadní strana disku. Příběh tedy pojednává o malé Mishe (Mathilde Goffard), jež se pro maminčino objetí rozhodne ujít pár set kilometrů na východ. Ano, rozhodne se tam jít. Sledujeme tedy boje nejen válečné, ale hlavně boj svého pevného já, transformovaný v podobě francouzské dívenky putující z Belgie směrem někam na východ.

Ze začátku se film svižným tempem dostává do fáze cesty, a tady bohužel, cesty nepříliš hodné divákovy pozornosti. Tempo za doprovodu neustále se opakující hudební kulisy pomalu ale jistě upadá, a když už přichází z pochmurné cesty znenadání nervy drásající akce, nepovede se.

Řeč je o nesmyslné vychytralosti a zároveň jednoduchosti zápletek, kdy se z dívenky vyklube nejen velice schopná cvičitelka divokých vlků a psů, ale taky bojovnice s nožem, navádějící i křiváka z lesa ke knokautování nepřítele. Skoro bych se odvážil pomyslet na to, že sám Bear Grylls natočil svých několik přeživších dílů ještě před válkou, aby byla Misha schopná urazit světa kraj, aniž by padla vyčerpáním, hladem, žízní nebo otravou rostlin.

Pokud bych si tyhle odvážné scény odmyslel, zůstala by na úkor větší nudy alespoň neskrývaná vážnost, která i tak na francouzské tvůrce příliš nesedí. Ale přesto všechno nakonec musím vynachválit herecké vystoupení Mishy, neboť svým umem s důrazem na věk nasazuje dalším takto mladým herečkám dosti vysokou laťku.

FOTO: Přežít s vlky

Tak ze které? Stejně tu buzolu dostaneš

Ovšem více než nad vlky živými či vycpanými se dá po zhlédnutí snímku uvažovat nad názvem filmu. Ono těch vlků je ve filmu sotva polovina stopáže, takže se ve skutečnosti dají v rámci pointy díla velice lehce přehlédnout. Místo toho by se do role krvelačných vlků dala vložit ta zpropadená hitlerovská idea ženoucí se Evropou. Jak těžké asi bylo se těmto vlkům vyhnout, když i slušným lidem se v tak složité době nedalo věřit. A jestli přežili, na úkor čeho a jak dlouho?

Možná do těchto vod ani sama režisérka vplout nechtěla, možná film neprávem příliš vyzdvihuju, ale znovu mi to otevírá pohled na válku, bolesti a oběti.

DVD

Na disku bohužel žádný zázrak nečeká. Bonusy kromě upoutávky na film samotný chybí, větší výběr jazyků taky. Každopádně se při volbě zvuku přikloňte k originálnímu, tedy francouzskému znění, neboť český dabing je ve filmu otřesný. Hlas mladé Mishy je snad čtený z papíru, takže pokud se do filmu chcete opravdu naplno vcítit, sáhněte pouze po českých titulcích.

Obraz, ten je po celou délku ostrý a barevný, bez jediného problému. A co se týče patnáctky v kroužku, doplním jen, že film nejen mohou děti od patnácti sledovat, pro ně by film mohl být i určen. Aby si při dnešní drzosti uvědomily, jak se mají po boku svých rodičů dobře.

Přežít s vlky (Survivre avec les loups)

Drama
Francie / Belgie / Německo, 2007, 118 min

Režie: Véra Belmont
Hrají: Mathilde Goffart, Yaël Abecassis, Benno Fürmann, Georges Siatidis

Zvuk: český, francouzský
Titulky: české
Bonusy:

Hodnocení filmu: 3***
Hodnocení DVD: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Přežít s vlky na DVD: Projděte se válečnou Evropou s holčičím Bearem Gryllsem