Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Představitel Sherlocka: Učím se nazpaměť básně a poznávací značky

Anna Bílá

Anna Bílá

9. 3. 2014

Benedict Cumberbatch je představitelem role Sherlocka Holmese v populární minisérii. Nedávno skončila 3. řada seriálu o geniálním detektivovi a další by se mohla brzy začít natáčet. Zatím se proslýchá, že nová série by mohla mít premiéru na konci tohoto roku. Herec prozradil několik zajímavostí o postavách, seriálu a jeho vlastním vnímání úspěchu.

FOTO: Benedict Cumberbatch

Benedict Cumberbatch. Zdroj: distributor seriálu

Proč myslíte, že je seriál tak celosvětově úspěšný?

Lidé zkrátka milují vztah mezi Sherlockem a Johnem. Oba si uvědomují své kvality a jsou k sobě vřelí, ale zároveň také velmi upřímní. Jsou dobrým týmem, doplňují se. John dělá Sherlocka více lidským a Sherlock dodává Johnovi adrenalin, dobrodružství a možnost žít neobyčejný život. To je velmi mocná kombinace.

Jakou funkci v tomto vztahu zastává Watson?

Martin je jako John skvělý, proto je to dobré i pro diváky. Mohou ho vidět jako někoho z jejich vlastního světa, ztotožnit se s ním a vydat se s ním na dobrodružnou cestu. Mohou s ním trpět a zároveň si užívat nesnesitelnou osobnost, jakou je Sherlock Holmes.

Povězte nám víc.

Vztah s Watsonem stahuje Holmese zpátky do lidské sféry, ze které se distancoval po velkou část svého života. Dělá to z něj tak lepšího detektiva a lepší lidskou bytost. Nemyslím tím to, že by Sherlock měl najednou chuť chovat děťátka nebo jíst mražený jogurt. Watson mu dává úžasný dar, více lidskosti. A když jste lidskou bytostí, tím máte větší smysl pro empatii. Proto můžete být lepším detektivem.

Má Sherlock nějaké superschopnosti?

Ne. Jako člověk se drží dost při zemi. Nemá žádný sonický šroubovák nebo nadlidské schopnosti. Nenarodil se s takovými dary. Přichází to spíš s jeho cvičením, než od jeho přirozenosti. Jen se naučil omezit svou chuť předvést se na neobyčejné úrovni, ať už jde o stav meditativní koncentrace nebo o jeho živočišnost, jeho dietu, jeho interakci s dalšími lidmi, jeho užití zákonů časoprostoru, o jeho schopnost dedukování. Sherlock je vlastně člověkem mnohem víc, než si sám přizná.

FOTO: Benedict Cumberbatch a Martin Freeman

Benedict Cumberbatch a Martin Freeman. Zdroj: distributor seriálu

Připouštíte si někdy velká očekávání od fanoušků?

Ne, většinou je vypouštím. Nemarním tím ani jeden úder srdce. Nemůžete se zabývat tím, co očekávají druzí. Jen se podívejte na všechny divoké spekulace o seriálu na internetu. Je to absurdní. Nikdy nám to ale nepřekáží v tom, co děláme. Myslím, že si užíváme vědomí toho, že v nové sérii budou velká překvapení pro diváky. Krásné na tom je, že pokračujeme v předělávání Sherlocka a zůstáváme o krůček před očekáváními. Tahle série fanoušky určitě nezklame. Doufám, že lidé si zkrátka řeknou: „Tohle je úžasný seriál!“

Jak se na roli Sherlocka připravujete?

Je to dřina, ale velmi uspokojující. Dávám si pozor na dietu, medituji, pročítám si knihy a učím se nazpaměť básně a poznávací značky, abych udržel svou paměť ve formě. Moc nemluvím před zrcadlem, ale dělám hodně hlasových cvičení.

FOTO: Sherlock BBC S03

Angličtí gentlemani na tahu. Zdroj: BBC

Jste si se Sherlockem hodně podobní?

Na to se ptejte lidí, co mě znají, například mojí matky nebo bývalých přítelkyní. Asi tam pár podobností bude. Mamka mi říká, že umím být velmi netrpělivý, když hraju Sherlocka. Je to intenzivní postava a to nechci nosit při sobě. Ale všiml jsem si, že moje paměť se vylepšila díky tomu, kolik se musím naučit textu. Také si všímám, že se dívám na boty ostatních lidí a na jejich řeč těla a snažím se z toho něco vydedukovat. Dělám to z profesního zájmu. Ale obávám se, že v tom nestojím za nic.

Jak pociťujete to, že je seriál celosvětově úspěšný?

Je to neuvěřitelné. To, co mě nejvíc zaráží, je, že lidé, kteří pro mě vždy byli velkými ikonami, za mnou najednou chodí a říkají, jak moc se jim to líbí. Například na Zlatých glóbech ke mně přiběhl Ted Danson ze seriálu Na zdraví a řekl: „Panebože, to je Sherlock. Jsi skvělý!“ a já si jen pomyslel, že by to mělo být úplně obráceně.

Bylo to podobné, jako když mi Meryl Streepová řekla: „Miluju Sherlocka.“ Pomyslel jsem si, že to je hrozně zvláštní. Musím pak najít nějakou rovnováhu tím, že jim říkám, jak moc miluju jejich práci a jak celá léta inspirovali mě a mnoho dalších. Mít tak významnou vzájemnou komunikaci je úžasné. Jen skutečnost mít příležitost kontaktovat lidi, kteří mě inspirovali, je opojný pocit.

A nakonec, můžete prozradit, jak Sherlock předstíral vlastní smrt na konci poslední série?
Tady skončíme. (smích) Jestli se na to budete dál ptát, dám si šálek vroucího čaje a naliju vám ho do nahrávajícího zařízení.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Představitel Sherlocka: Učím se nazpaměť básně a poznávací značky