Menu
TOPZINE.cz
Z domova

Přednost z prava na kruhových objezdech byl omyl. Úprava se vrací zpět

Obrovský zmatek vnesla na silnice nová vyhláška ministerstva dopravy, která začala platit od letošního roku. Ta mimo jiné upravovala i přednost na kruhových objezdech, kde v některých případech nově platila přednost zprava. Ministerstvo teď ale pravidla vrátilo do starých kolejí.

Dopravní značka kruhový objezd

Zdroj: Pixabay.com

Dávat na kruháči přednost autům, která na něj přijíždějí. Taková situace mohla nastat, kdyby stávající vyhláška zůstala beze změn v platnosti. Ještě minulý rok byly obce nuceny označit kruhové objezdy značkou Dej přednost v jízdě nebo Stůj, dej přednost v jízdě.

V praxi by to znamenalo, že na kruhovém objezdu, který by nebyl označen značkou upravující přednost, by platila přednost jako na křižovatce, tedy zprava. To by na objezdech, kde jsou lidé zvyklí mít přednost před přijíždějícími auty, vedlo k nebezpečným situacím a nehod. Ministr dopravy Dan Ťok se proto rozhodl vše uvést na pravou míru.

„Zákon o silničním provozu stanovuje podmínku, že značením nesmí být ohrožena bezpečnost a plynulost provozu na pozemních komunikacích,“ řekl Ťok.

„Při stanovování dopravního značení nejen na kruhovém objezdu musí příslušný úřad tuto zásadu respektovat. Z instrukce proto vyplývá, že v naprosté většině případů je nezbytné umístit ke značce Kruhový objezd také značky upravující přednost, tedy Stůj, dej přednost v jízdě nebo Dej přednost v jízdě, aby nebyla plynulost provozu nijak narušena,“ dodal ministr dopravy.

Změna by vedla jenom ke kompikacím

Ministerstvo dopravy se k úpravě rozhodlo především proto, že přednost vozidel nacházejících se na kruhovém objezdu je širokou veřejností vnímána jako standardní a samozřejmá a při neumístění zmiňovaných značek by se mohl kruhový objezd při vyšším provozu ucpávat, což by vedlo k houstnutí a zpomalování dopravy.

„Mrzí mě, že k takovým nejasnostem vůbec došlo. Úředníci dávali do pořádku vyhlášku k silničnímu zákonu a bohužel, u některých částí vznikly nejasnosti až po uvedení do praxe. Řidiči se proto nemusí bát, vydáním metodického pokynu zůstává potvrzena dosavadní praxe, na kterou jsou řidiči zvyklí,“ dodal Ťok.

Na českých silnicích a kruhových objezdech tak nadále platí, že přijíždějící vozidlo na křižovatku bude dávat přednost autům, která po něm jedou.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Přednost z prava na kruhových objezdech byl omyl. Úprava se vrací zpět