Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Poslední pokušení Krista na DVD: Ukřižování, jak jej neznáte

Jiří Tichý

Jiří Tichý

17. 12. 2011

Nejen Mel Gibson se snažil zachytit hloubku Kristova bolestného vykoupení lidského rodu. Čtrnáct let před šíleným Melem natočil jeden z největších filmových velikánů, Martin Scorsese, kontroverzní snímek Poslední pokušení Krista.

Trpící Willem Dafoe s trnovou čepicí a křížem kráčí vstříc svému osudu. Zdroj: youtube.com

Začněme netradičně referencí. V roce 2006 byl časopisem Entertainment Weekly zvolen film o duševním rozpoložení nejznámějšího spasitele lidstva šestým nejkontroverznějším filmovým dílem, které způsobilo rozpory a diskuze po celém světě.

Roli Ježíše odmítl Robert De Niro. Je to trochu škoda, protože by mnoho lidí jistě zajímalo, jak by vypadal na kříži.

Režisér Martin Scorsese si o takové hodnocení řekl samotným tématem. Náboženství a křesťanství především bude vždy téma, o kterém se budou vést dlouhé a vášnivé debaty. Svědčí o tom mimo jiné i vítěz výše zmíněného žebříčku, kterým je další snímek mající v hlavní roli božího syna, Gibsonovo Umučení Krista.

Po Kristovi si Willem Dafoe střihl i Antikrista. O dvacet jedna let později s Larsem von Trierem

Na rozdíl od Mela Násilníka Gibsona použil Scorsese jako předlohu jinou knihu, než tu svatou. Scénář vzešel ze slavného filozoficko-teologického románu Nikose Kazantzakise. Už samotný román vzbuzoval velké emoce, hlavně u fundamentálních křesťanských skupin, a když se hollywoodské studio rozhodlo knihu převést na plátno, vlna odporu nabrala na síle.

Scorsese nakonec snímek natočil a ten se těší chvále snad ze všech stran (kromě Vatikánu a podobných zřízení). Ježíšův příběh vypráví od osvícení bohem, přes získání davů až k finálové katarzi a samotnému ukřižování.

Hlavní role se ujal Willem Dafoe a jeho hereckému výkonu nelze nic vytknout, jen snad, že pro postavu Krista by se hodil jiný herec lépe. Není snadné ztotožnit si Defoa a Ježíše do jedné osoby a pro současného filmového fanouška, který viděl Umučení, bude těžké od něho odhlédnout a vychutnat si Poslední pokušení Krista tak, jako když mělo svou premiéru.

Přebal DVD i s trpitelem

Problémem může být i délka, která přesahuje dvě a půl hodiny. Tempo je proto oproti dnešnímu standardu výrazně pomalejší a divák může snadno ztratit zaujetí a začít se budit. Naopak z pohledu vizuálního se jedná o jeden ze skvostů filmové historie a jen hnidopich by našel nějakou tu vadu na kráse. Některé kompozice scén jsou dokonce inspirovány starými holandskými malířskými mistry, jejichž krásu už prověřilo několik století.

DVD

Leskle stříbrný přebal optického disku zaujme na první pohled. Velkou zásluhu na tom má detail hlavy Willema Defoa s trnovou korunou a stékajícími kapkami krve. Uvnitř na zájemce čeká kromě samotného DVDčka jen citát autora předlohy a několik obrázků. Ani mezi jedničkami a nulami se nenajde nic moc navíc. Kromě filmu ve dvou 5.1 Dolby Digital zvukových verzích a českých titulků se tvůrcům žádný bonus nepodařilo najít.

Poslední pokušení Krista (The Last Temptation of Christ)

Drama
USA / Kanada, 1988, 164 min

Režie: Martin Scorsese
Hrají: Willem Dafoe, Harvey Keitel, Verna Bloom, Barbara Hershey, Roberts Blossom, Gary Basaraba

Zvuk: český, anglický
Titulky: české
Bonusy: žádné

Hodnocení filmu: 3***
Hodnocení DVD: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Poslední pokušení Krista na DVD: Ukřižování, jak jej neznáte