Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Prahu roztančí holandští Prodigy. Kraak & Smaak jsou křupaví a lahodní

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

7. 6. 2012

Jejich název znamená v holandštině křupavý a lahodný a v médiích bývají přirovnáváni k The Prodigy. Sami Kraak & Smaak by svůj styl hudby přirovnali ke všemu možnému – funky, hip-hopu, elektru, ale hlavně breakbeatu. A chystají se do Prahy, na festival United Islands.

Kraak & Smaak sklízejí přirovnání k The Prodigy nebo The Chemical Brothers. Zdroj: United Islands

Ti, kteří Kraak & Smaak už dlouho znají, potřebují vědět vlastně jediné – 23. června přijede toto holandské trio do Prahy a ve 20:45 zahraje na Střeleckém ostrově v rámci festivalu United Islands. Vstupné je zdarma, což je o to větší důvod, proč na Oscara de Jonga, Marka Knepperse a Wima Pluga zajít.

Informace k festivalu United Islands 2012:
Účinkující: Kraak & Smaak (Nizozemí), Zapaska (Ukrajina), Röövel Ööbik (Estonsko), Baron Bane (Švédsko), WWW (ČR) a další
Datum: čtvrtek 21. – sobota 23. června 2012
Místo: ostrovy a prostranství při řece Vltavě, Praha
Vstupenky: vstup je zdarma

Pokud vám toto spojení, které znamená křupavý a lahodný, nic neříká, pořád existuje několik důvodů, proč na Kraak & Smaak zajít. Magazín IDJ je například už dříve označil za „kapelu, kterou musíte vidět naživo“. Podobně mluví i sám Wim Plug.

„Původně jsme si říkali‚ tak uděláme pár koncertů jen jako promo a zkusíme to, třeba to půjde. A když ne, tak to necháme být. Jenže je na tom vtipné, že jsme najednou zjistili, jak je živá show výjimečná. Holandský tisk nás oslavoval. A tak jsme se rozhodli v tom pokračovat a stát se skvělou kapelou naživo. Je to vážně zábava,“ uvedl pro About.com.

[youtube_660]AYeTwfyx0nw[/youtube_660]

Toto muzikantské a producentské trio pochází z Leidenu a své první singly začalo vydávat v roce 2003 na britském labelu Jalapeño Records. Hned na začátku zaujalo několik DJů z Radio One, což mu zajistilo turné po Americe i Austrálii. Když pak vydalo své debutové album Boogie Angst, fanouškovská základna se mu ještě rozšířila. Vystoupilo na festivalech Pinkpop nebo SXSW v Austinu.

Čtěte více: Na United Islands 2012 vystoupí také ukrajinské indie nebo izraelský rock

„S Markem se známe asi 18 let,“ přibližuje začátky Kraak & Smaak Plug. „Poznali jsme se, když jsme začali na tom samém místě DJovat a já začal chodit se sestrou jeho přítelkyně. Navíc se nám líbila stejná hudba a i jiné věci, a tak jsme se stali přáteli.“

Dlouho spolu plánovali, že jednou budou dělat společnou muziku – pořád byli totiž jen DJs a pouštěli tak hudbu někoho jiného. „Znali jsme ale někoho v Lyndenu (americké město ve státě Washington, pozn. red.), kdo právě začal dělat producenta, a tak jsme to zkusili. Nahráli jsme několik skladeb, poslali jsme je vydavatelům, kteří se nám líbili, a v Jalapeño byli první, kdo se ozval,“ vzpomíná Plug.

[youtube_660]csh0Z3isiI4[/youtube_660]

Pak už následovalo druhé album Plastic People s hitem Squeeze Me a loni v květnu vyšlo Electric Hustle. Na něm patří mezi nejlepší písně Dynamite nebo třeba Built For Love, na které se podílela i houseová legenda Romanthony (spolupracoval například s Daft Punk).

S tím vším by pravděpodobně Kraak & Smaak měli přijet na United Islands. A pokud teď přemýšlíte, jak svým známým říct, že na ně plánujete zajít, výslovnost těchhle Holanďanů je jednoduchá – prostě krák end smák, s patřičným holandským zachrochtnutím. „Pěkně to zní. I když nejdřív nás vůbec nenapadlo, že Američané a Angličané to budou číst jako crack and smack,“ směje se Wim Plug.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Prahu roztančí holandští Prodigy. Kraak & Smaak jsou křupaví a lahodní