Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Poznejte nejmorbidnější muzea světa. Od ostnatého drátu k parazitům

Redakce

Redakce

9. 2. 2013

Na začátku sběratelské aktivity je zájem, vědecké zaujetí nebo prostě jenom náhoda. Každé z následujících muzeí vzniklo jinak, přesto je něco spojuje. Jsou zaměřena na takové věci, o kterých většina lidí nemá chuť debatovat.

Morbidní muzea se točí okolo toho, čeho se lidé většinou bojí nebo v nich budí přinejmenším respekt. Existuje muzeum smrti, mučení, parazitů. Svého muzea se dočkala i pseudovědecká disciplína věnující se zvířatům, jež většinou ani neexistují.

Muzeum Josepha Gliddena, DeKalb, USA

OBR: Muzeum ostatého drátu

U zrodu ostnatého drátu byla obyčejná sponka do vlasů. Zdroj: rushcountry.org

Ostnatý drát změnil tvář amerického západu a našel využití ve válečných operacích. Sbírá jej tolik nadšenců, že byla založena asociace sběratelů. Ostnatému drátu je věnováno hned několik muzeí v USA. Muzeum v DeKalb se zabývá jeho vynálezcem Josephem Gliddenem, který v roce 1873 našel zajímavý způsob jak zamezit přístupu dobytka na vlastní dvorek.

Muzeum smrti, Hollywood, USA

OBR: Muzeum smrti v Hollywoodu

Vstupní brána do Muzea smrti v Hollywoodu. Zdroj: museumofdeath.net

JD Healy a jeho manželka Cathee Shultz založili muzeum smrti v bývalé márnici v San Diegu v roce 1995. Později je přestěhovali do Hollywoodu, kde si nyní můžete prohlédnout expozici tvůrčích prací sériových vrahů, fotky zločinů Charlese Mansona, videa z pitev, předměty z pohřebních společností. Vystavena je dokonce hlava sériového vraha.

Muzeum soudnictví, Rothenburg, Německo

OBR: potupné masky v muzeu soudnictví v Rothenburgu.

Pozornost v rothenburském muzeu je věnována také trestům, jako jsou pranýř nebo potupné masky. Zdroj: tripadvisor.com.au

Historii soudnictví, práva a trestu od středověku do 19. století se věnuje rothenburgské muzeum. Sbírka obsahuje množství předmětů spojených s mučením a tělesnými i smrtelnými tresty. V expozici jsou popsány zajímavé kriminální případy, policejní rozkazy a průběhy trestního řízení.

Muzeum parazitů, Tokio, Japonsko

OBR: Suvenýry z muzea parazitů

V obchodě se suvenýry tokijského muzea nekoupíte nic, na čem by nebyl obrázek parazita. Zdroj: kiseichu.org

Muzeum parazitů se důkladně věnuje vědecké činnosti. Jeho zakladatel Satoru Kamegai strávil celý život studiem parazitů. V muzeu založeném v roce 1953 tak najdete 45 000 předmětů. Stěžejními exponáty jsou devět metrů dlouhá tasemnice a žábrohlíst dvojitý – poměrně romantický parazit, jenž je extrémně monogamní a vysloužil si pozici v logu muzea.

Muzeum kryptozoologie, Portland, USA

OBR: Otisk stopy Yettiho.

Otisk stopy yettiho. Už věříte, že existuje? Zdroj: cryptozoologymuseum.com

Mořskou pannu, exkrement yettiho a repliku Lochnesské příšery. To vše a mnohem více vám ukážou v kryptozoologickém muzeu v Portlandu. Loren Coleman podobné předměty sbírá, vědecky se jimi zabývá a také hojně vystupuje v televizních pořadech týkajících se tvorů, o nichž je málokdo ochoten přiznat, že věří v jejich existenci.

Muzeum zločinu, Londýn, Velká Británie

OBR: Dopis Jacka Rozparovače

Dopis z londýnského muzea zločinu připisovaný Jacku Rozparovači. Zdroj: wikipedia.org

Scotland Yard v roce 1874 začal shromažďovat předměty spojené s důležitými případy, důkazy, zbraně, dokumenty. Vznikla tak bohatá sbírka, která je umístěna v jeho londýnské hlavní budově na Victoria Street. Muzeum je uzavřeno pro veřejnost, jedná se o muzeum policistů pro policisty. Přesto se stává, že i samotní policisté v expozici omdlí. Z toho se dá usuzovat, že jde o zážitek, jenž většina z nás ráda oželí.

Muzeum mumií, Guanajuato, Mexiko

OBR: Mumue v Guanajuatu

Muzeum mumií v Guanajuatu. Zdroj: mumiasdeguanajuato.gob.mx

V mexickém Guanajuatu byla při morové epidemii v roce 1833 těla obětí pohřbívána do tzv. pantheonu Santa Paula. O 32 let později byla v tomto prostoru objevena mumie. Přirozeně mumifikovaná těla vyvolávala pozornost veřejnosti, a proto byla vystavena. Expozice více jak stovky těl mumifikovaných přirozeným procesem ukazuje nejmenší mumii na světě a také řadu mumií lidí pohřbených při morové epidemii zaživa.

O dalších bláznivých muzeích, tentokrát zaměřených na jídlo, si můžete přečíst v tomto článku.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Právě čtete

Poznejte nejmorbidnější muzea světa. Od ostnatého drátu k parazitům