Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Praha přivítá operu Red Cliff. Národní divadlo v hávu asijské kultury

David Mičke

David Mičke

4. 7. 2012

Repertoár Národního divadla na začátku července provětrá tradiční čínská opera. Slovutná česká scéna přivítá inscenaci Red Cliff, vytvořenou na motivy staré čínské literatury. Režie se zhostí autor choreografie pekingských olympijských ceremoniálů.

Výtvarná složka čínského divadla bývá strohá, u Red Cliffu by to mělo být naopak Zdroj: narodni-divadlo.cz

Soubor pekingské opery se v Praze předvede po čtyřiceti letech. Národní Divadlo ve spolupráci s Wu promotion připravilo dvě představení opery Red Cliff, která skrývají dílo tradiční čínské literatury. O jeho současnou adaptaci se postaral spisovatel Cchaj Fu-čchao.

K létu: Metropolitní léto hereckých osobností je v plném proudu

Red Cliff čili Rudý útes pochází z literární sbírky The Legend of Three Kingdoms ze 14. století. Vyprávění je zasazeno do neklidných časů Tří říší. Středobodem předvedeného příběhu bude bitva u Rudého útesu, kde se dvě říše spojily, aby porazily království Wu.

Pro českou kotlinu nevídaný spektákl

Inscenace vznikla pod křídly Divadla pekingské opery a Národního centra múzických umění. Režie se zhostil Čang Ťi-kang, který vytvořil choreografii pro zahajovací a závěrečný ceremoniál olympijských her 2008 v Pekingu.

Na rozdíl od klasické minimalistické čínské scény disponuje výtvarná platforma Red Cliffu bohatou výpravou. Jak sami tvůrci tvrdí, odráží ducha doby. Představení tak budou obohacena o určitou míru vizuálních a zvukových efektů z dnešní kinematografie.

Pro diváky je připravena nevídaná podívaná

Středoevropské turné, které se táhlo přes Budapešť a Vídeň, bude zakončeno v pražském Národním divadle. Tento exkurz do světa asijské kultury bude divákům přístupný v pondělí 9. a úterý 10. července.

Red Cliff

Kde: Národní Divadlo

Autor: Cchaj Fu-čchao

Režie: Čang Ťi-kang

Kdy: pondělí 9. a úterý 10. července

Vstupné: 30–880 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Praha přivítá operu Red Cliff. Národní divadlo v hávu asijské kultury