Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Poslední den ve Varech: Kdo by odolal Světákům a béčkům ze 70. let?

Sobota 9. července, poslední den letošního filmového festivalu v Karlových Varech. Všechny projekce se už opakují, Křišťálové glóby se leští, a kdo chce vidět vítěznou Nickyho rodinu, doufá, že předpovídané bouřky minou letní kino.

česká komedie Světáci

Elegantní dámy z velkého světa, Zdroj: distributor filmu

Dnes se podruhé a naposled v Karlových Varech promítala legendární česká komedie Světáci režiséra Zdeňka Podskalského. Tímto si zavzpomínáme na pátek, kdy se před druhou hodinou odpoledne sešly před karlovarským Městský divadlem herečky Jiřina Bohdalová, Jiřina Jirásková a Iva Janžurová, které letos slaví kulatiny a dohromady je jim 230 let.

Před uvedením komedie, které mělo malé zpoždění, byly herečky slavnostně vyzvány na pódium, kde sklízely několikaminutový potlesk ve stoje. Jiří Bartoška uvedl film, který podle jeho slov léta trhá divácké srdce a bránice a s laskavým svolením přítomných dam si ho dovolil přejmenovat na Světačky.

Bartoška se i hereček ptal, zda už v roce 1969 tušily, že natáčí tak úspěšný film. Iva Janžurová už na podobný dotaz včera odpověděla záporně, ale teď jí dochází, že si toho vědoma byla. Svojí odpovědí pobavila Jiřina Jirásková: „Ano, tušila jsem to. Vždy, když něco točím, je to úspěšné.”

Světáci (Světáci, Československo, 1969)

Samotný film Světáci není třeba příliš představovat: Patří mezi nejúspěšnější české komedie. Vypráví o třech venkovských fasádnících (Jiří Sovák, Vlastimil Brodský, Jan Libíček), kteří se rozhodnou užít si noční život v Praze. Elegantní chování a bonton je jim však cizí. Naštěstí se jich ujímá Kristián Oldřich Nový, který má eleganci v malíčku, vyzná se v lidské psychologii a hlavně je pro něj velká výzva své svěřence mnohému naučit. Během večera, kdy se pánové usadí do lepší společnosti, poznávají tři elegantní dámy, se kterými začnou nenuceně konverzovat, aniž by tušili, že podobně jako oni, si na světáky pouze hrají…

Komedie Světáci (chcete-li Světačky) je velmi oblíbená především kvůli bezchybným komediálním výkonům šesti hlavních představitelů. Během promítání filmu se sál nejhlasitěji smál a tleskal u závěrečného dialogu, kdy všichni předvádějí svůj intelektuální přesah. Výrazná byla hlavně Božka Jiřiny Bohdalové a její velký vzor Marie Curie -Sklodowská a Zuzana Ivy Janžurové, která při večeři upozorňuje na nebezpečí zhoubné leukémie a apendixu. Předpokládám, že jen nepatrná menšina diváků komedii Světáci viděla nyní úplně poprvé, ale těm lze jen upřímně závidět.

 

Hodnocení: 5*****

 Po skončení filmu následoval ještě delší potlesk než na začátku, herečky s patřičným dojetím děkovaly a Iva Janžurová část potlesku věnovala svým hereckým kolegům, kteří se na nás seshora dívají.

Platónská akademie (Akademia Platonos, Řecko / Německo, 2009)

Platónská akademie je promítána v rámci sekce Mladý řecký film. Děj filmu se odehrává převážně na malé křižovatce v Platónově akademii, kde jsou v okolí tři obchody a jeden pes. Jeden z obchodů patří Stavrosovi (Antonis Kafetzopoulos), jehož opustila žena. Stavrosova matka je po mrtvici, a vyžaduje synovu celodenní péči. Stavros a jeho přátelé tráví čas klábosením, počítáním Číňanů, kteří si zařizují vlastní obchod v ulici naproti, dohadují se o tom, na koho zaštěká pes – zda pouze na Albánce nebo na normální lidi

Ačkoli se způsob, jak Stavros tráví dny, zdá velmi poklidný, má problémy s nespavostí a cítí se nějak nešťastný. Jednoho dne kolemjdoucí Albánec pozná ve Stavrosově matce svoji dávno ztracenou matku a od této chvíle s ním začne Stavros nedobrovolně trávit čas…

Platónská akademie je hořkosladká komedie o rasových předsudcích, pevnosti přátelství, nenaplněné lásce a národní hrdosti se sympatickým, výrazným představitelem hlavní role typicky řeckého vzhledu. První půlka může trochu připomínat Big Lebowski bratří Coenů, hlavně kvůli komickým situacím vycházejících z nicnedělání, dočkáme se však i velmi laskavého humoru.

Hodnocení: 4****

Cormanův svět (Corman’s World: Exploits of a Hollywood Rebel, USA, 2011)

Cormanův svět je dokument o legendárním producentovi a režiérovi Rogeru Cormanovi, jenž v dubnu oslavil pětaosmedesátiny a loni se dočkal v rámci cen americké Akademie i ocenění za celoživotní dílo. Corman od počátku 50. let do současnosti vyrobil téměř čtyři sta filmů a režíroval jich více než padesát. Dokument komentují takové osobnosti jako například Jack Nicholson (ten nejčastěji a s největším dojetím), Martin Scorsese, Eli Roth, Ron Howard či Quentin Tarantino.

V dokumentu se dozvíme, že Cormanovy béčkové filmy se žraloky inspirovaly slavné Čelisti, Trip a Divocí andělé zase inspirovaly Bezstarostnou jízdu. Na dokumentu jsou nejlepší prostřihy z Cormanových béčkových filmů, hlavně při závěrečných titulcích doprovázené hudbou od Ramones. Pro milovníky béček, kteří nepotřebují příběh, a charismatického Jacka Nicholsona je to povinnost.

Hodnocení: 4****

Od šesti hodin začalo slavnostní vyhlášení křišťálových glóbů a poté promítání Půlnoci v Paříži režiséra Woodyho Allena. Od jedenácti hodin večer je možnost naposledy se přesunout do letního kina na vítězný film, který získal diváckou cenu deníku Právo, jímž je Nickyho rodina režiséra Matěje Mináče. Uvedena bude v anglické verzi s českými titulky. Je to poslední film, který lze letos ve Varech vidět, a na další se můžeme těšit zase za rok.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Poslední den ve Varech: Kdo by odolal Světákům a béčkům ze 70. let?