Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Bear Grylls: Novodobý král divočiny

Jan Novotný

Jan Novotný

24. 8. 2010

Mohli byste ho vysadit na konci světa a dokázal by se vrátit. Nedali byste mu ani kapku vody, a přece by dokázal projít Afriku. Tentokrát není řeč o Chucku Norrisovi, ale o dobrodruhu a mistru přežití jménem Bear Grylls.

Není nic lepšího než porochnění v bahně!, Zdroj: distributor seriálu

Edward Michael Grylls, známý pod přezdívkou Bear Grylls, se narodil 7. června 1974 na Isle of Weight ve Velké Británii. Bear se proslavil především svým dobrodružným pořadem Nutné k přežití (Ultimate Survial/Man vs. Wild), který vysílá televizní stanice Discovery Channel.

Intelektuál, který miluje dobrodružství

Grylls vystudoval Eton College a vzdělání zakončil studiemi španělštiny na Londýnské univerzitě. Bear mluví plynně anglicky, španělsky a francouzsky. Po studiích se rozhodl pro vstup do armády. Sloužil 3 roky v elitních jednotkách SAS jako parašutista a instruktor na přežití. Dvakrát dokonce sloužil v severní Africe.

V roce 1996 utrpěl při volném pádu v Keni vážné zranění. Ve výšce 500 metrů se mu porouchal padák. Při pádu si rozdrtil tři obratle a myslel, že už nikdy nebude chodit a dělat věci, které má tak rád. 18 měsíců si poležel v nemocnici, kde ho dala parta doktorů opět dohromady.

Nový Krokodýl Dundee?

Odmala se Bear se svým otcem věnoval horolezectví. Není proto divu, že si umanul splnit svůj životní sen. Výstup na nejvyšší horu světa Mount Everest. Ve věku 23 let se stal nejmladším Britem, který zdolal tuto velehoru.

Otec tří dětí s černým páskem v karate

K dalším úspěchům také patří i to, že je nositelem černého pásku v karate. V roce 2000 se oženil a s manželkou Sharon  má 3 syny – Jesseho a dvojčata Marmadukea a Huckleberryho, o kterých se mnohdy v seriálu zmiňuje. V roce 2003 přeplul Severoatlantický oceán v malém nafukovacím člunu a přeletěl jako první v historii padákem Mount Everest.

Bear je úspěšným spisovatelem. Jeho příručky o způsobech a technikách přežití jsou čtenářskými bestsellery.

Miluji vůni hnijícího masa po ránu...

Nutné k přežití

Ultimate Survival je několika sériový dobrodružný seriál. Natáčí se ve velmi nehostinných a pro život nebezpečných podmínkách, kde hlavní představitel Bear Grylls předvádí, jak v tomto nevlídném prostředí přežít. Díl začíná vždy stejně. Bear  je dopraven helikoptérou na místo, kde buďto skočí přímo z ní, nebo se slaní. Má s sebou pouze 3 základní pomůcky pro přežití – nůž, křesadlo a batoh.

Před kamerami štábu, který ho doprovází, se snaží přežít. Někdy uměle vyvolává situace, které by eventuálně mohly nastat. Například skočí po krk do zamrzlého rybníku, někdy do tekutého písku nebo bažiny.

Po zbytek času se snaží najít cestu pryč, to ovšem znamená obstarat si vodu a jídlo, které si shání opravdu kdekoliv. Pije vodu ze zvířat, ze stromů, močálů, louží nebo dokonce svoji vlastní moč. Konzumace jídla je také velmi zajímavá. Od červů, brouků, kobylek, pavouků, hadů, varanů, očí, až po zvířecí  varlata. Pro přežití udělá opravdu cokoliv. Ukazuje divákům, kam až je v mezních případech života nutno sáhnout. Leckdy až na dno.

Co vše se přihodilo Bearu Gryllsovi při natáčení epizod: zlomené koleno; rozdrcená chrupavka v koleni; zlomený palec u nohy; infekce v palci u nohy; extrémní úžeh; omrzliny nohou a rukou; odštípnutá holenní kost; ušní infekce; zlomená žebra; vymknutý kotník; mrtvice; odštípnutý zub; pokousání hady, netopýry, škorpióny, kraby a asi 4319 komáry!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bear Grylls: Novodobý král divočiny