Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Pop rocková naděje Czech It: Od koncertu s Rybičkama 48 jsme čekali víc

Hana Dittrichová

Hana Dittrichová

4. 3. 2012

!Exkluzivní rozhovor!Mladou pop rockovou kapelu Czech It! jste mohli slyšet na posledním ročníku Rock for People a nedávno se ukázali vedle kapel UDG, Rybičky 48 nebo Jaksi Taksi na Vánočním festu v pražském Retru. Co bude dál a jak jim to ve čtyřech šlape? Na otázky TOPZINE.cz odpovídala zpěvačka Lucka, houslistka a basačka Rúťa, kytarista Romča a bubeník Dáňa.

Czech It! Zdroj: archiv kapely

Jako datum narození byste v profilu kapely Czech It! našli den jejich prvního koncertu, který se konal v únoru loňského roku. Velkou zkouškou pro skupinu ale byl koncert v benešovském klubu Atlas. Obstála a od té doby se kapela zúčastnila několika soutěží, mezi nimi například ProRock, kde si vybojovala divokou kartu poroty, která ji dostala na Vánoční fest v Retru. Díky vítězství v soutěži Starter Live XT3 se Czech It! dostali na Jam & Talent Stage na loňském festivalu Rock for People.

Při zkouškách údajně víc jíte než hrajete. Co je na tom pravdy? Nebudou mít holky velký zadek?

Naše zkoušky jsou takové obyčejné. Sejdeme se, zapojíme aparaturu, přehrajeme celý playlist, občas zkusíme nějakou novou skladbu. Konzultujeme nové nápady a přemýšlíme, jak by naše písničky zněly ještě líp. To je ta oficiální část, teď jak to vypadá doopravdy: na každé zkoušce hrozně moc jíme, holky vždycky před zkouškou vykoupí celý obchod a vůbec nám nedělá problém to všechno sníst. O váhu se moc nestaráme, jsme gurmáni a nebráníme se tomu, i když nějakou tu poznámku na účet Lucčiny a Rútiny linie si kluci nikdy neodpustí.

Na soutěži RockPro jste se nečekaně ocitli mezi metalisty. Jak na tuto akci vzpomínáte?

Když jsme tam přijeli, připadali jsme si jako v pekle, všichni byli v ghotic oblečení, okolo nás jeden metalista vedle druhého, měli na sobě dlouhé černé kabáty. Nejdřív jsme chtěli utéct, ale řekli jsme si, že to zvládneme. Pak jsme začali hrát a bylo to fajn, lidi nás poslouchali, pařili. Jako soutěž jsme to moc nebrali a porotci asi taky ne, půlka z nich při vystoupení hrála fotbálek, jeden byl úplně opilej. Ale užili jsme si to.

Kapela Czech It! je neblaze proslulá mezi zvukaři. Kromě běžných nástrojů, které jsou skoro v každé skupině, mají také akustickou kytaru, housle a piáno. A takové nástroje jen tak někdo zvučit nechce.

Dvě holky, dva kluci. Je mezi vámi něco víc než jen přátelství a hraní v kapele?

Práskneme to. Když jsme s kapelou začali, Lucka s Dáňou spolu asi šest měsíců chodili, ale pak se rozešli. To byl asi nejkrizovější moment kapely, měli jsme obavy, jestli to ustojíme. Zezačátku to bylo divné, ale nakonec jsme to zvládli. Nejsme jako ABBA. Jsme hodně silná sestava a jen tak něco nás nerozdělí.

Jak jste si užili Vánoční fest v Retru s kapelami jako UDG, Rybičky 48 nebo Jaksi Taksi?

Na ten koncert jsme se hodně těšili, byla to určitě zajímavá zkušenost. Bohužel jsme ale hráli jako první, takže lidi sice v klubu byli, ale ještě nebyli ve správné náladě na paření. Byli jsme trochu nervózní a nevěděli jsme, jestli se jim to líbí nebo ne. Popravdě, čekali jsme od té akce trochu víc.

Kde vidíte kapelu za pět let?

Máme velké ambice. Rádi bychom se dostali na SázavaFest, který se koná v našem regionu, kde máme i nejvíc fanoušků. Velkým snem Dáni je zahrát podobně jako Charlie Straight na Českém slavíkovi, ukázat se před všemi umělci, kteří se tam sejdou. Rádi bychom se vydali i na nějaký koncert do zahraničí, možná do Německa, do Anglie. Uvidíme.

Podívejte se také na další české hudební naděje

Teď se všichni musíme soustředit na maturitu, která celou kapelu čeká letos. Pak si dáme chvilku volno a zase se pustíme do tvrdé práce. Rádi bychom natočili album, ale nejprve musíme sehnat finance.

Proč by vás lidé měli poslouchat? Co je na vaší hudbě tak dobrého?

Máme zajímavou hudbu a děláme to pro lidi, hraní nás baví. Co je na naší hudbě tak dobrého? Asi my! Jsme mladá kapela a za rok hraní jsme toho dokázali mnohem víc než jiné skupiny. Hrajeme skladby, které mohou zaujmout starší i mladší generaci, často od porotců i fanoušků slyšíme, že zapojit housle byl skvělý nápad. Jsme originální a umíme při koncertě vyvolat skvělou náladu, umíme naše skladby podat s lehkostí a s nadšením.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pop rocková naděje Czech It: Od koncertu s Rybičkama 48 jsme čekali víc