Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Na Pottermore jsme vyzkoušeli, jak se žije v Bradavicích

Redakce

Redakce

20. 9. 2011

FOTO: Harry Potter!Reportáž!Literární matka Harryho Pottera J. K. Rowlingová vždycky uměla svůj talent prodat. Její nejnovější počin, internetová stránka Pottermore, je toho důkazem. Mladý čaroděj ještě neřekl své poslední slovo a já měla možnost být u toho.

FOTO: Sněžná sova

Ve velkoobchodě Mžourov si můžete pořídit třeba sněžnou sovu, Zdroj: sxc.hu

Uprostřed prázdnin, 31. července, začala mezi fanoušky sedmidenní pranice o to, kdo získá přístup na Pottermore dříve než ostatní. Každý den byla na pottermorském blogu zveřejněna soutěžní otázka, která měla nadšence zavést ke kouzelnému brku. Pak už jen stačilo brk přimět, aby vás zapsal jako budoucího studenta Bradavic.

Vítejte ve škole čar a kouzel v Bradavicích

Před několika dny mi sova konečně přinesla uvítací e-mail, a já se mohla pustit do zkoumání stránky. Přivítala mě zdobená kovová brána s emblémy všech sedmi knih série. Zatím je dostupný jen díl první, Harry Potter a kámen mudrců. Na nic jsem nečekala a započala svou magickou cestu napříč příběhem.

Naprosto mě uchvátila grafická podoba Pottermore. Společnost Sony, která na tomto projektu s J. K. Rowlingovou spolupracovala, si dala opravdu záležet. Důležité momenty knihy doprovází půvabné ilustrace dokreslující kouzelnou atmosféru. A když budete pozorní, nějaké objekty vám vyjeví bonus v podobě poznámek samotné Rowlingové.

Čtěte také: J. K. Rowlingová odhaluje tajemství chystaného serveru Pottermore

Chcete se dozvědět víc o hůlkové magii? Jak studenti v minulosti cestovali do Bradavic a proč se nyní používá tak mudlovský prostředek, jako je vlak? Nebo vás zajímá životní příběh Minervy McGonagallové, jak se seznámili Dursleyovi či jak je to s kouzelnickým oblečením? Pak je Pottermore pro vás tím pravým místem.

FOTO: Bradavice - interiér

Rowlingová umožňuje fanouškům spatřit Bradavice v jiném světle, Zdroj: commons.wikimedia.org

Rowlingová se rozhodla odměnit své fanoušky a zároveň využít spousty poznámek k postavám i ději, které se v knihách nikdy neobjevily. Právě tohle mě na Pottermore lákalo nejvíc a opravdu jsem se dozvěděla spoustu nových informací. Na druhou stranu jich k prvnímu dílu není mnoho, což je nejspíš dáno menším obsahem Kamene mudrců.

Procházela jsem kapitolu po kapitole, osvěžovala si děj a zároveň jsem se stala jeho součástí. Sova mi doručila dopis z Bradavic, s Hagridem jsem byla nakupovat v Příčné ulici a navštívila Gringottovy. Pak následovala koupě hůlky, samozřejmě u Olivandera. Stačilo odpovědět na sérii otázek a hůlka padnoucí jen mně byla na světě.

Já, moudrý klobouk z Bradavic, ti řeknu, co tě čeká

Vlakem z nástupiště 9 a ¾ jsem dorazila do školy a ve Velké síni mě čekalo rozřazování. Moudrý klobouk mi položil několik otázek a pak mě poslal do Mrzimoru. Po spoustě nových informací o své koleji z pera Rowlingové jsem se konečně mohla pustit do studia. Vyzkoušela jsem si přípravu lektvaru a naučila se zaklínadlo Alohomora.

FOTO: Bradavický spěšný vlak

Proč se do školy čar a kouzel cestuje mudlovským prostředkem?, Zdroj: commons.wikimedia.org

Pomalu jsem přicházela na kloub záhadě, co bylo v umolousaném balíčku v trezoru 713 u Gringotových, a bedlivě sledovala Snapea, jestli nemá něco za lubem. Setkání s Chloupkem a horským trolem neprobíhalo vůbec hladce. Zato jako chytač famfrpálového družstva jsem si vedla lépe. Celé noci jsem strávila v opuštěné učebně u zrcadla z Erisedu. A po výletě do Zapovězeného lesa jsem se pustila padacími dveřmi a ještě dál. Musela jsem chytit okřídlený klíč a přijít na to, který z lektvarů mi umožní projít ohněm. A na konci na mě čekal muž se dvěma obličeji.

Něco jako Facebook pro fanoušky Pottera

Pottermore nenabízí jen poněkud jiný čtenářský zážitek. Jako člen své koleje získáváte body a pomáháte získat školní pohár. Učíte se připravovat lektvary a používat zaklínadla. Přidáváte si přátele a můžete s nimi soupeřit o body v kouzelnickém souboji. A je tu také prostor pro publikování svých fan art děl. Jako místo setkávání potterovských fandů geniální.

Stránka je však zatím v beta verzi a na některých věcech je to znát. Tak třeba příprava lektvarů není ani zdaleka tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát. Pottermore zatím nemá žádné ozvučení, i když by to výrazně podpořilo atmosféru. A verze v češtině je v nedohlednu.

Snad se ale do října, kdy bude stránka zpřístupněna všem, podaří všechny nešvary vychytat. Byla by škoda, kdyby tenhle klenot pro pottermaniaky nebyl dostatečně vybroušený. Těšte se!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na Pottermore jsme vyzkoušeli, jak se žije v Bradavicích