Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

PREVIEW: Futurologický kongres. Chcete vědět, co filmy za pár let čeká?

Redakce

Redakce

9. 8. 2013

Román Stanisław Lema dostál svého v pořadí již druhého filmového zpracování. Tentokrát se o adaptaci pokusil izraelský režisér Ari Folman, který se nebojí používat své vlastní nápady a právě díky tomu stvořil jedinečné dílo, které se o předlohu pouze opírá.

video
play-sharp-fill

Ari Folman (Valčík s Bašírem) se rozhodl dostat svou oblíbenou knihu z dětství na filmové plátno. Nejde však o klasickou adaptaci. Ari sice základní myšlenku románu udržel, ale vynasnažil se o co největší zapojení své vlastní fantazie a nápadů. „V první části filmu není s Lemovým románem spjaté v podstatě vůbec nic, použil jsem Futurologický kongres spíše jako inspiraci nežli jako pevnou předlohu pro film. Představuji zde mou vizi budoucnosti, která je velice ovlivněná mým způsobem čtení románu,“ opodstatnil své rozhodnutí Folman. Odvaha režiséra byla velikým riskem, ale jelikož v letošním Cannes sklidil Futurologický kongres velké ohlasy, tak se riskování zcela vyplatilo.

Ariho cesta za slávou byla velice trnitá. V útlém věku se stal vojákem a narukoval do izraelské armády. Během své služby byl svědkem jednoho z největších masakrů během občanské války v Libanonu. Tímto neštěstím se nechal inspirovat a vytvořil zatím své nejlepší dílo Valčík s Bašírem. „Události v té době změnily můj pohled na svět. Neznamená to, že bych se stal pesimistou, ale na svět a budoucnost se nyní dívám kritičtěji,“ prozradil k tématu prožité války. Film se přes mnohá ocenění dopracoval až k nominaci na Oscara za cizojazyčný film. Tento úspěch se stal pro Folmana vzpruhou a pustil se do dalšího filmu – Futurologického kongresu.

The Congress

Folman jako zajímavost uvedl, že snímací stroj užitý ve filmu opravdu existuje. Zdroj: Aerofilms.cz

Hrdinkou filmu je herečka Robin Wrightová, která jako velikou zajímavost hraje sama sebe, avšak ve fantastickém světě blízké budoucnosti. Robin se nachází na sklonku své herecké kariéry. Dříve zářící hvězda, nyní pomalu upadající, se ocitne ve velice těžké situaci, kde se jí již nedostává nových hereckých příležitostí, avšak filmové studio jí nabídne velkou a zároveň poslední šanci, jak se stát na filmovém plátně věčně mladou a úspěšnou herečkou. Nabídka spočívá v tom, že producenti získají kompletní digitální duplikát její osoby a zároveň práva na její používání do všech svých filmů. Robin pod nátlakem potřeby peněz pro nemocného syna podlehne a podepíše smlouvu. Děj se poté přesune o 20 let později a hrdinka se bude muset vypořádat se svým upsáním se filmovému ďáblu a jím ovládaným fantastickým světem.

Futurologický kongres nepatří mezi vysokou škálu prostoduchých filmů. Svojí jedinečností a řešením zásadních otázek spjatých s našimi životy se dostává do skupiny výjimečných, vše je navíc podtrháváno skvělým soundtrackem. Zásadní problematika, na kterou film naráží, je předstrkování nám falešného věčného mládí farmaceutickými firmami a zánikem potřeby živých herců pro natáčení filmů. Lemova představa budoucnosti se vyplňuje, jelikož vše, o čem napsal, se pomalu stává realitou. Při začátcích natáčení se totiž Arimu stala velice zajímavá věc. „Když jsem psal scénář, vůbec jsem nevěděl, že taková věc již existuje. Při hledání dobrého místa na natáčení mi zaměstnanec zavolal a řekl, že stroj na snímání osobnosti, který potřebuji, se nachází v L. A. v natáčecím studiu.“ Problém byl v tom, že zařízení nebylo žádnou kulisou či duplikátem, nýbrž naprosto reálným funkčním přístrojem.

The Congress 2

Film není vázán ničím. Promítá nám čistou fantazii bez horizontu. Zdroj: Aerofilms.cz

Divák tedy dostane to, po čem touží u každého filmu. Ten zvláštní pocit nutící nás se zamyslet nad svými hodnotami a celkově zhodnotit svůj nynější pohled na život. Ari Folman pro umocnění tohoto pocitu doporučuje zhlédnout film vícekrát. Detaily, kterých si  při opětovném sledování všimneme, utvrdí pohled na film jako celek. V našich kinech se dílo objevilo 8. srpna a bude promítáno bezmála celý týden ve většině kin naší republiky.

Hodnocení snímku:

Film.com:„ Ari Folman je režisér odhodlaný dělat filmy po svém.“
Hitfix: „Ve filmu je něco zábavného, ba dokonce kouzelného, co Futurologický kongres povznáší.“
Guardian: „Futurologický kongres obsahuje mnoho triků a zajímavých nápadů.“
MSN Movies: „Film nám naskytuje pohled na děsivou možnou budoucnost.“
Pastemagazine: „Při sledování filmu máte pocit, jako by Folman přesně věděl, co nás za pár let čeká.“
Topzine.cz: „Futurologický kongres je jednoznačné must-see, protože tak mrazivé sci-fi už dlouho nebylo k vidění.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

PREVIEW: Futurologický kongres. Chcete vědět, co filmy za pár let čeká?