Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Přečtěte si exkluzivní ukázku z nového fantasy cyklu Gorian

Redakce

Redakce

19. 10. 2011

OBR: Alfred Bekker - Gorian!Exkluzivně!Ačkoliv se má první díl nového fantasy cyklu Gorian od Alfreda Bekkera na pultech českých knihkupectví objevit až příští týden, redakce magazínu FANZINE.cz už nyní pro své čtenáře zajistila exkluzivní ukázku, kterou nikde jinde nenajdete.

OBR: Alfred Bekker - Gorian

Zdroj: Grada

Na první pohled německý spisovatel Alfred Bekker nabízí svým Gorianem klasickou fantasy, v níž družina odhodlaných hrdinů prochází světem, aby porazila zlo, které jej sužuje. Příběh se však vymyká v detailech. Hlavního hrdinu doprovází například gnóm a kamenný démon. Do cesty se mu staví bohové mrazu, hadí lidé, leviatani, či jiná ještě prapodivnější stvoření, která v tomto žánru příliš často nenacházíme.

FOTO: Spisovatel Alfred Bekker

Zdroj: alfredbekker.de

Alfred Bekker, narozený v roce 1964 v Borghorstu v Severním Porýní-Vestfálsku, patří v Německu k uznávaným autorům, a to nejen na poli fantasy a sci-fi. Svůj první publikovaný román napsal již ve 14 letech. Pod různými pseudonymy vydal několik stovek románů, novel a povídek všech možných žánrů, včetně westernů nebo detektivek.

Českému čtenáři může být znám například pod pseudonymem Neal Chadwick. V posledních letech se věnuje klasické fantasy, kterou píše hlavně pro mladé čtenáře. Trilogie o čaroději Gorianovi v Německu vyšla na přelomu loňského a letošního roku a je zatím poslední vydanou autorovou knižní řadou.

Odveta mrazivých válečníků na sebe nedala dlouho čekat. Na přístaviště se snesla sprška kopí a sekyr. Gorian se vrhl na stranu. Kopí ho minulo o vlásek, ale Gaertha zasáhla do hlavy vržená válečná sekyra. Orxan zavrávoral. Vyrazil se sebe temný dunivý zvuk a zkřivil čelisti. Sekyra mu roztříštila čelo.

Gaerth ji popadl za rukojeť, ačkoli zbraň byla pochopitelně větší než jakákoli sekyra používaná lidskými válečníky nebo dřevorubci, a s výkřikem ji vyrval ze své hlavy. Z čepele kanula mozková hmota. Rozmáchl se a vrhl sekyru zpátky. V té chvíli jej téměř současně zasáhla dvě kopí. Jedno se mu zaseklo do hrudi a druhé do hrdla. Klesl na kolena a ještě spatřil, jak jeho sekyra, jíž mrštil se strašlivou zuřivostí, rozsekla hrdlo jednomu mrazivému válečníkovi na dvě třetiny a srazila jej z lodi do vody.

Třetí kopí proniklo Gaerthovi do rozdrásaných úst a šíjí projelo ven. Z rány vytryskla krev. Umíraje padl na dosud nedostatečně upevněnou bárku, která se pod tímto rychlým nárazem uvolnila a vyrazila do Thisilského zálivu.

Gorian vytasil meč z pochvy na zádech a Astrokord bleskurychle zasvištěl vzduchem. Trefil kopí, které by jinak zasáhlo Beliaka, a proťal je. Dalším seknutím odvrátil útok vržené sekyry. Jakmile se hvězdný kov jeho zbraně střetl s ostřím sekyry, zasršely modravé jiskry.

„Rychle sem!“ zakřičel Beliak.

Spolu s Gorianem se řítili podél mola. Gorian musel ještě odrazit další kopí vržené po něm a srazit je ke straně. Další nepřátelské kopí už naštěstí nedoletělo tak daleko, aby je ohrozilo.

Náhle se Gorian zastavil.

„Na co čekáš?“ vykřikl Adh. „Na to, až nás tu zamordují nebo přemění na nemrtvé? Rychle!“

Gorian svíral Astrokord obouruč a pozoroval, jak se mraziví válečníci vyloďují. Ze zmrzlých Orxanů se vysloveně kouřilo. Ani chladný dech bohů ledu očividně nestačil vytvořit natolik mrazivé podmínky, aby se tato stvoření cítila skutečně dobře. Z jejich těl stoupala pára způsobená magických chladem, který je udržoval zmrzlé až do morku kostí.OBR: Obálka knihy prvního dílu Odkaz hvězdných mečů z cyklu Gorian

Veslice se zasekly v mělkém pobřeží a z nich vyskákaly tucty orxanských mrazivých válečníků. Pokaždé, když jeden z nich skočil z lodního boku, voda zasyčela. Vyráželi barbarské bojové výkřiky a hulákali na sebe doširoka otevřenými hubami, jako by byli smečkou dravců na lovu kořisti.

„Tak poběž!“ křičel Beliak. „S trochou štěstí můžeme utéct!“

Adh ani neuvažoval o tom, že by se společně postavili Organům na odpor. A Gorian musel dát proti své vlastní vůli gnómovi s rozpláclým nosem zapravdu. Zbývala už jen mlhavá naděje, že by snad mohla těmto nemrtvým útočníkům ubrat trochu sil magie lebečního kamene.

Z přistávajících lodí seskakovalo stále více Orxanů začarovaných v mrazivé válečníky a brodilo se poměrně teplou vodou Thisilského zálivu.

Gorian stál strnule s Astrokordem v ruce, s pohledem upřeným na útočníky.

A na šedou mlhu za nimi.

„Tam přichází ještě něco!“ uvědomil si náhle.

Beliak jej chytil za ramena. „Pryč odtud, Goriane! Vezmi si nejrychlejšího koně ze stáje a zmiz odtud co nejdále! Viděl jsi, co udělali s Gaerthem, svým příbuzným! Nikoho nenechají naživu!“ Napřaženou paží ukázal na moře. „A až tě zase vzkřísí, bude z tebe tohle!“

Trilogie Gorian vychází příští týden u nakladatelství Grada. Křest jejího prvního dílu Odkaz hvězdných mečů proběhne na 21. Podzimním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě, kde se v sobotu 22. října ve 12 hodin na stánku nakladatelství můžete setkat s překladatelkou knihy Ivou Oxböll, redaktorkou Danou Martinovou a zvláštním hostem, který vystoupí ze stránek knihy – samotným hlavním hrdinou Gorianem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Přečtěte si exkluzivní ukázku z nového fantasy cyklu Gorian