Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Pokračování 2Bobule je spíš jako vyčpělé víno

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

26. 10. 2009

hadek-langmajerPojďme se vrátit na jižní Moravu! Do kraje výborného vína, zelených luk a dějiště pokračování úspěšného filmu Bobule! Tentokrát ale na vás čeká trochu vyčpělejší odrůda s nevýrazným závěrem a vybledlou barvou.

Zdroj: Distributor filmu

Zdroj: Distributor filmu

Jednoznačně se zde nabízí srovnání s prvními Bobulemi, které ještě natočil talentovaný Tomáš Bařina. Líbily se nám díky moravské atmosféře, pomalému plynutí děje a inteligentním vtípkům. O čem ale byl první film, o tom si jeho pokračování může nechat jen zdát. Na režisérské křeslo se posadil Vlad Lanné a natočil snímek „na přání“ – vyloženě zaplacený jen kvůli očekávaným výdělkům (aneb přibližme se hollywoodskému „když to fungovalo poprvý, tak si nahrabem ještě jednou“).

A tak jsou 2Bobule jen jakýmsi pokusem o situační komedii, která je ovšem vtipná až ke konci, a to jen když se jí zachce. V jedničce se dali Honza (Kryštof Hádek) a Klárka (Tereza Voříšková) úspěšně dohromady, děj dvojky by se dal vzdáleně chápat jako krize jejich vztahu. Na Moravu k nim totiž přijede kamarád Jirka (Lukáš Langmajer), který má v patách rozzuřeného mafiána (Jiří Krampol). Rozzuřeného proto, že ho nechtěně učinil dědečkem. A tak místo abyste si užívali slunnou pohodu či pohled na šťavnaté víno, musíte přihlížet trapným eskapádám Jiřího Korna alias vrahouna, kterého najal ten legrační pán mafián. Ze snímku zaměřeného na atmosféru a celkový dojem tak vznikla taškařice, v níž se hraje vyloženě na scény.

Zdroj: Distributor filmu

Zdroj: Distributor filmu

A přitom to je zajímavé – tentokrát šlo tvůrcům čistě a jen o to, vydělat peníze, tudíž nalákat do kin ještě víc lidí. Přitom je takto rozkouskovaný film, který dohromady nedává žádnou výraznější myšlenku, spíš otráví a určitě je nepřiměje doporučit ho dál svým známým.

Nechci ale nijak křivdit hercům – ti se snaží jako v předchozích Bobulích, a dokonce je Jiří Krampol i nadmíru zábavný. Problém ovšem leží na hlavě scénáristy a režiséra. Dvojka skutečně není o nějakém celku, ale o scénkách. A ty jsou sem tam dobré a sem tam příšerné. Proč se Honzovi zjevuje dědeček a plácá totální nesmysly? Proč tu neustále glosuje Jan Skopeček, když to není ani vtipné, ani moudré, bohužel ani odpustitelné? A především proč do děje zapojili absolutně nesmyslnou zápletku s mafiány? Nakonec je snímek tak málo uvěřitelný, dávající smysl či přirozený, že vás jeho sledování tak akorát otravuje. Scénárista Tomáš Holeček se ovšem podílel i na Rafťácích nebo seriálu Comeback. Což by leccos vysvětlovalo.

Zdroj: Distributor filmu

Zdroj: Distributor filmu

Najde se zde ale i pár potěšujících momentů. Herci se skutečně snaží, Lukáš Langmajer předvádí chraplák neuvěřitelně podobný jeho bratru Jiřímu a pan Krampol rozvalený v hlíně a s enormní kocovinou je nadmíru roztomilý. Skupina Kryštof, která se podílela na prvních Bobulích, naštěstí zůstala zachována i zde. Titulní písnička „cyRano“ je chytlavá a opět se složitým textem, který ale jako celek dává jednoduché poselství.

Jestli se vám jednička líbila, klidně si na pokračování do kina zajděte. Možná zase rádi uvidíte své oblíbené herce a krajinu. Možná ale taky budete zklamáni radikální změnou podoby snímku, který ještě klesl ve věkovém zaměření. Ať žijí Rafťáci a 2Bobule.

2Bobule

Komedie
Česko, 2009, 94 min

Režie: Vlad Lanné
Hrají: Kryštof Hádek, Tereza Voříšková, Lukáš Langmajer, Lubomír Lipský st., Jiří Krampol, Jana Švandová, Miroslav Táborský, Václav Postránecký, Jiří Korn, Marian Roden, Jana Pidrmanová, Jan Skopeček, Jan Antonín Duchoslav, Alice Šnirychová

Hodnocení: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pokračování 2Bobule je spíš jako vyčpělé víno